3p
10 milliárdos kerettel indít társasházi energetikai pályázatot a kormány, amelyen már nem csak panelházak vehetnek részt. A legnagyobb házak ebből a körből kimaradnak, a 60 lakásosnál kisebb társasházakban 300-600 ezer forint juthat egy-egy lakásra, amit megújuló energiát használó rendszerek kiépítésére is lehet használni.

A magyarországi ingatlanok 70 százaléka energetikailag nem megfelelő állapotban van, ezen kíván javítani a kormány az Otthon Melege program következő lépésével - jelentette be a kormányszóvivői sajtótájékoztatón Szabó Zsolt, az NFM fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkár.

Új társasházi energiahatékonysági pályázatot indítanak, amelyen 4-60 lakásos társasházak vehetnek részt - a korábbi programokkal ellentétben nem csak panel, hanem téglaépítésűek is. A pályázat keretében pénzt lehet nyerni szigetelésre és nyílászárók cseréjére, fűtésrendszer korszerűsítésére, emellett megújuló energiát használó rendszerek kiépítésére is. A 60 lakásosnál nagyobb társasházak ebben a programban nem vehetnek részt, az államtitkár azt mondta, számukra is készül majd pályázat.

Mire elég 10 milliárd forint?

A program most 10 milliárdos kerettel indul. Ez 50 százalékos támogatásintenzitás mellett azt jelenti, hogy 350-650 ezer forintos támogatás juthat lakásonként. A cél az, hogy a programban résztvevő lakások energetikai besorolása legalább 2 kategóriával javuljon.

 

 

A nyerteseknek 2 ütemben folyósítják a pénzt: a támogatási összeg 95 százalékát fizetik ki első körben, a maradék 5 százalékot csak akkor, ha a megcélzott energiamegtakarítást ténylegesen elérik a beruházással.

Felkészülni: rajt márciusban

Pályázni március 9-étől lehet, interneten lehet benyújtani a dokumentumokat. A pályázati kiírás még ma felkerül a kormány.hu-ra és az NFM honlapjára az államtitkár ígérete szerint.

A pénzt régiónként osztják ki, hasonlóan az Otthon Melege program korábbi elemeihez (kazáncsere, hűtőcsere, nyílászárócsere-program). Hogy melyik régióban mennyi pénzt osztanak, az függ attól, az adott régióban milyen a lakásállomány, a panelek és téglalakások aránya, stb. Erről a kormány szakmai szervezetekkel egyeztetett - mondta Szabó Zsolt.

Már régóta várják a pályázatok kiírását

2013. decemberében Németh Lászlóné fejlesztési miniszter még azt ígérte: a panelprogram harmadik körének első üteme 2014 februárjában indul.

A 2014-2020 közötti fejlesztési időszakra meghirdetett Panel III. program keretében mintegy 380 ezer panellakás energetikai korszerűsítése kezdődhet meg országszerte – mondta akkor a miniszter. A Panel I-II. programok eredményeit is figyelembe véve így a teljes 700 ezres magyarországi panel épületállomány energiahatékonysági felújítását biztosítja 2020-ig a kormány - tette hozzá.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Újra élénkülni kezdett az ingatlanpiac
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 12:59
Tavaly decemberben újra élénkülni kezdett az ingatlanpiac, így országosan 9646 lakóingatlan cserélt gazdát, ami az előző hónaphoz viszonyítva 1,5 százalékos növekedés, éves összevetésben viszont 5,7 százalékos csökkenés – közölte saját adatain alapuló becslése szerint a Duna House kedden az MTI-vel.  
Ingatlan Lefulladt az Otthon Start: 16 százalékos mínusszal zárt a lakáspiac
Privátbankár.hu | 2026. január 5. 12:19
2025 végén viszont bővült a kínálati oldal.
Ingatlan Biztos, hogy jó áron vált meg az ingatlanjától? Most megtudhatja
Privátbankár.hu | 2026. január 3. 10:04
Volt olyan luxusvilla, amely 1,7 milliárd forintért kelt el 2025-ben.
Ingatlan Tíz ingatlanvásárlóból négy Otthon Starttal vesz lakást
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 13:05
Panyi Miklós államtitkár gratulált annak a 20 ezer fiatalnak, aki az Otthon Start által vett lakást, és elmondta: 15 ezer szerződés megkötése jelenleg is folyamatban van.
Ingatlan Betett az Otthon Start: egy jó időre vége a befektetési célú lakásvásárlásoknak?
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 11:27
Ársapkát képzett az albérletpiacon a kedvezményes hitelprogram, 250 ezer forintos bérleti díj felett nehezített terep vár a lakáskiadókra.
Ingatlan Részletes számok érkeztek az Otthon Startról – már ezermilliárd felett az igénylések összege
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 13:13
Itt vannak az első száz nap eredményei – több mint 20 ezren már új lakásban szilvesztereznek az államtitkár szerint.
Ingatlan Airbnb-pánik Budapesten: több ezer család megélhetése forog kockán
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 17:54
Szakmai javaslattal állt elő a Magyar Apartmankiadók Egyesülete.
Ingatlan Mindent átírt az Otthon Start
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 14:07
Változtak a lakáskeresők preferenciái és a hitelfelvétel módja az Otthon Start hitelnek is köszönhetően: népszerűbbek lettek a vármegyeszékhelyek, és sokan szeretnék a vételár 81–90 százalékát hitelből fedezni. Az új hitel iránt érdeklődők kétharmada az olcsóbb lakásokat keresi, de egyötödük 100 millió forintnál is többet költene új otthonára. Többek között ezek derülnek ki a CIB Bank megbízásából készített reprezentatív felmérésből.
Ingatlan Egy szót törölt az Otthon Start szabályozásából a kormány – hatalmas következményei lehetnek
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 06:46
Felpöröghetnek az építkezések a módosítás hatására.
Ingatlan A csiga hal, az irodaház meg halgazdaság – méretes adóelkerülés Londonban
Bózsó Péter | 2025. december 6. 17:13
Terry Ball különös és egyre hírhedtebb „csigafarm-birodalmat” épített ki az angol fővárosban, amely cinikus módon aknázza ki a brit üzleti ingatlanok rendszerébe ágyazott adózási kiskapukat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG