4p

Mi vár a magyar gazdaságra a választások után?
Tényleg elkerülhetetlen lesz a megszorítás?

Online Klasszis Klub élőben Bokros Lajossal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. december 10. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kijózanító mozgásokat láthatunk a héten a nemesfémek piacán. Főként az arany lejtmenetét erősítheti a napokban, hogy szertefoszlani látszódnak az amerikai alapkamat csökkentését tápláló remények.

Az arany világpiaci jegyzése kedden zsinórban negyedik egymást követő napon esett, amelyet az erős dollár és a jövő hónapra várt amerikai kamatcsökkentés halványuló esélyei nyomtak lefelé. Az arany unciánkénti azonnali (spot) ára így visszatért az elmúlt hetekben már érintett 4000 dolláros lélektani támaszszinthez. Onnan korrigált, szerdán reggel már 0,4 százalékos pluszban állt, 4083 dolláron.

Árfolyam

A közkedvelt menedékeszköz kurzusához hasonlóan nem kezdte jól a hetet az ezüst és a platina sem. Az ezüst jegyzése két nap alatt 3 százalékot is meghaladó eséssel magyar idő szerint kedd hajnalban a kerek 49 dolláros unciánkénti szintet is megközelítette, rövid időre letörve a jelentős 50 dolláros árszintet is. Majd itt is jött a felpattanás, s szerdán már 51 dollár felett cserélt gazdát a szürke nemesfém.

Az idén a drágulásban az aranyat is lehagyó platina unciánkénti ára pedig 1550 dolláros árküszöb alatt is járt, mellyel egyhetes negatív csúcsot döntött.  

„A dollár kissé erősödött, az elmúlt héten pedig a spekulatív pozíciók egy része is leépült. Az aranypiac most konszolidálódni fog” – közölte Edward Meir, a Marex stratégája.

Lejtőn a medvékkel?

Jó esély mutatkozik rá, hogy a december 10-én érkező – 2025-ben az utolsó – amerikai kamatdöntés előtti szakaszban a nemesfémek ára inkább csökkenő, esetleg oldalazó mozgást ír majd le. Ezt a szcenáriót erősítheti az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) vezető tisztviselőinek eltérő nyilatkozata is a kamatpálya alakulásáról.

A kiábrándulás jelei az árupiacon. Rövidtávú jelenség?
A kiábrándulás jelei az árupiacon. Rövidtávú jelenség?
Fotó: Pixabay

Chris Waller kormányzó a kamatcsökkentést támogatja az év utolsó kamatdöntő ülésén, azzal érvelve, hogy eképpen a munkaerőpiaci turbulencia fékezhető lenne. Közben Philip Jefferson, a Fed alelnöke úgy ítélte meg megnyilvánulásai során, hogy a kormányzati leállást követően a korlátozottan megjelenő adatok miatt érdemes ülésenként felülvizsgálniuk a monetáris politika irányát. A nemrég végeszakadt, egyébként rekordhosszúságú kormányzati leállás idején ugyanis az elemzők és döntéshozók a hivatalos adatszolgáltatásra nem, csak privát statisztikusok adatszolgáltatásaira támaszkodhattak.

Zuhant a vágást várók aránya

Ezzel párhuzamosan a pénzpiacokon is jelentősen zuhant a decemberi kamatcsökkentéssel kapcsolatos várakozás: jelen állás szerint körülbelül 42 százalékos esélyt látnak a szereplők a 25 bázispontos csökkentésre, szemben a korábbi 70 százalékkal. Ráadásul még múlt héten is, az amerikai kormányzati leállás befejeződése előtt is 60 százalék felett volt a CME FedWatch indikátora szerint a kamatvágásra fogadók aránya.

A nemesfémek piacát érintő további érzékeny fejlemény, hogy a dollár majd két hete tartó gyengülése megtorpant, az arany és társai pedig épp ennek ellenkezőjét díjaznák hagyományosan.

Az Erste elemzésében kedd reggel azt írta: több óvatos Fed-kommentár is érkezett, ami megtehette hatását a hét utolsó napján.
 

A BTC is harmatos

A fentieken túl persze más tényezők is alakítják a kriptopiac irányát, ugyanakkor ide tartozik, hogy a nemesfémek árupiaci csökkenésével egyidőben a Bitcoin árfolyama is beesett egy időre a meghatározó 90 ezer dolláros ár alá.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Ezzel az idei, októberben beállított csúcspontjához képest a legfőbb kriptodeviza már közel 30 százalékot veszített értékéből, noha van, aki röviddel ezelőtt is úgy vásárolta a coinokat, mintha nem lenne holnap.  

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 33830 33530 33860 +0,48% 0 0 12 220 979 000 HUF 2025-12-09 17:12:33
MOL 2930 2920 2956 +0,55% 0 0 1 399 932 274 HUF 2025-12-09 17:07:52
MTELEKOM 1726 1710 1754 -1,60% 0 0 410 869 232 HUF 2025-12-09 17:05:10
RICHTER 9680 9540 9700 +1,89% 0 0 2 941 842 395 HUF 2025-12-09 17:14:47
OPUS 544 533 550 +0,74% 0 0 137 719 419 HUF 2025-12-09 17:05:48
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Egyik lábát sem dugta ki a takaró alól a forint szerda reggel
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 06:39
A magyar fizetőeszköz árfolyama szerda reggelre csak kismértékben változott a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Kamatdöntésre várva eséssel zártak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 06:20
A Wall Street főbb indexei hétfőn csökkenéssel zártak, a legtöbb S&P 500 iparági szektor veszteséges volt.
Részvény / Deviza / Áru Nincs megállás, továbbra is tart a forint újjászületése
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 18:52
Erősödött a magyar fizetőeszköz a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru A Magyar Telekom ma nem érte utol társait
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 17:37
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 685,64 pontos, 0,64 százalékos emelkedéssel 108 570,17 ponton zárt kedden.
Részvény / Deviza / Áru Mínuszban cammognak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 16:15
Enyhe csökkenéssel nyitottak a tengerentúli értékpapírpiacok kedden.
Részvény / Deviza / Áru A magyar részvények többségén nem fogott ki a szürke téli időjárás
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 15:18
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a mínusz 1 pontos nyitás után emelkedett kedden kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Akkora volt az érdeklődés az MBH-részvényei iránt, hogy lépni kellett
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 13:47
Az MBH Bank november 24-én meghirdetett nyilvános részvényértékesítési tranzakciója iránt kiemelkedő érdeklődés mutatkozott, az eladásra felkínált összes részvény darabszámát meghaladó lakossági igény érkezett, ezért a bank a bejelentett határidő előtt 3 nappal, december 9-én, délben lezárta a lakossági részvényigénylést a beérkezett igények teljesítése érdekében – közölte a pénzintézet az MTI-vel kedden.
Részvény / Deviza / Áru Kisütött a nap a pesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 12:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 1 pontos nyitás után emelkedett kedden délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru A Revolutot utálja jobban a magyar kormányzat, vagy a kriptókat?
Eidenpenz József | 2025. december 9. 11:12
Annak ellenére, hogy a Revolut engedélyt szerzett kriptovaluta-szolgáltatások nyújtására, viharos gyorsasággal megszünteti e tevékenységét december 18-tól. A többi szolgáltatását ez nem érinti. Ezzel kellemetlen helyzetbe kerül viszont egy csomó kisbefektető, akiknek olcsón kell kiszállniuk és nem tudják kihasználni a jogszabály nyújtotta adómentességet.
Részvény / Deviza / Áru Így indult a nap a budapesti parketten
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 09:16
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1 pontos csökkenéssel, 107 883,53 ponton nyitott kedden. A hétfői záró értékéhez képest minimálisan gyengült.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG