5p

Elkerülhetetlen lesz a választások utáni megszorítás?
Tényleg egy újabb Bokros-csomagot szeretne a Tisza Párt?

Online Klasszis Klub élőben Bokros Lajossal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. december 10. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elvileg nagyon válságálló üzletág a temetkezés, hiszen recesszióban is halnak az emberek, de a rokonok pénztárcája nem mindig ugyanolyan vastag. Szezonális ingadozás is van, télen többen távoznak közülünk. A tőzsdén levő temetkezési részvények teljesítménye, osztalékhozama különböző, de az emelkedés a fő trend.
(Pixabay.com)

Az idén megakadni látszik a 2009 márciusa óta tartó tőzsdei fellendülés, volatilisebb, hektikusabb lett a piac, sok befektető alternatívákat keres. A világ egyik legstabilabb befektetési ágának számít a temetkezési üzletág, tekintettel arra, hogy lényegében mindenki ügyfél lesz egyszer.

Elvileg kevéssé függ a gazdasági ciklusoktól, mivel a halál recesszióban is arat, bár olyankor gyakorta olcsóbb temetéseket választanak az emberek. A demográfiai változások, az egészségügy fejlődése hosszabb távon természetesen szintén befolyásolják. A társadalom elöregedése a közeljövőben, például a “baby boom-generáció” megöregedésével, fellendülést hoz az iparág számára.

Ez a generáció (a kevéssel a második világháború után születettek) hetvenes éveiben jár, nyolcvanas éveihez közeledik. Később, hosszú távon a népesség csökkenése a halálozások számának mérséklődését is okozhatja sok helyen, de a bevándorlási célpontoknál, mint az USA, nem feltétlenül.

A halál költséges

A szóban forgó temetkezési vállalatok sok mindennel foglalkoznak, kellékek gyártásával, temető-üzemeltetéssel, temetési szertartásokkal, halottszállítással, balzsamozással, krematóriumok és ravatalozók működtetésével, adminisztratív teendők bonyolításával. Némelyik hospice-szolgáltatást is nyújt (a haldoklók gondozása).

Az USA-ban rengetegféle cég van bevezetve a tőzsdére, így korlátozottan bárki befektethet temetkezési részvényekbe is, bár az iparág vállalatainak nagyobb része zárt körű, privát vállalkozás. A Dividend.com szerint a teljes temetkezési ágazat évente durván 20 milliárd dollár forgalmat bonyolít, a trend növekvő. (Más forrás ezt 14 milliárdra becsüli.)

Évente 2,7 millió ember hal meg ugyanis az országban, 1000-ből 8,44. Egy temetés költségei pedig a 8-10 ezer dollárt (mintegy 2,3-2,9 millió forintot) is elérhetik, ez szokott lenni a lakosság (a rokonság) egyik legnagyobb kiadása élete során.

Nem vámkötelesek

A cégek többségét nemigen izgathatja sem a dollárárfolyam, sem a kereskedelmi háború, mert kiadásaik (fa, fém, díszkő, munkaerő) és bevételeik zöme dollárban, belföldön keletkezik. Egyes városokban szűkössé vált a temetőkben a szükséges hely, így az ingatlanárak jelentősége nőhet.

A Matthews International-nek azonban komoly nemzetközi üzletága van, számos országba exportál eszközöket és szolgáltatásokat, mint díszfeliratok, gravírozások. Kanadában is több amerikai cég jelen van.

Szerény az osztalékhozam

A tőzsdén forgó temetkezési részvények közül néhány jelentős osztalékot fizet. Az osztalékhozam azonban nem számít kiemelkedőnek a részvénypiacon, 1-2 százalék közötti éves szinten. (Ide tartozik a Service Corporation International, Matthews International Corporation, Hillenbrand Inc.)

Temetkezéssel foglalkozó amerikai részvénytársaságok
Cég Osztalék- Osztalék növekedése Mióta nő az 1 éves 3 éves

hozam (3 év alatt, éves osztalék? árfolyamvált. árfolyamvált.

(százalék) szinten, százalék) (évek száma) (százalék) (százalék)
Service Corporation Internat. (SCI) 1,65 19,5 6 15,31 30,84
Matthews International Corp. (MATW) 1,47 15 6 -18,09 -2,83
Hillenbrand, Inc. (HI) 1,59 1,2 10 42,7 77,41
Chemed Corp. (CHE) 0,38 8,7 9 66 112,83
Amedisys Inc. (AMED) - - - 129,06 157,23
LHC Group Inc. (LHCG) - - - 45,19 99,47
(Forrás: Dividend.com, Investing.com)




További néhány cég nyereséges, de nem fizet osztalékot. Két amerikai céget ma már ritkán emlegetnek, részvényeik leszálló ágban vannak (StoneMor Partners, Carriage Services).

Túlárazottak?

Bár az osztalékhozam viszonylag mérsékelt, egyes cégeknél, mint a piacvezető Service Corporation vagy a Matthews, dinamikusan növekszik. Ha viszont megnézzük, mennyit mentek fel ezek a részvények az utóbbi egy vagy három évben (némelyik két és félszeresére is), akkor inkább az az érzésünk támad, hogy a piac már beárazta a növekedési lehetőségeket.

Hasonlóan vélekedik a Valueline.com oldal: “Ez egy érett iparág (…) az átlag feletti árbevételt és nyereséget kereső befektetőknek másutt kell körülnézniük. Ám ami hiányzik az iparágból a növekedési kilátások terén, azt bepótolja a stabilitásban. A temetkezési szolgáltatások kereslete rugalmatlan, ellenálló a recesszióval szemben, de nem immunis rá teljesen” – írják.

Diszkont koporsót vegyenek

Az ágazat egyébként szezonális, télen jóval többen halnak meg, leginkább influenzában és tüdőgyulladásban.

A német N-Tv.de úgy véli, az erősen széttagolt iparágban vállalatfelvásárlások és egyesülések hozhatnak pozitív eredményeket a részvényeseknek. Másutt viszont intő jelként említik, hogy nagy üzletláncok, a Walmart és a Costco pár évvel ezelőtt olcsó koporsókat is elkezdtek árulni.

Főbb források itt és itt.

Hol van még tőzsdén temetés?

A Fülöp-szigeteken egy Golden Haven Memorial Park Inc (HVN) nevű cég van tőzsdén, amely temetkezési szolgáltatásokat kínál. Az Investing.com szerint a részvény árfolyama sokszorosára emelkedett az utóbbi egy évben. Spanyolországban a Funespaña SA foglalkozik ilyesmivel, e részvény értéke azonban alig emelkedett az utóbbi kilenc évben.

Ausztráliában a Propel Funeral Partners Ltd (PFP) van tőzsdén, de valószínűleg csak tavaly év vége óta, azóta pedig olcsóbb lett a papír. Kína legnagyobb temetkezési szolgáltatójának nevezik a Fu Shou Yuan International Group Ltd-t (1448), amelynek részvénye Hong Kongban van bevezetve, de hosszabb ideje csökkenő trendben mozog.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 34300 34060 34360 +0,15% 34290 34310 2 192 084 790 HUF 2025-12-05 16:20:01
MOL 2966 2950 3000 +0,20% 2962 2966 431 262 622 HUF 2025-12-05 16:20:44
MTELEKOM 1752 1742 1754 +0,11% 1750 1752 152 351 312 HUF 2025-12-05 16:21:14
RICHTER 9610 9585 9665 -0,52% 9605 9610 721 620 225 HUF 2025-12-05 16:22:02
OPUS 538 521 549 +1,89% 535 537 160 644 272 HUF 2025-12-05 16:01:21
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Visszafogott emelkedéssel nyit Amerika
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 16:10
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Csak a Richtert zörgette meg az őszi szellő
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 14:40
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,11 pontos nyitás után csökkent pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru A Mol és Telekom részvényesei egyelőre örülhetnek
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 11:46
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,11 pontos nyitás után csökkent pénteken délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru A kapitalisták ma is gőzerővel adják-veszik a részvényeket
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 09:26
Érkeznek a hírek a budapesti tőzsdéről.
Részvény / Deviza / Áru Nyugtalanul kezd fészkelődni, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 06:31
Gyengült a forint péntek reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Megint kizárták valamiből a Revolut magyar ügyfeleit
Eidenpenz József | 2025. december 5. 05:51
A piacvezető Uniswap kriptovaluta-váltó alkalmazásban mostantól a Revolut segítségével is lehet fizetni a kriptovaluták vásárlásáért az egész EU-ban – kivéve Magyarországot. Más fizetési módszert azonban még itt is tudnak alkalmazni a magyarok.
Részvény / Deviza / Áru Időzített AI-bombán ülünk – jövőre kipukkanhat?
Imre Lőrinc | 2025. december 4. 19:16
Az Európai Unió a 2 százalék közelébe süllyedő inflációt, az Egyesült Államok pedig a mesterséges intelligenciával kapcsolatos beruházásokat tekintve lépett előre a leglátványosabban az idei évben. Ami a pénzpiacokat illeti, számunkra a forint erősödése, de a globális befektetői piacokon a dollár gyengülése jelentette az év legnagyobb sztoriját. Eközben az AI-lufi kezd túlfújódni, Európa fegyverkezik, az olajárak pedig drasztikus zuhanás előtt állhatnak. Az XTB 2026-os tőkepiaci kitekintőjén jártunk.
Részvény / Deviza / Áru Bajban a forint? Mutatjuk az árfolyamot!
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 18:34
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru A Mol mutatta az irányt Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 17:48
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 151,91 pontos, 0,14 százalékos emelkedéssel, 109 387,87 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Jó hangulatban az amerikai piacok, drágult az olaj és az arany
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 15:49
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok csütörtökön.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG