1p
Az Európai Uniónak egy "európai beruházási paktumra" van szüksége a növekedés ösztönzésére - jelentette ki a hétvégén Olli Rehn, az EU-bizottság gazdasági és pénzügyi alelnöke Brüsszelben.

Rehn számos intézkedést körvonalazott a beruházásösztönzésre, köztük az uniós költségvetési alap felhasználását a kisebb cégeknek nyújtandó hitelgarancia céljaira, a költségvetési többlettel rendelkező országokban az állami beruházások bátorítását, illetve az Európai Beruházási Bank kapacitásainak növelését.

Brüsszeli beszédében azt is hangsúlyozta, hogy az uniós költségvetési szabályok nincsenek kőbe vésve, és az Európai Bizottság jelentős teret enged a mérlegelésnek. Úgy vélte, hogy az uniós költségvetési szabályok a középtávú fenntarthatóságra fókuszálnak, és megengedik a különbségtételt az egyes tagországok között.

Rehn szerint most van itt az idő, hogy az európai politika alakítói "szavaikat tettekre váltsák" olyan intézkedésekkel, amelyek ösztönzik az uniós növekedést.

Brüsszelben jelenleg heves viták zajlanak arról, hogy rugalmassá kell-e tenni a költségvetési szabályokat, miután a megszorítások számos uniós államot szorítottak recesszióba.

Fordulóponthoz ért a Bizottság?

Olli Rehn eddig a fegyelem híve volt, nagy egyetértésben a német-francia tandemmel. Az Angela Merkel által képviselt restriktív gazdaságpolitika kétségtelenül a növekedés rovására megy, de a német adófizetők a válság elmélyülésével párhuzamosan megunták, hogy az ő pénzükből mentik meg a szabályokra fittyet hányó tagországokat, így példul az államcsőd szélére sodródó Görögországot.

A Bizottság két évvel ezelőtt nem engedte, hogy Magyarország egy magasabb hiánypályát fusson, a kormány azért akar engedményt, hogy a megszorító intézkedésekkel párhuzamosan a gazdasági növekedést is be tudja indítani. A Magyarországgal szemben folytatott túlzottdeficit-eljárás kapcsán már több tagállam is felvetette, hogy túl szigorú a Bizottság, miközben januárban engedte, hogy Spanyolország magasabb hiánycélt tűzzön ki az eredeti helyett.

Olli Rehn mostani kijelentései akár fordulópontot is jelezhetnek az európai válságkezelésben. A francia elnökválasztásokon valószínűleg elbukó Nicolas Sarkozy nélkül Németország egyedül maradhat a fiskális szigort hirdető véleményével.


A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen üzleteket kötne Orbán Viktor Donald Trumppal?
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 13:11
Amerikai rakétákat gyártanának Magyarországon?
Makro / Külgazdaság Már megint bezsákolt 108 milliárdot az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 12:44
És még többet is ajánlottak, de megint drágult a finanszírozás.
Makro / Külgazdaság Akár 200 millió is lehet a tét, már lehet előregisztrálni
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 11:11
Csütörtöktől már lehet előregisztrálni a Demján Sándor 1+1 program második ütemére.
Makro / Külgazdaság Súlyos figyelmeztetés érkezett a Nvidia vezérétől MI-ügyben
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 10:48
Trump Kína kezébe adja a győzelmet? 
Makro / Külgazdaság Végre ujjal mutogathatunk Romániára – itt egy friss adat
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 10:06
Már a második hónapja esik a kiskereskedelmi forgalom keleti szomszédunknál.
Makro / Külgazdaság Együtt szállt fapadosra Orbán Viktor és Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 09:08
Irány Washington!
Makro / Külgazdaság 1661 milliárdot költöttünk, de mire?
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 08:46
Friss adatok a magyar kiskereskedelemi forgalomról.
Makro / Külgazdaság Csak első látásra jött jó hír a magyar iparról
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 08:31
Munkanaphatástól megtisztítva már megint csökkent a termelés tavalyhoz képest.
Makro / Külgazdaság Amerikai gázt hoznának Szlovákiába és Ukrajnába
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 08:11
Folynak a tárgyalások.
Makro / Külgazdaság Napi 4500 járatot kell törölni a Trump-féle rekordleállás miatt
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 06:51
Nem kapnak fizetést a légiirányítók, korlátozni kell a forgalmat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG