„Kína mostantól ismét vásárolhat olajat Irántól. Remélhetőleg az Egyesült Államoktól is sokat fognak venni” – írta Trump a Truth Socialon, néhány nappal azután, hogy amerikai bombázók három iráni nukleáris létesítményt támadtak meg – foglalja össze a Reuters.
Elemzők szerint Trump kijelentése a szankciók végrehajtásának lazítását jelezheti.
Fotó: Pixabay
„Ez a lépés a korábbi gyakorlat visszatérését tükrözi” – mondta Scott Modell, a CIA korábbi tisztje, jelenleg a Rapidan Energy Group vezetője. Trump korábban szankciókat vetett ki több kínai kikötői terminálüzemeltetőre és független finomítóra (ún. „teáskannákra”), amiért iráni olajat vásároltak.
Modell szerint ugyan Trump nem valószínű, hogy hivatalosan is feloldaná a büntetőintézkedéseket az amerikai–iráni nukleáris tárgyalások következő szakasza előtt, de a végrehajtás enyhítése máris kedvez Teheránnak, amely az esetleges megállapodás feltételeként a szankciók teljes megszüntetését követeli.
Ha Trump mégis úgy döntene, hogy hivatalosan felfüggeszti az olajszankciókat, az komoly adminisztratív előkészületeket igényelne. Jeremy Paner, a Hughes Hubbard & Reed ügyvédi iroda partnere szerint a Pénzügyminisztériumnak speciális engedélyeket, a Külügyminisztériumnak pedig mentességeket kellene kiadnia – mindehhez az amerikai kongresszusi értesítése is szükséges.
A piaci szereplők egyelőre óvatosak. Ázsiai olajkereskedők és elemzők nem számítanak arra, hogy Trump megjegyzései rövid távon érdemben befolyásolnák Kína vásárlásait – sem Iránból, sem az Egyesült Államokból.