6p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Peking és a muszlim világ idegesen helyezkedik az eszkalálódó háború közepette. Miközben Irakot tüntetések rázzák meg, az új szíriai kormány és a lefejezett Hezbollah meg sem mer szólalni. Káncz Csaba jegyzete.

Az Iránnal szövetséges pekingi rezsim, valamint a közel-keleti államok különleges szerepet játszanak az iráni-izraeli háborúban.

Tekintsük át a különböző álláspontokat.

Kína tojástánca

Az ázsiai nagyhatalom számára a stabilitás a legfontosabb. Miközben a teheráni kínai nagykövetség már evakuálja honfitársait az 1150 kilométerre lévő türkmenisztáni határra, Hszi Csin-ping kedden szólalt meg először. „Minden félnek törekednie kell a konfliktus mielőbbi de-eszkalálására és a további eszkaláció megakadályozására” – mondta az elnök-pártfőtitkár.

Feltűnő, hogy Hszi nem kritizálta közvetlenül Izraelt, hanem homályos megfogalmazást választ. A kínai pártvezető végül bejelentette: „Kína kész konstruktív szerepet játszani a közel-keleti béke és stabilitás helyreállításában”. Ez azonban valószínűleg inkább csak egy diplomáciai kötelező kűr megtétele, mint bármi más.

Ezt most senki nem veszi félvállról
Ezt most senki nem veszi félvállról
Fotó: Depositphotos

A felszínen a kínai érdekek a Közel-Keleten egyértelműen megosztottnak tűnnek: Peking olajszükségletének 15 százalékát iráni olajból fedezi, míg Izrael, mint az Egyesült Államok közeli szövetségese, ideológiai ellenséget jelent. Bár ez az elemzés nem alapvetően téves, mégis hiányos: Kína tényleges szerepe az Izrael és Irán közötti háborúban sokkal ambivalensebb.

A kínaiakat lehet kritizálni, amiért masszív olajvásárlásaikkal fenntarthatóan támogatják az iszlám rezsimet. Jó néhány kritikus azt állítja, hogy a teheráni rezsim már összeomlott volna a Kínával folytatott kereskedelem nélkül.

Nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni, hogy Peking valójában stratégiai érdekeket követ a konfliktusvonalak mindkét oldalán. Hiszen Kína a közelmúltban Törökországgal és különösen az Öböl-államokkal is intenzívebbé tette az üzleti kapcsolatait.

Ennek megfelelően az állami vezetés nem akarja magát fenntartás nélkül sem az egyik, sem a másik oldal mellé lecövekelni. Peking elsődleges célja a Közel-Keleten a stabilitás. Hiszen ha a háború miatt elzáródnának azok a hajóutak, amelyeken az óriási országba áramlik az olaj, azzal nemcsak Kína energiabiztonsága, hanem az ország gazdasági növekedése is masszívan veszélybe kerülne.

Irakot tüntetések rázzák meg

Az Iránnal való arab szolidaritás ellenére a Közel-Keleten eddig csak egyetlen olyan ország van, ahol az emberek az iszlám köztársaság támogatására vonultak az utcára, és hangosan demonstráltak az Egyesült Államok és Izrael ellen. A síiták szent városaiban, Kerbalában és Nadzsafban irakiak ezrei skandálták, hogy „Halál az USA-ra”, és Ali Hámenei iráni Legfőbb Vezető képeit tartották a magasba.

Akárcsak a múltban Szaddám Huszein, a teheráni ajatollahot most is csak külföldi katonai beavatkozással lehetne megdönteni. Az amerikai invázió által előidézett „rendszerváltás” Irakban 2003-ban több évig tartó polgárháborút váltott ki Mezopotámiában. Ezt követte az Iszlám Állam nevű terrorszervezet felemelkedése, amely nemcsak a Közel-Keletet, hanem Európát is traumatizálta a Párizsban, Isztambulban, Berlinben és Barcelonában elkövetett pusztító merényletekkel.

Irán arab szomszédjai határozottan aggódnak egy ilyen forgatókönyv miatt. Hámenei olyan utódja, akit az ország elfogadna, hogy összetartja a hatalmas, soknemzetiségű államot, egyelőre még nem látszik.

Szaúd-Arábia és testvérállama

A koronaherceg óvatosan beszél, hiszen Rijádban nagyon tartanak attól, hogy a konfliktus átterjedhet az országukra, ha az Egyesült Államok katonailag beavatkozna a konfliktusba. Ennek fényében a szaúdi királyi család igyekszik különösen barátságos szavakat használni, amikor a „testvéri Iráni Iszlám Köztársaságról” beszél, ahogyan azt nemrég, hétfőn is tette.

Valójában három évvel ezelőttig a szaúdiak Iránt tekintették főellenségüknek a térségben, és békeszerződést kötöttek Izraellel. A gázai övezeti pusztító háború azonban Rijád és Tel-Aviv elhidegüléséhez és az Iránhoz való közeledéshez vezetett.

A szaúdi védelmi miniszter, Khaled bin Szalman al-Szaúd herceg áprilisban ellátogatott Ali Hámenei iráni forradalmi vezetőhöz. A legfontosabb téma állítólag az Egyesült Államokkal folytatott nukleáris vita gyors tárgyalásos megoldása volt.

Katar egyértelműen Irán oldalán

„Izrael a Nyugat őrült barátja, aki képes cselekedni ott, ahol mások nem” – háborodott fel a dohai székhelyű Al Jazeera televízió az iráni izraeli légicsapások miatt. A csatorna éjjel-nappal tudósít a háború menetéről, és nem hagy kétséget afelől, hogy Irán oldalán áll.

Ők a testvéreink” – idézik a katari emírt, aki eddig hiába igyekezett a színfalak mögött tűzszünetet elérni. A tudósításban figyelmen kívül hagyják, hogy az emírségben található a Közel-Kelet legnagyobb amerikai katonai bázisa.

Egyesült Arab Emírségek – a háború veszélyezteti a turizmust

Az ország el akar kerülni mindent, ami Iránban ellenséges cselekedetként értelmezhető. Elvégre az iszlám köztársaság csak egy jó órányi hajóútra van Dubajtól. Az emirátus a turizmusból és a nemzetközi üzletből él.

Egy háború miatti összeomlás pusztító lenne az Emírségek gazdasága számára. A „legrosszabb forgatókönyv” a Hormuzi-szoros Irán általi blokádja, amelyen keresztül a világ olajszállításának 20 százaléka halad. Félő a légtér hosszan tartó lezárása is, ha az Egyesült Államok a Perzsa-öbölbe telepített repülőgép-hordozóival Izrael oldalán háborút indítana Irán ellen.

Szíria figyelmen kívül hagyja a rakétákat

Ahmed al-Saraa, a népszerű dzsihadista követte az év elején a megbuktatott diktátort, Bassár el-Aszadot. Az új damaszkuszi rezsim az egyetlen az arab világban, amely eddig figyelmen kívül hagyta az Izrael és Irán közötti háborút.

„Bár a repülőgépek és rakéták minden éjjel átrepülnek a fejünk felett, ez nem a mi háborúnk” – mondta egy névtelenséget kérő damaszkuszi helyi megfigyelő a Közel-Keletre szakosodott „The Media Line” hírportálnak.

Libanon és Egyiptom a káosz miatti aggódik

Libanonban évekig fog tartani, mire kiheverik a tavaly őszi súlyos izraeli légicsapások következményeit. A Hezbollah vezetőjét, Hasszán Naszrallahot akkor Izrael likvidálta. Utódai pedig mindeddig hallgatnak a régi szövetségesük és finanszírozójuk elleni háborúról.

A síita szélsőséges szervezet – mondja Maha Jahja, a Carnegie agytröszt közel-keleti szakértője – egyfajta egzisztenciális válságban van. Ha most részt venne az Izrael elleni háborúban, az valószínűleg a szervezet végleges megszűnését jelentené. Az új libanoni elnök, Joseph Aoun azonban az X. platformon hangsúlyozta, hogy Izrael „nemcsak az iráni népet támadta meg, hanem minden nemzetközi erőfeszítést a közel-keleti stabilitás érdekében”.

Badr Abdel-Atti egyiptomi külügyminiszter osztja ezt az értékelést. Az izraeli támadások káoszba taszíthatják a Közel-Keletet – emelte ki. A „hatalom arroganciája” egyetlen nemzet számára sem hoz biztonságot” – tette hozzá.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nem tudtak kormányt buktatni a román szélsőségesek
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 19:46
A kormánykoalíció nem bukott el.
Nemzetközi Egyre keményebben üzen Trump Putyinnak
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 19:22
Az amerikai elnök egyre türelmetlenebb.
Nemzetközi Zelenszkij nagy dobása – megvan, ki lehet az új miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 16:27
A gazdasági miniszter új feladatot kaphat.
Nemzetközi Zelenszkij elégedett – elmondta, miért
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 14:17
Az ukrán elnök Amerikával tárgyalt.
Nemzetközi Szijjártó Péter bejelentette: kemény lépésre készül Brüsszelben a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 13:19
Az ukrán kényszersorozás ügyében.
Nemzetközi Kapu Tibor órákig keringeni fog a Föld körül
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 12:17
Az űrkapszula magyar idő szerint 13 óra 5 perckor kezdheti meg a leválást az ISS-ről.
Nemzetközi Emmanuel Macron sokat költ arra, ha Putyin végre féljen tőle
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 10:51
Ezért a francia elnök megduplázza a védelmi kiadásokat.
Nemzetközi Trump bepöccent, hamarosan amerikai fegyverek potyoghatnak Moszkvára?
Litván Dániel | 2025. július 14. 10:18
Úgy tűnik, az amerikai elnök megunta Putyin játszadozását, és akár Moszkvát is elérő támadó fegyvereket adna át Ukrajnának. Zelenszkij most jól játszotta ki a lapjait, a számlát pedig az európaiák állják majd.
Nemzetközi Putyin aggódhat, soha nem látott szankciókra készül Trump
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 08:17
Akár 500 százalékos vám is jöhet.
Nemzetközi Robert Ficót győzködik, hogy ne segítse Putyint
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 07:49
A cseh miniszterelnök mindent bevet a meggyőzés érdekében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG