5p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Elképesztő a tömeg Rómában az ünnepek alatt, a hatóságok komoly biztonsági intézkedéseket léptettek életbe.

Karácsony idején naponta több mint százezren mozogtak a Szent Péter téren és környékén Lamberto Giannini római prefektus adatai szerint, aki biztonsági kihívásnak nevezte a szenteste megkezdődött jubileumi szentévet. A szuvenírárusok idegenforgalmi kihívásról beszéltek az MTI tudósítójának.

A Szent Péter-bazilika szenteste megnyitott szent kapuján december 25-én harmincötezren, karácsony második napján pedig hetvenezren haladtak át.

Az Angyalvártól a Szent Péter térre vezető sugárutat a jubileumi szent év kezdetére gyalogos övezetté alakították át, ahol naponta egyszerre százötvenezren mozogtak az ünnepek alatt. Hasonló tömeget várnak szilveszterkor és újév első napjaiban, valamint 2025 majdnem minden hétvégéjén, amikor a jubileumi szentév kiemeltebb eseményeit tartják.

Az olasz és külföldi látogatók több irányból tudják megközelíteni a Szent Péter teret, amelyen keresztül a bazilikához tudnak eljutni, illetve a bazilika szent kapujához. A kapu 2026. január 6-ig minden nap a bazilika nyitvatartását követi, ami télen reggel nyolc órától délután ötig tart. A kapun való áthaladás ingyenes, nem kell hozzá jegyet váltani, és előzetes helyfoglalás sem szükséges.

Sorba kell állni, a folyadékot elkobozzák

Az első napokban a látogatók tömege káoszt okozott: a bazilika őrei alig tudták terelni az emberfolyamot a szent kapun át. Sokan meg szeretnének egy pillanatra állni és imádkozni, még többen csak fényképezni akarnak, ami torlódáshoz vezet.

Nem könnyű feladat a szentkapuhoz való eljutás sem. Tömeg esetén több mint egy órát kell várakozni a térre való belépéstől számítva.

A Szent Péter térre vezető útvonalakon több ponton is biztonsági ellenőrzést tartanak: a rendőrség és csendőrség emberei kézi fémdetektorral vizsgálják át a kabátokat, táskákat, hátizsákokat. A palackozott vizet és a kulacsokat elkobozzák. A Szent Péter tér oszlopai között is metáldetektoros kapukon kell áthaladni.

Nemcsak karácsonyi dekorációk várják a turisták tömegeit Rómában
Nemcsak karácsonyi dekorációk várják a turisták tömegeit Rómában
Fotó: Depositphotos

A szent kapuhoz tartó zarándokcsoportoknak, akik kereszttel a kezükben, imádkozva, énekelve haladnak végig az útvonalon, külön folyosót építettek ki, amelyet növényekkel díszített betonelemek öveznek. Ez a folyosó biztonsági célt is szolgál: a tömeget megkerülve tudnak rajta végighajtani a hatósági járművek, vagy esetleg a mentőautó, ha valaki orvosi ellátásra szorul.

Karácsony napjaiban több ezer rendőr, csendőr, pénzügyőr és a fegyveres erők katonái szolgáltak a Vatikán körüli római utcákban. Az embereknek a jubileumi szentév logóját viselő, sárga kabátos önkéntesek segítenek. Két információs pont is működik, az egyik a Szent Péter téren. Az ünnepek alatt kisebb tábori kórházat állítottak fel a tér oldalában, jelen voltak a vöröskereszt tagjai, valamint külön sátor hirdette, hogy pszichológusok is rendelkezésre állnak lelki segélyszolgálatra. Hasonló lesz a készültség minden nagyobb jubileumi eseményen.

„Nyugodtan sétálunk, maximális biztonság van szerintem. A Szent Péter tér környékén rengeteg rendőr van, különféle akadályokat kiraktak, ezért biztonságban érezzük magunkat”- mondta az MTI-nek Gerhes József, aki családjával jelen volt a bazilika szentkapuja megnyitási szertartásán.

Mesterlövészek, kamerák, ellenőrzések

Biztonsági kihívásról beszélt Lamberto Giannini római prefektus, aki szerint a jubileumi szentév karácsonyi megnyitása volt a „premier”, vagyis a biztonsági gépezet működésének első nagy próbája, és a rendszer jól működött. A biztonsági intézkedések jelentős részét az emberek nem is veszik észre – tette hozzá, utalva a Vatikán és Róma számos pontját pásztázó térkamerákra, a paloták tetején rejtőzködő mesterlövészekre, valamint a repülőtereken, vasútállomásokon és szállodákban maximálisra emelt informatikai ellenőrzésekre.

Problémák azonban még akadnak: az idegenrendészetet vezető Roberto Massucci rámutatott, hogy az olasz főváros magánszállásainak hatvan százaléka továbbra sem továbbítja a hatóságoknak vendégei adatait.

