3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított az Apple, a Google és a Meta vállalat ellen, hogy megfeleltek-e a digitális piacokról szóló szabályozásnak (DMA) - jelentette be Margrethe Vestager digitális korra felkészült Európáért felelős uniós biztos hétfőn.

Margrethe Vestager brüsszeli sajtótájékoztatóján közölte, az előzetes vizsgálatok eredményei szerint feltételezhető, hogy az érintett vállatok nem kezdték meg a hónap elején életbe lépett, átjárhatósággal és versennyel kapcsolatos előírásokat tartalmazó szabályozás szerinti kötelezettségek betartását.

A szabályozás szerint az "alapvető platformszolgáltatásokat" nyújtó, kapuőrnek nyilvánított vállatoknak fel kell számolniuk azokat a zárt technológiai rendszereket, amelyek a fogyasztókat egyetlen vállalat, főként saját termékeinek vagy szolgáltatásainak használta felé terelik. Kiemelte, a szabályozás előírja, hogy a vállalatoknak lehetővé kell tenniük, hogy "ingyenesen tereljék" a felhasználókat alkalmazásboltjain kívüli ajánlatokhoz.

Az Európai Bizottság szeptemberben hat szolgáltatót minősített kapuőrnek, az Alphabet, az Amazon, az Apple, a ByteDance, a Meta és a Microsoft céget.

Az uniós biztos szerint az Európai Bizottság "gyanítja", hogy az érintett vállatok által bevezetett intézkedések nem tesznek eleget a DMA szerinti kötelezettségeiknek. Az uniós bizottság mélyreható vizsgálata során arra keres választ, hogy a Google és az Apple teljes mértékben betartja-e a DMA szabályait, amelyek megkövetelik a technológiai cégektől, hogy lehetővé tegyék, hogy az alkalmazásboltjaikon kívül elérhető ajánlatokhoz irányítsák a felhasználókat.

Az Apple csak az egyik cég, amely ellen vizsgálat indult
Az Apple csak az egyik cég, amely ellen vizsgálat indult
Fotó: Depositphotos

Az uniós bizottság aggodalma szerint a két vállalat saját ajánlataikon kívüli választás esetén "különféle korlátozásokat" alkalmaz, beleértve egyebek mellett díjak felszámolását. A gyanú szerint a Google nem tartja be azokat az előírásokat, amelyek megakadályoznák, hogy a technológiai óriáscégek előnyben részesítsék saját szolgáltatásaikat a riválisokkal szemben. "Az Európai Bizottság aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a Google és az Alphabet keresőfelületeiken előnyben részesítik saját szolgáltatásaikat" - mondta.

Közölte továbbá: az előzetes vizsgálatok szerint az Apple alternatív alkalmazásboltokra vonatkozó új díjstruktúrája és az Amazon keresési találatokra vonatkozó rangsorolási gyakorlata szintén aggályokat vet fel.

Az Apple intézkedései, beleértve a webböngésző keresési képernyőjének kialakítását, megakadályozhatják a felhasználókat abban, hogy gyakorolják a szabad szolgáltatásválasztás jogát saját rendszerén belül. Az uniós bizottság a Meta esetében a felhasználók adatainak kezelése és a díjköteles szolgáltatások fizetési feltételeivel kapcsolatosan vizsgálódik majd - tájékozatott.

Az Európai Bizottság közölte: vizsgálata során bizonyítékokat és információkat gyűjt a felvetődött gyanúk tisztázására, az eljárást 12 hónapon belül le kívánja zárni.

Jogsértés esetén a brüsszeli testület az érintett vállalat teljes, globális forgalmának 10 százalékáig terjedő bírságot szabhat ki. A bírságok ismételt jogsértés esetén akár 20 százalékot is elérhetnek. Folyatódó jogsértések esetén az Európai Bizottság további lépéseket is tehet, például kötelezheti a vállalatot egy üzletág vagy annak egy részének eladására, vagy megtilthatja a rendszerszintű meg nem feleléshez kapcsolódó szolgáltatások nyújtását.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Fiatal innovátorokat vár a Bosch és a Richter
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 11:29
Közös pályázatot hirdet fiataloknak Magyarország két meghatározó nagyvállalata.
Vállalat Alig várja, hogy egy ilyen ügynök beépüljön a cégébe
Natív tartalom | 2026. február 21. 11:15
Idegesítő hiba a számlán, lassan érkező és nem túl kedves válasz, újabb körök az ügyfélszolgálattal a vásárlói oldalon. A másikon értetlen és sokszor arrogáns ügyfél, az adathalmazban magát és idejét is elvesztő munkatárs. Lehet, hogy az AI-ügynökök hozzák el az idilli megoldást?
Vállalat Külföldön terjeszkedik az Appeninn Holding
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 10:55
Az Appeninn Vagyonkezelő Holding Nyrt. a társaság 100 százalékos tulajdonában álló lengyel leányvállalatán keresztül megvásárolta a lengyelországi Tarnówban található Goodyear logisztikai központot – közölte az ingatlanbefektetési társaság pénteken az MTI-vel .
Vállalat Kiderült: gyönyörű éve volt tavaly a Graphisopt Parknak
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 09:44
A Graphisoft Park SE pro forma adózott eredménye tavaly 20,48 millió euró volt az előző évi 7,96 milliárd euró után, az eredményt egyszeri rendkívüli tételek húzták fel – közölte a társaság pénteken a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
Vállalat Üzent a Molnak és a kormánynak az Adria vezetéket üzemeltető horvát cég
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 19:30
Közleményt adott ki pénteken a Janaf horvát olajvállalat az Adria-vezetéken Magyarország és Szlovákia felé történő kőolajszállításról. A horvát fél szerint ők „a partnerséget és a megbízhatóságot” tartják a vállalat legfontosabb üzleti értékeinek, és tevékenységük hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország és Szlovákia kőolajellátása továbbra is teljesen biztosított legyen.
Vállalat Minden kiderült a Széchenyi Kártya Programról: kamattámogatás nélkül még nagyobb bajban lennénk
Imre Lőrinc | 2026. február 20. 14:27
Az államilag támogatott termékek tartják lélegeztetőgépen a magyar vállalati hitelpiacot, ami ezek nélkül csökkent volna az elmúlt években. A KAVOSZ Zrt. sajtóeseményén jártunk, ahol bemutatták az Egyensúly Intézet tanulmányát a Széchenyi Kártya Program gazdasági hatásairól. Arra a kérdésre is választ kaphattunk, hogy mennyibe kerül a költségvetésnek a támogatott hitelek fenntartása.
Vállalat Újabb mérföldkő, ezzel az országgal erősíti a kapcsolatát Magyarország és a 4iG
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 13:25
Új szintre lépett a stratégiai párbeszéd Magyarország és az Egyesült Arab Emírségek között.
Vállalat Tartja magát a tervekhez az Accor, jó évet zártak
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 12:46
Sőt, még a korábbi előrejelzéshez képest is jobb számokat jelentett a szállodaipari csoport.
Vállalat Alig csökkenő bevételből csinált sokkal kevesebb profitot a Danone
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 11:39
Amerikában estek vissza a bevételek, máshol jól teljesített a cég.
Vállalat Olyat kapott az egyik szoftvercég, hogy a monitor adta a másikat
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 11:19
Idegesen reagáltak a befektetők a vártnál gyengébb eredményre. 17 százalékot estek az EPAM részvényei.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG