Éves alapon 1,5 százalékkal nőtt az ipari termelés volumene, a munkanaphatástól megtisztított érték 4,5 százalékos bővülést mutat – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal közleményéből. A termelés az év első nyolc hónapjában 3,6 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest 3,8 százalékkal bővült a volumen.
Az év legjobb hónapja
A havi alapú bővülés az idei év legerősebb növekedési adata, ami képes volt az elmúlt két hónap gyenge teljesítményét kiegyenlíteni – mondta az ING vezető elemzője. Virovácz Péter elmondta: az elektronika ágazat erőteljes, míg az élelmiszeripar szolid bővülést hozott, miközben az autógyártás visszahúzta az ipar teljesítményét.
A következő hónapokban várhatóan továbbra is gyengélkedik az autógyártás, valamint a csökkenő trendet mutató feldolgozóipari beszerzési menedzser indexek nem festenek igazán kedvező képet az ipar teljesítményére vonatkozóan. Ami az év egészét illeti, a hátralévő hónapokban komolyabb felfutásra lenne szükség, hogy elérhessük az általunk várt 4 százalékos átlagos ipari növekedést – tette hozzá.
A belső kereslet is erősödik
A Takarékbank elemzője szerint szeptemberben a járműgyártás további visszaesést mutathat az életbe lépő károsanyag kibocsátási tesztek új szabályzata (WLTP) miatt, mivel számos modell nem kapta meg a forgalomba hozatali engedélyt, ami jelentős visszaesést okozott az európai piacokon. Ennek negatív hatását azonban ellensúlyozhatja, hogy elkezdődött az Audi Q3 hazai gyártása, ami jövőre kiegészül a Q4-es modellel.
Suppan Gergely elmondta: az erőteljes belső kereslet miatt egyre erősebb szerepet játszik az ipar belföldi értékesítése, amit az építőipari boom is támogat. Idén összességében 4,5 százalékra lassulhat az ipari termelés naptárhatással kiigazított növekedése a tavalyi 5,3 százalék után, míg a nyers növekedés 4 százalékra lassulhat az előző évi 4,6 százalékról, jövőre azonban gyorsabb növekedésre számítunk, így fennmaradhat a 4% feletti GDP növekedési dinamika jövőre is. Kattints ide az előző havi eredményekért >>>
Új rekord született
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleménye szerint idén először fordult elő, hogy az előző hónaphoz képest 3,8 százalékos növekedést ért el az ipari termelés. Az éves emelkedés üteme ráadásul a visegrádi országok (V4) sorában a második legjobb, Lengyelország után. Pomázi Gyula, az ITM helyettes államtitkára elmondta: a járműipar mellett olyan ágazatok teljesítményének is köszönhető az ipari termelés bővülése mint az élelmiszeripar, az orvos technikai eszközök gyártása, illetve olyan beszállítói iparágak, mint a vegyi ipar és a gumiipar.