Gondot jelentenek a Vatikán környékén megjelent utcai árusok is: afrikaiak és ázsiaiak, akik hamisított divatcikkeket kínálnak. A rendőrök közeledtére eltűnnek, de általában csak egy utcával arrébb költöznek.

„Mindenki keresni akar a jubileumi év alatt, de a zarándokok nem azért jönnek a Vatikánig, hogy sok pénzt költsenek. Igaz, a szentév egy teljes évig tart, ezért mindennap lesz bevételünk” – mondta az MTI-nek Alfredo Chiarelli, az egyik szuvenírárus, aki pápai engedéllyel a Szent Péter tér területén árulhatja a rózsafüzéreket, kereszteket, medálokat. Ez a negyedik jubileumi szentév, amelyet végigdolgozik. Hozzátette: sokat vár a szentévtől, többek között azt, hogy Róma városának idegenforgalma újrainduljon, és a zarándokok nyugodtan és biztonságban érezzék magukat, mivel így a kereskedőknek is könnyebb a dolguk.

Matteo Piantedosi belügyminiszter becslése szerint közel negyvenmillióan is érkezhetnek a szentévre Rómába.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Turizmus Az oroszok nem tudnak kiszeretni Vietnámból
Elek Lenke | 2026. augusztus 8. 17:01
Idén várhatóan csaknem egymillió orosz turista utazik Vietnámba. Nem a szovjet érából ismert veteránokról van szó: a látogatókat a kedvező árak, az egzotikus természeti környezet, a gasztronómia és a dinamikusan fejlődő turisztikai infrastruktúra vonzza a fejlődő ázsiai államba – fejti ki a Kommerszant című orosz napilap.
Turizmus Már a szállodai szövetség is spórolást kér
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 3. 12:37
A jelenlegi magyarországi energiaellátási helyzetre reagálva átfogó szakmai ajánláscsomagot állítottak össze tagszállodáik számára. A kezdeményezés célja a szállodai szektor energiafogyasztásának racionalizálása és a fenntartható működés támogatása, a megszokott vendégkomfort és a vonatkozó előírások teljes körű megőrzése mellett – írja ajánlásában a szállodai szövetség.
Turizmus Összes szaunáját lekapcsolja a Hunguest Hotels
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 3. 11:13
A hazai turizmus is kapcsolódik a cégek energetikai spórolási felajánlásaihoz. Az egyik legnagyobb hotellánc a szaunái kikapcsolása mellett döntött.
Turizmus Borzalmas irányt vett többek utazása – ez történt még indulás előtt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 2. 16:36
Több ügyfél került ismét slamasztikába a szervezett utazás kapcsán.
Turizmus Csapnivaló lesz a híres ital, ha nem jön azonnal az eső
Privátbankár.hu | 2026. július 29. 10:24
Ha így marad, amúgy sem lesz sok minden, amire koccintani lehet.
Turizmus A világ leghíresebb kerékpárversenyén jártunk: ezek a Tour de France kulisszatitkai
Herman Bernadett | 2026. július 27. 15:16
Mennyivel suhannak a lejtőn a kerékpárosok, le lehet-e videózni Pogacart a célban, és miért népünnepély Franciaországban a Tour de France? Erről is beszélt Herman Bernadett, az Mfor és a Privátbankár vezető szerkesztője a Trend FM hétfői adásában. 
Turizmus Tokajban életre kel Dél-Amerika
Natív tartalom | 2026. július 20. 16:17
A Tokaji borvidék közepén ma már nemcsak a „folyékony arany”, hanem Dél-Amerika mítoszai és természeti világa is megelevenedik. A Minaro Hotel Tokaj MGallery Collection nem designfrissítésen esett át, hanem a történetmesélésre épülő élményhotel új szintjét hozza el mostantól a hazai szállodapiacra.
Turizmus Túl drága Horvátország? – stagnált a helyi turizmus
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 11:01
Horvátországban 7,6 millió turistát és 29,5 millió vendégéjszakát regisztráltak az idei első fél évben, mindkét adat megegyezik az egy évvel korábbival – közölte a Horvát Turisztikai Közösség az eVisitor rendszer adatai alapján.
Turizmus Magángép az Antarktiszra, privát sziget Obamával: így nyaralnak a leggazdagabbak
Elek Lenke | 2026. július 5. 16:52
Ezek a milliárdosok kedvenc úticéljai: a legmenőbb álomutazások. A szegmenst az amerikai Travel and Leisure turisztikai magazin térképezte fel.
Turizmus Kapitány István döntött – mennie kellett a turisztikai vezetőnek
Privátbankár.hu | 2026. július 4. 09:52
A miniszter minden tisztségéből visszahívta a turisztikai szakembert.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG