A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics a harmadik negyedévre szóló, Londonban ismertetett globális prognózisában közölte: jóllehet kissé javította az idei évre érvényes euróövezeti GDP-becslését, azonban így is 1,5 százalékos átlagos visszaesést vár 2013 egészére a valutaunióban.
A ház változatlanul hagyta 2014-re szóló, 1,0 százalékos euróövezeti GDP-mínusszal számoló előrejelzését, és 2015-re is mindössze 0,5 százalékos átlagos növekedést valószínűsít a valutauniós gazdaságokban. A Capital Economics londoni közgazdászai szerint ebben a környezetben egy ideig még fennmarad az euróövezet valamilyen formájú "szétforgácsolódásának" kockázata. A cég táblázatos kimutatása alapján elemzői az idén 11 euróövezeti gazdaságban várnak egész éves recessziót, és az előrejelzés szerint ezek közül nyolc még jövőre is, négy még 2015-ben is recesszióban lesz.
A spanyolok és a görögök nem sok jóra számíthatnak
A ház szakértőinek várakozása szerint a két legnagyobb déli eurógazdaság, Olaszország és Spanyolország mindhárom évet recesszióban tölti, csakúgy mint Portugália és Görögország. A két legnagyobb eurótagállam közül Németországban az idén stagnálást, jövőre 0,5 százalékos, 2015-ben 1,0 százalékos GDP-növekedést, Franciaországban az idén 1,3 százalékos, jövőre 1,0 százalékos visszaesést, 2015-ben 0,5 százalékos növekedést jósolnak a Capital Economics elemzői.
A ház prognózisa szerint Spanyolországban a munkanélküliek aránya 2015-ben megközelíti a 30 százalékot.
Kiemelik, hogy Görögország - egyike azoknak az eurógazdaságoknak, amelyekben a Capital Economics még 2015-re is visszaesést vár - abban az évben már hét éve lesz folyamatosan recesszióban. Ez hosszabb ideig tartó recesszió lenne a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az EU és az eurójegybank (EKB) alkotta trojka által vártnál, és ebben a környezetben a görög államadósság-ráta is várhatóan sokkal magasabbra emelkedik a görög pénzügyi segélyprogramban felételezett szintnél.
A Capital Economics elemzői szerint a GDP-arányos görög államadósság-ráta irányt vehet a 200 százalék felé. A szakértők szerint, ha emiatt a trojka még több takarékossági intézkedést kényszerít Görögországra, annak az lehet a valószínű következménye, hogy nő a radikális megoldások, köztük az ország euróövezeti kilépésének lakossági támogatottsága.
Mások is szkeptikusak a görögök miatt
Más nagy londoni házak sem derűlátók az euróövezet kilátásaival és Görögország valutauniós tagságának jövőjével kapcsolatban.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ egyik legnagyobb gazdaságelemző intézete - júliusra szóló havi világgazdasági előrejelzésében közölte, hogy 0,8 százalékos visszaesésre számít az euróövezeti gazdaságban 2013 egészében az általa eddig jósolt 0,7 százalékos átlagos idei GDP-mínusz helyett. A ház szerint az összes nagy déli eurógazdaság - Olaszország, Spanyolország, Portugália és különösen Görögország - és velük együtt Írország is mély, többéves recesszióban ragadt.
Az EIU londoni szakelemzői szerint Görögország még a gyenge euróövezeti mezőnyön belül is külön pályán halad, gazdaságára már nem a recesszió, hanem a mély depresszió kifejezés illik, tekintettel arra, hogy a görög GDP-érték a válság előtti utolsó évben, 2007-ben mért legutóbbi csúcshoz képest csaknem 20 százalékot zuhant.
A ház szerint ha Görögországban olyan kormány kerülne hatalomra, amely elveti a jelenlegi pénzügyi mentőprogram feltételeit, akkor Görögország az euróövezet elhagyására kényszerülhet. Egy ilyen fejlemény dominóhatást indíthat el, más tagországokat is távozásra kényszerítve - áll az EIU júliusi elemzésében.
Vannak ugyan jelei az euróövezeti gazdaság élénkülésének, ám a valutaunió várhatóan még jövőre is recesszióban lesz, és csak 2015-ben valószínű valamelyest növekedés.
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
Elhasal az orosz gazdaság – Putyinnak sem jött össze a repülőrajt
34 perce
-
Így zárta a részvényjegyzést az MBH, a következő cél a blue chipek mezőnye – interjú
2 órája
-
Hátborzongató módszerrel fenyegeti veszélyes AI-videók hada az egészségünket
2 órája
-
Bő hatezren gondolták úgy, hogy az államnál gyűjtenek pluszpénzt nyugdíjra
3 órája
-
Ha az oroszok újra megtámadják Ukrajnát, ki lesz az ellenség?
3 órája
-
Mostantól nem kell, hogy legyen nálunk egy kis apró
4 órája
-
Trump tombolni fog: hatalmasat késik a repülője
5 órája
Mfor.hu Top24
- Befagyasztott orosz vagyon: Brüsszel nem akarja egyedül elvinni a balhét
- Csúnyán ráfáznak, akik gyakran rendelnek a Temu és a Shein oldalairól
- 13 milliárd forint 300 új munkahelyért? Szijjártó Péter bejelentést tett
- Itt egy újabb letartóztatás a Szőlő utcai ügyben
- Itt a kormány válasza a Magyar Péter által közzétett jelentésre
- Kétszer is blöffölt Orbán Viktor a washingtoni útról? Ez Viszont Privát
- Megvan a döntés: tényleg borsot törtek Orbán Viktorék orra alá Brüsszelben
Makro / Külgazdaság
Elhasal az orosz gazdaság – Putyinnak sem jött össze a repülőrajt
Privátbankár.hu | 2025. december 13. 13:18
Ahogy közeleg az év vége, úgy lesz egyre kisebb az éves orosz GDP-növekedés. A külkereskedelem is szűkült, különösen Európa irányába.
Makro / Külgazdaság
Leálltak Trump kitoloncoló járatai Venezuelába?
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 17:38
A repülőgépek nem érkeznek.
Makro / Külgazdaság
Váratlan húzással csökkentenék az európai autóipar függőségét
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 13:20
Növelnék az újrahasznosítási arányt.
Makro / Külgazdaság
Kiderült, mire készül Trump: csak a bemelegítés volt a venezuelai tanker lefoglalása
Litván Dániel | 2025. december 12. 10:12
Ha továbbmennek ezen az úton, akkor Iránnak és Oroszországnak is lesz min aggódnia.
Makro / Külgazdaság
Keserű meglepetés a brit gazdaságban
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 09:32
A pénteki hivatalos adatok szerint Nagy-Britannia gazdasága váratlanul zsugorodott az októberig tartó három hónapban, ami valószínűleg növeli a Bank of England kamatcsökkentéseire vonatkozó várakozásokat.
Makro / Külgazdaság
Magas szinten ragadt az infláció Romániában
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 09:11
Novemberben a fogyasztói árak 9,76 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest, a ráta pontosan megegyezik az októberivel – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Makro / Külgazdaság
Nem szikrázott az ipar októberben
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 08:49
Az előző év azonos időszakához mérten 2,7 százalékkal mérséklődött, az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal bővült az ipari termelés.
Makro / Külgazdaság
Most aztán tényleg előveheti a legszélesebb mosolyát Lázár János
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 08:30
Immár második hónapja nőtt ugyanis az építési és közlekedési miniszter által felügyelt ágazat éves szinten. Apró szépséghiba, hogy ehhez kellett az alacsony bázis.
Makro / Külgazdaság
Hihetetlen alacsony szintre esett az amerikai külkereskedelmi deficit szeptemberben
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 06:59
Az áruexport szárnyal, az import csak kisebb mértékben nőtt. Több mint öt éve látott szintre süllyedt a külkereskedelmi hiány.
Makro / Külgazdaság
Új GDP-szám érkezett, negyedjére vajon eltalálják az elemzők?
Imre Lőrinc | 2025. december 11. 19:19
Idén már sorozatban a harmadik évben kellett csalódniuk az elemzőknek: az év elején várt érdemi GDP-növekedés helyett 0,5 százalék alatti bővülés jöhet csak össze idehaza 2025-ben. A pozitív oldalon az infláció és a forintárfolyam emelhető ki, ugyanakkor a külső környezetnek való kitettségünk szinte semmit sem változott.
Heti top
- Bemondták az elemzők, ennyit érhet a forint két év múlva 2025. december 10. 15:45
- Mi történt a forinttal? Ennyiért adják az eurót és a dollárt most 2025. december 10. 19:11
- Nagyon nem fog tetszeni Orbán Viktornak, amit von der Leyen mondott Ukrajnáról 2025. december 9. 06:26
- Zelenszkij örömteli hírt kapott 2025. december 10. 13:59
Havi top
- Bemondták az elemzők, ennyit érhet a forint két év múlva 2025. december 10. 15:45
- Menekülés Magyarországról: közel 150 ezer magyar már Ausztriában dolgozik 2025. november 24. 10:32
- Mi történt a forinttal? Mutatjuk az árfolyamot! 2025. november 26. 18:48
- Valamit elfelejtett a magyar kormány az amerikai szankciókkal kapcsolatban? 2025. november 21. 18:07
Friss
Személyes pénzügyek
Bő hatezren gondolták úgy, hogy az államnál gyűjtenek pluszpénzt nyugdíjra
3 órája
MBH Bank elemzés
-
Befektetésnek sem utolsó az Otthon Starttal vett ingatlan2025. november 27. 13:26 -
Az arany és a mesterséges intelligencia mellett idén van még egy nyertes2025. november 13. 14:45 -
Itt éri meg a legjobban lakásba fektetni az új hitellel2025. október 9. 12:05 -
Soha rosszabb félévet – jó számokkal zárt az MBH Bank2025. augusztus 28. 16:11 -
Év végén jöhet csak kamatcsökkentés2025. május 27. 17:01 -
A fizetésünk több mint harmadát a kiskereskedelemben hagyjuk2025. május 13. 14:44 -
Lassan újra mernek vásárolni a magyarok?2025. január 9. 13:18
Piac&Profit cikkei
Turizmus Online cikkei
-
Megfejtették a betlehemi csillag titkát?
08:43
-
Ilyen a bécsiek fenntartható karácsonya
10:22
-
SZÉP-kártya változás: kivárás, válaszlépés és óvatos optimizmus a szolgáltatók körében
10:21
-
Ázsiai–magyar fúziós small plate étterem nyílt a belváros szívében
10:16
-
Lebuktak a száguldozó fővárosi buszok, villamosok – érkezett is a bírság
08:57
A vidék hírei
-
Az egyik vesztegetőnek megszűntettea bíróság az őrizetét
13:03
-
Lakossági tájékoztatás - 2025. december 15-től kötelező az orrot és szájat eltakaró maszk viselése az egri kórházban
12:53
-
Eldőlt: 2026-tól vámot vet ki az EU a Temu- és Shein-csomagokra
10:03
-
Sior: rajzok haza 50.
09:08
-
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a kormány által eltitkolt gyermekvédelmi jelentést
15:31
legolvasottabb
-
Bemondták az elemzők, ennyit érhet a forint két év múlva
2025. december 10. 15:45
-
Menekülés Magyarországról: közel 150 ezer magyar már Ausztriában dolgozik
2025. november 24. 10:32
-
Mi történt a forinttal? Mutatjuk az árfolyamot!
2025. november 26. 18:48
-
Valamit elfelejtett a magyar kormány az amerikai szankciókkal kapcsolatban?
2025. november 21. 18:07
-
Megjött az orosz válasz a lengyel vonatszabotázsra
2025. november 19. 06:59
top 24
-
Zelenszkij frappánsan vágott vissza az oroszoknak: „ott voltam, gratuláltam a srácoknak”
2025. december 12. 15:37
-
Óriásit nyekkent a forint, ebben nem volt köszönet
2025. december 12. 18:38
-
Döntöttek: tényleg kikerülte az EU a magyar vétót
2025. december 12. 19:08
-
Elege van a németeknek, behívatták az orosz nagykövetet
2025. december 12. 13:53
-
Mi történik a Mollal? Nem tudja tartani a lépést
2025. december 12. 14:41





