1p
Biztató volt az első negyedév a globális ingatlanpiacon, egyre szívesebben vállalják a kockázatot a pénzpiactól elforduló befektetők.

Egyre optimistábbak a befektetők az ingatlanpiacon, és mind nagyobb mértékben hajlandóak a kockázatvállalásra a pénzpiacinál kedvezőbb hozamok elérése érdekében. Ennek megfelelően az év első negyedében a tavalyi év hasonló időszakát 8 százalékkal túlszárnyalva, globálisan 94 milliárd dollár értékben cseréltek gazdát kereskedelmi ingatlanok. A biztató előjeleknek, valamint a vonzóvá váló másodlagos ingatlanoknak köszönhetően 2013 akár 10 százalékos bővülést is hozhat – áll az OTP Ingatlan Befektetési Alapkezelő és a Jones Lang LaSalle ingatlan-tanácsadó nemzetközi körképében.

„A bővülés többek között azzal is magyarázható az egyébként hagyományosan csendesebbnek mondható időszakban, hogy a befektetők mind vonzóbbnak tartják a pénzpiacon elérhetőnél kedvezőbb hozamokkal kecsegtető ingatlanpiacot” – mondja Tóth Balázs, az OTP Ingatlan Befektetési Alapkezelő vezérigazgatója. Az elmúlt években alacsonyabb aktivitású piacra láthatóan visszatért a bizalom; a legnagyobb bővülés Nyugat-Európában – azon belül is Németországban –, Japánban, valamint az Egyesült Államokban tapasztalható. „A korábbi évek után a legnagyobb változást a befektetők kockázatvállalási hajlandóságában látjuk, ugyanis most már szívesebben nyúlnak ingatlanpiaci eszközökhöz is” – teszi hozzá a szakember.

Az amerikai ingatlanbefektetési piac teljesítményét nagyban meghatározta az Egyesült Államokban regisztrált 20 százalékos bővülés, a csendes-óceáni ingatlanpiacot pedig a japán befektetések kimagasló, mintegy 30 százalékos fejlődése segítette, de Szingapúr és Hongkong is gyors növekedést produkált. Európa három legnagyobb piaca – Nagy-Britannia, Franciaország, valamint Németország – adta a kontinens aktivitásának a jelentős részét, de közülük is kiemelkedő volt a német ingatlanok terén kimutatható közel 40 százalékos emelkedés.

„A konkrét piacok teljesítményéről elmondható, hogy a nagyobb, egyébként is aktívabb területeken növekedtek az eladások, nagyon népszerűek a prémium kategóriába tartozó ingatlanok, így Nyugat-Európában többek között Párizs és München irodapiaca lendült be igazán, de a Japánban zajló folyamatok is bizakodásra adnak okot” – mondja Benjamin Perez-Ellischewitz, a Jones Lang LaSalle nemzetközi ingatlan-tanácsadó befektetési részlegének vezetője. A befektetők már érdeklődést mutatnak az egyébként kockázatosabb másodlagos piacok iránt is, azok árazása ugyanis lélektani szintre ért. A következő időszakban minden bizonnyal felkelti a befektetők figyelmét a spanyol, az olasz, és várhatóan a közép-európai ingatlanpiac is.

A befektetők elsődleges szempontként az adott ingatlan fundamentális hátterét vizsgálják meg, így a legfontosabb számukra a teljesítmény, a további növekedési lehetőség, valamint az ingatlan lokációja. A végső döntést annak tudatában hozzák meg, hogy illik-e az ingatlan a portfóliójukba. Globálisan a leginkább kedvelt szektor továbbra is az irodaházaké, ott könnyebben meghatározható a vevők igénye is. A kiskereskedelmi ingatlanok piacán már változatosabb a kép, ugyanis különféle igényű és hátterű vásárlók aktívak. Érdekes tendencia még, hogy egyre keresettebbek a jó minőségű hotelek is, főként a közel-keleti vásárlók körében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Már most milliókkal gazdagabb, ha van klímája
Privátbankár.hu | 2026. június 30. 11:27
Komoly értéknövelést jelent a friss elemzés alapján.
Ingatlan Budapest mellett a vidéki nagyvárosokban is felpörögnek a lakásépítések
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 14:18
A kiadott építési engedélyekből úgy tűnik, több magyar megyeszékhelyen is rengeteg új lakás kerülhet piacra a következő években.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Egy vagyont érhetnek a házak ezeken a Budapest környéki településeken
Vámosi Ágoston | 2026. június 24. 17:19
Több tízezer ember költözött Budapest északi agglomerációjába az elmúlt évtizedekben. Veresegyház és környéke az ország egyik legfelkapottabb piaca. A Mennyit ér az ingatlanom? rovat ezúttal annak járt utána, hogy melyek a megfizethető települések, és mennyibe kerülnek a házak a mogyoródi luxus-lakóparkokban.
Ingatlan Nem csoda, ha gondterheltek a budai paneltulajdonosok
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 15:31
A budapesti panellakások eladása az elmúlt egy évben érzékelhetően lelassult, a vidéki paneleké és a használt téglalakások többségéé viszont gyorsult – áll a Duna House elemzésében.
Ingatlan Budapesten kiárazta az egyetemistákat az ingatlanáremelkedés
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 08:36
Az egyetemista és friss diplomás fiatalok lakásvásárlását is érdemben segítheti a fix 3 százalékos kamatozású, államilag támogatott Otthon Start lakáshitel. Az ingatlan.com és a money.hu közös elemzése szerint ez a vidéki, egyetemi nagyvárosokban jelentős segítség, de a budapesti lakásoknál, csak az ingatlanok alig több mint 42 százaléka elérhető így az első lakást vásárlók számára.
Ingatlan Elérte a vevők tűréshatárát a budapesti lakáspiac árszintje
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 16:21
Egyre többet lehet alkudni a fővárosi ingatlanokból, a házaknál közel 5 százaléknál jár az átlagos alku mértéke. 
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Óbudán beütött az Otthon Stop
Vámosi Ágoston | 2026. június 17. 18:59
A III. kerület újlakás-piaca nem a legbővebb Budapesten, de így is óriási hatása van a kerület használtlakás-áraira. Jelenleg nincs olyan új építésű lakás a kerületben, amelyhez fel lehetne venni az Otthon Start hitelt, az eladók pedig bátran emelik a régebbi épületben lévő, vagy rosszabb állapotú lakások árait is. A Mennyit ér az ingatlanom? ezen a héten Óbuda-Békásmegyeren nézett körbe, ahol már csak a panel maradt megfizethető. 
Ingatlan A gazdaságpolitikai fordulatnak a prémium irodák lehetnek a nyertesei
Privátbankár.hu | 2026. június 15. 14:26
A prémium irodák iránti kereslet növekedése, a gazdaságpolitikai fordulat és az ESG-elvárások erősödése új lendületet adhat a budapesti irodapiacnak, miközben a mesterséges intelligencia terjedése már középtávon is mérsékelheti az irodaterületek iránti igényt – erre hívja fel a figyelmet Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza friss elemzésében.
Ingatlan Szeged utolérte Győrt, stagnálás Budapesten – mutatjuk a legfrissebb albérletárakat
Privátbankár.hu | 2026. június 11. 12:41
Győrben és Szegeden egyaránt 200 ezer forintba kerül egy átlagos albérlet havi díja, de a Tisza-parti városban egy éve még csak 160 ezer forint volt. Kecskeméten is nagyot emelkedtek az árak, Budapesten viszont érdemben nem változtak.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Rogán Antal ismerőse forgathatja fel a megyeszékhely lakáspiacát
Vámosi Ágoston | 2026. június 10. 18:59
Miközben a kínálat óriásit bővült az elmúlt hónapokban, Kecskeméten az Aegopolis projektre várnak a vevők. A közel 400 lakásos lakóparkot Rogán Antal ügyvéd ismerőse, Fintha-Nagy Ádám álmodta meg a megyeszékhely belvárosába. Egy családi ház értékét akár 35-40 millió forinttal is emelheti a felújítás, a téglalakásoknál viszont szinte nincs is különbség. A Mennyit ér az ingatlanom? Kecskemét több pontján is belefutott 40 millió forint alatti felújított lakásokba, és elemezte a város teljes piacát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG