4p

Miből lesz pénz a választási osztogatásra?
Mit okoz az árrésstop?
Mit kellene tenni a költségvetéssel?

Online Klasszis Klub élőben Békesi Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. június 11. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Igaz az, hogy nyáron olcsóbb az euró, erősebb a forint vagy csak tévhit? Mi lehet a többi évszakokban? Mikor érdemes eurót vásárolni, minél korábban vagy közvetlenül utazás előtt? Javaslunk egy egyszerű taktikát.
(Csokoládéeuró és forgalomból kivont forint - fotó: Eidenpenz József)

Van egy olyan vélekedés, hogy a devizaárfolyamok nyáron olcsóbbak, a forint erősebb ezekben a hónapokban. Vannak is emellett szóló érvek, logikus például, hogy nyáron sokkal több turista jön hozzánk, sok valutát hoznak, a turizmus jelentősége nagy, és emiatt sok valuta kerülhet a piacra.

Egyes mezőgazdasági termények, a gyümölcsök egy része vagy a búza is ilyenkor érik, ezek exportjából is jöhet sok deviza. Igaz ugyan, hogy a magyarok is nyáron mennek főleg külföldre, de kevesebbet költenek kint, mint a külföldiek nálunk.

Egy éven belül 70 forint különbség

Utánajártunk, és beszereztük az MNB-től az euró/forint havi és éves átlagárfolyamokat, 2002-ig visszamenőleg. (Azért addig, mert 2001. október 1-től szűnt meg az előre bejelentett csúszó leértékelés.) Azon kívül, hogy grafikonon megrajzoltuk az eredményt, kiszámoltuk azt is, hogy mely hónapokban mennyivel tért el az átlagárfolyam az éves átlagtól lefelé, illetve felfelé, és összeszámoltuk a téli és nyári, tavaszi és őszi hónapok eltéréseit.

 

Ha csak a grafikonra nézünk rá, nemigen tudjuk megállapítani, melyik évszakban erősebb vagy gyengébb a forint, mindegyik verzióra van példa. A 2008-as nyáron például nagyon erős volt, júliusban 232 forint körül volt egy euró, de az év végén, a következő év elején a válság miatt elszállt, 300 fölé is jutott.

Van, hogy ősszel a legmagasabb

Az adott év átlagához képest viszonylag erős volt a forint például 2005 nyarán vagy 2012 augusztusában, de nagyon gyenge 2003-ban, vagy 2006 nyarán, amikor volt egy kis ijedelem a feltörekvő piacokkal kapcsolatban. Tavaly például májusban volt legalacsonyabb az euró átlagára, augusztusban és szeptemberben pedig a legmagasabb, 313 forint feletti átlaggal.

Ha kiszámoljuk, melyik hónapban mennyi volt az eltérés az éves átlagtól, akkor az derül ki, hogy inkább a tavasz a forint hónapja. A tavaszi hónapokban átlagosan 0,65 forinttal volt olcsóbb az euró az éves átlagnál, míg a nyári hónapokban 0,54 forinttal.

Nem alaptalan a népi megfigyelés

Ősszel és télen ezzel szemben majdnem egyforma, kerekítve 0,62-0,62 forintos pluszt látunk az árfolyamban, azaz átlagosan 62 fillérrel drágább volt az euró a 13,5 év során, mint az éves átlag. A népi megfigyelésnek a számok alapján tehát valóban van alapja, a tavasz és a nyár valamelyest erősebb, az ősz és a tél valamelyest gyengébb forintot jelent.

Ám ez a különbség egyrészt csekély, másrészt egy több mint 13 éves átlag. Ahogy a grafikon ingadozó kék görbéjéből is látszik, a folyamat, hogy melyik évben mi lesz a helyzet, teljességgel kiszámíthatatlan. Ám az átlagon túl jókora kilengések, szélsőséges értékek is szoktak lenni, amik jó beszállási pontok lehetnek a spekulálóknak. Ha nyáron nagyon alacsonyra süllyed az árfolyam, biztosan sokkal érdemesebb eurót venni, mint egy téli csúcson.

Nincs még vége az évnek

A grafikonról az is leolvasható, hogy a forint gyengülő trendje még egyáltalán nem biztos, hogy véget ért. Vannak szép számmal tényezők, amelyek a forinterősödés irányába hatnak, mint a továbbra is pozitív kamatkülönbözet, a magas gazdasági növekedés, a hatalmas devizatartalékaink vagy az EU-s pénzek beáramlása, a fizetésimérleg-többlet. Az idén május végéig 2010 óta először csökkent is az éves átlagos euróárfolyam, de hát még a közepén sem vagyunk az évnek.

Oszd meg és örömködj

Ha pedig valaki nem tudja eldönteni, megvegye-e már a nyaraláshoz az euróját, azt javasolhatjuk, ossza meg a kockázatot. Vegye meg a felét most, a másik felét utazás előtt. Ha esik az ára, örülni fog, hogy nem vette meg mindet korán. Ha emelkedni, örülhet, hogy a felét már megvásárolta.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27090 26600 27360 +0,41% 0 0 7 318 472 090 HUF 2025-06-02 17:14:05
MOL 3100 3080 3126 +0,78% 0 0 3 652 165 616 HUF 2025-06-02 17:06:11
MTELEKOM 1756 1732 1770 -0,68% 0 0 1 258 041 364 HUF 2025-06-02 17:06:26
RICHTER 10500 10430 10600 +1,45% 0 0 2 211 037 530 HUF 2025-06-02 17:14:47
OPUS 564 564 570 -0,70% 0 0 83 363 804 HUF 2025-06-02 17:05:05
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Ha rossz a kedve, nézzen rá a forint árfolyamára
Privátbankár.hu | 2025. június 2. 18:43
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot mentek ma a Richter-részvények
Privátbankár.hu | 2025. június 2. 18:07
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 483,88 pontos, 0,51 százalékos emelkedéssel, 96 182,18 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru A BUX ismét megérdemli a vállveregetést
Privátbankár.hu | 2025. június 2. 13:25
A nemzetközi – különösen az európai – piacokon érzékelhető bizonytalanságok a Budapesti Értéktőzsdét (BÉT) is befolyásolták, ennek ellenére a BUX index áprilishoz képest több mint 3,8 százalékos erősödéssel 95 698,3 ponton fejezte be a májust, folytatva ezzel az év eleje óta tartó felülteljesítő szériát. Az index a múlt hónapban a legmagasabb értéket május 16-án érte el, amikor a mutató 97 065,8 pontig emelkedett – közölte a BÉT hétfőn az MTI-vel.
Részvény / Deviza / Áru Teljesülhet Trump egyik leghőbb vágya
Eidenpenz József | 2025. június 2. 12:01
A részvénypiacok inkább rosszkedvűek a vámháborús szólamok durvulása miatt, és esnek az indexek, drágul az arany. Az olajpiac viszont megnyugodott és felfelé indult az árfolyam. A forint stabil, de pénteken újabb próbatétel előtt áll. Trump megijesztette a kriptósokat is, de még sokan vásárolnának bitcoint.
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump megszólalt és nem remegtek meg a térdek
Privátbankár.hu | 2025. június 2. 08:32
Már nem a régi a hatás?
Részvény / Deviza / Áru Alig hihető, hogy ennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. június 2. 07:45
Mi történt az éjszaka?
Részvény / Deviza / Áru A forint pénteki hangulatba került – nézze meg, mit művelt!
Privátbankár.hu | 2025. május 30. 18:59
Pénteken alig változott a forint árfolyama a bankközi piacon a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez és a heti kezdéshez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nem sikerült jól zárni a hetet Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. május 30. 18:03
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 473,63 pontos, 0,49 százalékos csökkenéssel 95 698,30 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Terítéken Magyarország, este jön a válasz – közben csak az instabilitás látszik stabilnak
Csernátony Csaba | 2025. május 30. 12:23
Az amerikai tőzsdék kissé erősödtek, ázsiai társaik azonban már gyengültek a Donald Trump vámjai körüli jogi tiki-taki miatt, miközben Kínában rontott a helyzeten a vámtárgyalások elakadása.
Részvény / Deviza / Áru Tágra zárt szemekkel figyelhetjük, mennyit ér egy forint
Privátbankár.hu | 2025. május 30. 07:44
Péntek reggeli árfolyamok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG