3p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Az év végéig lezárja a brókerbotrányhoz kapcsolódó vizsgálatait a jegybank, addigra a személyi felelősség kérdését is tisztázzák.
A Quaestor-cégcsoport elnök-vezérigazgatóját, Tarsoly Csabát szállítják el egy rendőrautóval a Fővárosi Főügyészség Fő utcai épületéből 2015. március 28-án. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

Várhatóan az év végéig lezárja a jegybank a befektetési szolgáltatói piac számos szereplőjénél - a Buda-Cash, a Quaestor, illetve a Hungária értékpapírcégeinél feltárt visszásságok nyomán - indított vizsgálatainak jórészét, és ekkorra fejeződhet be a három,  már elmarasztalt brókercég korábbi vezetői személyi felelősségének megállapítására vonatkozó eljárás is - nyilatkozta Windisch László, a Magyar Nemzeti Bank felügyeleti alelnöke az MTI-nek.

Mint mondta, minden ügyet megnyugtatóan - ha szükséges, akár erős intézkedést is alkalmazva - le kell zárni a tőkepiacon, még akkor is, ha azok súlyukat tekintve esetleg jelentéktelen szereplőkhöz kötődnek. Ezt kívánja a fogyasztók biztonsága és a pénzügyi stabilitás.

Nem csak azokra sújtanak le, akik ellopták a pénzt

Hozzátette: a "szálak elvarrása" a jegybank részéről nem pusztán azt jelenti, hogy az MNB kizárólag azokkal szemben intézkedik határozottan, akik - úgymond - "ellopták az emberek pénzét". Azok is kompromisszum nélküli, kemény felügyeleti intézkedésre számíthatnak, akik nem az elvárt gondosságot tanúsítva, felelőtlenül kezelik azt.

Windisch László nem zárta ki annak lehetőségét, hogy akár engedély visszavonásra is sor kerülhet a vizsgálatok zárásaként, de rámutatott, további, olyan súlyú visszaélést, amely az ügyfelek pénzének, vagy értékpapírjainak eltulajdonítását eredményezné, nem találtak a vizsgálatok során.

A jövőben ne vezethessenek céget a csaló cégek vezetői

A befektetési szolgáltatói piac szereplőinek munkáját szigorú jogszabályi keretrendszer határozza meg, kezdve az adott ügyfél - tőkepiaci ismereteinek megfelelő - tájékoztatásától egészen valamennyi belső folyamat szabályozásáig. Az MNB ezek betartását minden körülmények között kikényszeríti - hangsúlyozta az alelnök.

Windisch László rámutatott: azért kell mindenképp elvégezni a Buda-Cash, a Quaestor és a Hungária brókercégei volt vezetőinek személyes felelősségére vonatkozó vizsgálatokat is, hogy - a minden bizonnyal elmarasztalással záruló határozatok nyomán - a jó üzleti hírnév hiánya miatt el lehessen a jövőben utasítani igényüket, ha bármikor még vezető tisztségviselőként szeretnének elhelyezkedni a pénzügyi piacokon Magyarországon.

Nem marad ennyi brókercég a piacon

A tőkepiaci szektorral szembeni átmeneti bizalomvesztés már a múlté - a problémás ügyek feltárásának és az átlátható jegybanki kommunikációnak is köszönhetően - hangsúlyozta az MNB alelnöke. Ezt mutatja, hogy az év elejéhez képest a kezelt értékpapírok állománya és az ügyfelek száma is nőni tudott.

Kétségtelen ugyanakkor, hogy a szigorodó elvárások miatt összeolvadások is kezdődhetnek a befektetési vállalkozások piacán. A konszolidáció - melyet a felügyeleti intézkedések is erősíthetnek - ugyanakkor segítheti is a megbízható és jogkövető befektetési vállalkozások megerősödését, mivel a szabályokat lazán vevő és így ügyfeleik pénzét felelőtlenül kockáztató vállalkozások az egészséges piacról vonnak el forrást- összegezte a jegybanki vezető.

A jegybank nem felelős?

Milyen lépéseket tett jegybank, hogy megelőzzön még egy ilyen botrányt? Felelős-e a most kialakult helyzetért? Erről is kérdeztük nemrég Binder István felügyeleti szóvivőt a Napi Kommentárban:

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 41990 41500 42300 -0,45% 41980 41990 6 664 996 330 HUF 2026-04-23 11:47:46
MOL 4244 4208 4274 +0,19% 4244 4248 463 392 712 HUF 2026-04-23 11:46:09
MTELEKOM 2492 2484 2516 -0,40% 2490 2492 306 321 060 HUF 2026-04-23 11:45:50
RICHTER 13170 13170 13400 -1,27% 13170 13210 562 553 130 HUF 2026-04-23 11:43:13
OPUS 306 301 313 -1,76% 306 308 49 033 469 HUF 2026-04-23 11:35:25
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Tőzsdei hírek: jön az olaj, erősödik a Mol
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 11:48
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 4,99 pontos nyitás után gyengült csütörtökön délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru A Mol meddig örülhet az olajszállítások megindulásának?
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 09:29
Az olajpapír 150 forinttal, 3,67 százalékkal, 4236 forintra erősödött szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Nem fogja elhinni, hogy milyen erős a forint
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 06:58
Gyengült a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Kiderült, hogy mi történt a New York-i tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 06:28
Emelkedéssel zártak szerdán a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Rossz napja volt a forintnak? Ennyiért adják-veszik az eurót
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 19:04
Enyhén gyengült a forint árfolyama szerdán.
Részvény / Deviza / Áru A Barátság vezeték újraindítását Budapesten is megérezték
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 18:24
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 664,25 pontos, 0,49 százalékos emelkedéssel, 136 308,24 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jó hangulatban ébredtek az amerikai befektetők
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 16:08
Pluszban nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Nem kér Trump bábjátékából – jön az új Fed-elnök, de áldást vagy átkot szór a befektetett pénzére?
Czwick Dávid | 2026. április 22. 15:22
Ha még nem látta ezt a nevet, jobb, ha megjegyzi, mert májustól egyre többet találkozhat vele. Kevin Warsh. Ő válthatja jövő hónaptól Jerome Powellt az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) élén. Órákkal ezelőtt zárult Warsh szakbizottsági meghallgatása, egy héten belül pedig még utoljára összeül régi összetételében a Fed kormányzótanácsa, hogy döntsön a tengerentúli kamatokról. Itt vannak a részletek.
Részvény / Deviza / Áru Magukra találtak Budapesten a befektetők
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 15:02
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,50 pontos nyitás után emelkedett szerdán kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Nem minden arany, ami hadiipari részvény?
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 11:12
Hiába a jó eredmények és a rengeteg megrendelés, estek a Northrop Grumman részvényei.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG