1p
Március 1-től előírás, hogy azoknál a banki termékeknél, amelyeket az OBA véd, ezt jelölni kell a hirdetésekben és tájékoztató anyagokban. Az OBA egységes logó használatát írja elő, ezzel párhuzamosan viszont megszűnik a PSZÁF által vezetett nyilvántartás a biztosított termékekről. Az ügyfelek eddig nem mindig tudták, biztosítva van-e egyáltalán a pénzük.

Még tavaly ősszel döntött az OBA (Országos Betétbiztosítási Alap) arról, hogy most március 1-jétől „fogyasztóvédelmi szimbólum” (embléma, logó) használatát írja elő a pénzintézetek számára az alap által biztosított termékek jelölésére. Ezentúl mindenütt fel kell tüntetni a szervezet által előírt logót a biztosított termékek hirdetésein, tájékoztató anyagain, nyomtatott, elektronikus és multimédiás eszközökön egyaránt. (Biztosítottak fő vonalakban a bankbetétek és a banki kötvények, kivéve az alárendeltkölcsöntőke-kötvényeket és a jelzálogleveleket.) A szervezet pontos útmutatást ad, még az embléma arányait, színvilágát is meghatározza kézikönyvében.

Eddig a védett betétek listáját a Betétregisztterből lehetett megismerni, kellett kikeresni, amelyet a PSZÁF működtetett honlapján. A felügyelet március 2-től már nem teszi közzé honlapján a védett betétek listáját.

Az OBA működteti a hazai pénzügyi rendszer stabilitásához hozzájáruló betétbiztosítási rendszert – írja a szervezet. Ehhez a rendszerhez kötelezően csatlakoznia kell minden magyar engedéllyel rendelkező hitelintézetnek (banknak, takarék- és hitelszövetkezetnek, valamint lakástakarék-pénztárnak). Az OBA a jelenlegi törvényi előírás szerint 100 ezer  eurós kártalanítást nyújt a betéteseknek abban az esetben, ha valamely hitelintézet csődbe menne.

Gyakori hiba, hogy az OBA és a Beva szerepét összekeverik. Míg az OBA a kibocsátói, vagy partnerkockázatot is fedezi, vagyis a pénzünket befogadó pénzintézet csődje (fizetésképtelensége) esetén is fizet, a Beva szerepe az értékpapírpiacon erre nem terjed ki. Ha valamely kötvénykibocsátó, részvénykibocsátó, befektetési alap tönkremegy, a Beva abban nem illetékes, csak abba, ha az értékapírokat őrző szolgáltatóktól – brókercégek, bankok értékpapírszámláiról – eltűnnének az ügyfél értékei. Nagyon leegyszerűsítve lopás és sikkasztás ellen véd.

Jó tudni, hogy a bankokban kapható termékek között szintén sok van, ami nem biztosított, például a befektetési jegyek, megtakarítás típusú (például unit linked) életbiztosítások. Némelyik biztonsága azonban így is viszonylag magas, például azoké, amelyek állampapírokba fektetnek. A szervezet utoljára 2011 elején fizetett ki 5457 betétesnek 8,1 milliárd forintot a Jógazda Takarékpénztár csődje nyomán.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Tizenötmillió forintra bírságolta az MBH Bankot a jegybank
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 10:52
A pénzintézet a január végi határidőig nem küldte meg minden ügyfelének a bankszámlához kapcsolódó egyéni éves díjkimutatást.
Pénzügyi szektor Itt az OTP Bank bejelentése, erre kell figyelniük az ügyfeleknek
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 11:50
Fejlesztések miatt több szolgáltatás is szünetel az OTP Banknál tavasszal.
Pénzügyi szektor Bevásárolt Moldovában a legnagyobb romániai bank
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 16:31
Moldova Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai bank, a Banca Transilvania – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Pénzügyi szektor Milliárdos kiesést kell lenyelnie a magyar bankoknak
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 14:20
Új becslés készült a banki díjak csökkentésének, befagyasztásának költségeiről.
Pénzügyi szektor Túlteljesített a Gránit Bank
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 07:31
2024 végén már több mint 226 ezer ügyfélszámlát vezetett a bank.
Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
Pénzügyi szektor Brüsszeli bank itteni leányára csapott le az MNB
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 10:29
Tízmillió forintos bírságot kell befizetnie a KBC százszázalékos tulajdonában lévő K&H-nak.
Pénzügyi szektor Lázár János bejelentette az ATM-cunamit
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 15:29
Hipersebességgel szórná tele készpénzautomatákkal az országot a kormány. 
Pénzügyi szektor Budapest a nemzetközi biztosítási világ fókuszában
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 20:08
A Brokerslink világszervezet szakemberei Magyarországon találkoztak a Hungarikum Alkusz szervezésében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG