5p

Felemás helyzet alakult ki a tőzsdéken. Európában mínuszok, míg az ázsiai piacokon a vásárlók vitték a prímet. 

Bár az éves infláció novemberben 3,7 százalékra gyorsult, a forintot sem küldte a lejtőre az adat, mivel megfelelt a piaci várakozásoknak. Az euróval valamivel 411 forint alatt kereskedtek kora délelőtt, a dollárból pedig 390 forint alatti szinten is lehetett vásárolni. 

A budapesti tőzsde kedden délelőtt minináis mínuszban volt 11 óra után. A vezető papírok közül az OTP és a Magyar Telekom egyaránt 0,2, a Mol viszont 0,7 százalékkal értékelődött le. Ugyanakkor a Richter a nyitási utáni veszteségből 0,3 százalékos pluszba váltott. 

Európában a franciaországi belpolitikai válság vet árnyékot a tőkepiacokra

A legfontosabb európai tőzsdeindexek közül a párizsi CAC 0,6 százalékkal került lejjebb, ami elsősorban a francia kormányválság okozta bizonytalansággal magyarázható. Ez egyébként szerepet játszik a többi mutató csökkenésében, a londoni FTSE-100 szintén 0,6, míg a frankfurti DAX 0,2 százalékos hanyatlást könyvelhetett el a nyitást az első szakaszban. 

A bizonytalanságé a főszerep Párizsban
A bizonytalanságé a főszerep Párizsban
Fotó: Depositphotos

Ezzel szemben a kínai tőzsdék erősödtek, az államkötvények hozama csökkent december 10-én az ázsiai tőkepiaci kereskedésben annak köszönhetően, hogy a Kínai Kommunista Párt Politikai Bizottsága a nyilvánosságra került hírek szerint támogatja, hogy a pekingi jegybank „visszafogottan laza” monetáris politikát folytasson a gazdaság élénkítése érdekében – írta a Financial Times.

A sanghaji CSI–300 részvényindex ennek szellemében 3,3 százalékos pluszban kezdte a napot, majd 1,9 százalékos növekedési tempóra lassított, végül azért majdnem 1 százalékos többletet ért el.  Eközben Dél-Koreában végképp eltűnni látszik a múlt heti hatórás rendkívüli állapot hatása.

A szöuli Kospi tőzsdeindex bő 2 százalékkal erősödött, miközben a befektetők fél szemüket még mindig a belpolitikai helyzet alakulásán tartják. A Yonhap hírügynökség jelentése szerint az ellenzék karcsúsított költségvetést tervez a parlament elé vinni a jövő év elején. Ausztráliában az S&P/ASX-200 index 0,36 százalékkal gyengült, miután a Reserve Bank of Austraia 4,35 százalékon tartotta alapkamatát. Ez mát a tizedik egymást követő alkalom volt, hogy a jegybank döntéshozói nem változtattak a hitelköltségeken. A japán Nikkei-225 tőzsdemutató 0,52 százalékkal araszolt feljebb a hírszegény kereskedésben.

Az Egyesült Államokban az inflációs adat megjelenése vetett árnyékot a tőzsdékre

Az Egyesült Államok technológiai részvényeinek nem volt jó napjuk december második hetének kezdetén. A befektetők kíváncsian várják a hivatalos inflációs adat megjelenését, ami a héten esedékes. Az S&P-500 0,61 százalékkal, a Nasdaq Composite 0,62 százalékkal, a Dow Jones Industrial Average 0,54 százalékkal zsugorodott. A mesterséges intelligencia modellek működtetéséhez szüksége chipek legnagyobb gyártója, a Nvidia részvényei 2,6 százalékot veszítettek az értékükből, miután a kínai versenyhatóság bejelentette, hogy vizsgálatot indít a cég ellen. Az eljárás alapja az a gyanú, hogy a Nvidia megsértette a kínai trösztellenes szabályokat.

Az AMD chipgyártó 5,6 százalékkal gyengült és gyengén muzsikált a Meta Platforms és a Nerflix is. A Bitcoin is visszavonult azt követően, hogy december első hetében történetében először papíron elérte a 100 ezer dolláros értéket. Ez arra utal, hogy a befektetők kockázatkerülő üzemmódra kapcsoltak.

Geopolitikai aggodalmak vetnek árnyékot az olaj és az arany piacára

A szíriai hatalmi vákuum befolyásolja az olaj árát, miután növeli a geopolitikai kockázatokat. Ez a hatás hetekig vagy akár hónapokig is érvényesülhet a fekete arany piacán, miután instabilitást hoz a közel-keleti régióban – mondta Jorge Leon, a Rystad Energy tanácsadó cég elemzője. A Brent jegyzése kedden délelőtt valamivel 72 dollár/hordó alatt, a WTI-é kicsit 68 dollár/hordó felett alakult.

A földgáz ára a holland energiatőzsdén benézett a 45 euró/MWh-s szint alá, miután a hét végén megenyhült időzárásnak és az erős szélnek köszönhetően mérséklődött a tárolókban lévő gáz felhasználása. Az elmúlt négy hétben nem volt ez alatt a szint alatt a susogó energiahordozó ára. Az arany ára kéthetes csúcsra szökött fel annak köszönhetően, hogy a kínai központi bank felújította vásárlásait. Emellett a befektetők arra számítanak, hogy az amerikai Fed december harmadik hetében csökkenti alapkamatát. Az azonnali piacon 1,2 százalékkal, unciánként 2335,4 dollárra ment fel a sárga nemesfém ára. A határidős ár az USA-ban 1,1 százalékkal emelkedve 2688,4 dollárnál jár.

Szakértők szerint a legfontosabb körülmény a pekingi jegybank aranyvásárlása, amit más központi bankok is követhetnek. Ennek eredményeként a nemesfém ára újra rekordokat döntögető magasságba emelkedhet – mondta Bart Malek az TD Securities befektetési cég vezető árupiaci stratégája a Reutersnek.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A kriptoszektor főszerpelői közül a bitcoinos piacon minimális, 0,08 százalékos emelkedés történt, ami ö97 548 dolláros árfolyamhoz vezetett. Az Ethereum viszont több mint 1 százalékkal drágult. 

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 29780 29780 30280 -0,77% 0 0 10 762 983 320 HUF 2025-08-28 17:13:02
MOL 2950 2934 2970 -0,54% 0 0 3 586 229 114 HUF 2025-08-28 17:14:27
MTELEKOM 1960 1954 1974 +0,31% 0 0 152 265 688 HUF 2025-08-28 17:05:13
RICHTER 10490 10490 10670 -0,29% 0 0 1 374 004 750 HUF 2025-08-28 17:10:03
OPUS 581 576 587 +0,52% 0 0 69 408 788 HUF 2025-08-28 17:05:17
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csütörtökön csak egy legény volt a gáton a parketten
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 18:06
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 480,13 pontos, 0,46 százalékos csökkenéssel, 103 751,98 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Óvatos üzemmódban indítottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 16:29
Enyhe emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru BUX: mennyi élet van 100 000 pont fölött?
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 14:51
Átlépte a lélektani határt a Budapesti Értéktőzsde indexe. A kezdetektől számított százszoros árfolyamnyereség óriási teljesítmény, de vajon van-e további szufla a magyar részvényekben vagy a gyenge hazai GDP, a közelgő választás, az infláció és az eddigi szédítő drágulás kifoghatja a szelet az OTP, a Mol, a Richter vagy a Telekom vitorlájából? – teszi fel és válaszolja is meg a kérdést Csahóczi Máté, a VIG Alapkezelő portfóliómenedzsere. Az alábbi írás az Alapkezelő blogján jelent meg.
Részvény / Deviza / Áru Volt már jobb napja is a tőzsdének
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 14:42
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,47 pontos nyitás után tovább csökkent csütörtökön kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru A világ kapitalistái csütörtökön sem pihennek, mozog a tőke
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 09:51
Indexemelkedéssel indult csütörtökön a kereskedés a főbb európai értékpapírpiacokon.
Részvény / Deviza / Áru Elégedetten hátradőlhet, ha meglátja, mi történt a forinttal
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 07:31
Erősödött a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Örülhetnek a Wall Street farkasai
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 06:54
Emelkedéssel zártak szerdán a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Bajban lesz, ha most venne eurót
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 18:58
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru A Barátság vezeték újraindulását a befektetők is ünneplik
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 18:03
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 923,52 pontos, 0,88 százalékos csökkenéssel, 104 232,11 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Nehezen indult a szerda Amerikában
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 16:14
Enyhe csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG