Ha nyers terméken látni
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) legújabb tájékoztatójában arra az ovális jelölésre hívja fel a figyelmet, amit a legtöbb élelmiszeren láthatunk. Nyers termék felületén, például nyers sertés csülkön az ovális jelzést állategészségügyi jelölésnek nevezik, meghatározott nagyságú és adattartalmú, mely azt jelenti, hogy az az állati test, amelyikre ezt felhelyezik, átesett a hatósági állatorvos által végzett vizsgálaton és fogyasztásra alkalmas.
Egy-egy állati testre annyi állategészségügyi jelölést helyez fel az állatorvos, ahány darabra bontják. A bélyegző lenyomat barna színű bélyegzőfesték engedélyezett élelmiszerszínezék.
Ha csak a csomagoláson van
Abban az esetben, ha a termék csomagolására helyezik fel az ovális jelölést, akkor azt „azonosító jelölésnek” nevezik. Adattartalma megegyezik a fent említett állategészségügyi jelölésével, de ennek nincs meghatározott nagysága.
Az ovális jelölés láttán egészen biztosak lehetünk abban, hogy azt a terméket az Európai Unió illetékes hatósága által engedélyezett létesítmény valamelyikében állították elő. Így ezt a jelölést a tejeken, vajakon, joghurtokon, vagy épp a szalonnán, kenőmájason és valamennyi állati eredetű terméken megtalálhatjuk - írja a NÉBIH.
Miért fontos?
Az állati eredetű élelmiszerekre, és az azokat előállító élelmiszeripari vállalkozókra különleges higiéniai szabályok vonatkoznak. Az állati eredetű élelmiszereket előállító vállalkozások termékeiket csak olyan engedély birtokában hozhatják forgalomba, melyet kizárólag kedvező eredményű hatósági helyszíni szemlét követően adnak ki. Azokat a termékeket, amelyeken látható ez az azonosító jelölés, engedélyezett és az élelmiszerbiztonsági hatóság által fokozottan ellenőrzött létesítményben állították elő.
Hogyan ismerhető fel?
Amennyiben az Európai Unió területén lévő létesítményben helyezik fel az azonosító jelölést, akkor ovális alakú. Mérete tetszőleges, de lényeges kritérium, hogy jól olvashatónak, letörölhetetlennek kell lennie.Tartalmaznia kell:
– az előállítás szerinti ország ISO szabvány szerinti kódját (Magyarország esetében: HU),
– a létesítmény engedélyezési számát, valamint
– a Közösségre utaló rövidítést (Magyarországon: EK).