"Ingyen" pénz az MNV-nek
Az államhoz kerülhet a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap (NACSA) vagyona, ráadásul térítésmentesen. A Lázár János által ma beterjesztett törvényjavaslat szerint a magánnyugdíjpénztáraktól átvett vagyon maradéka így a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-hez kerülhet. Nagyjából 650 milliárdról van szó, de ezt az MNV-nek továbbra is adósságcsökkentésre kell fordítania.
Az alapnál - mely az Államadósságkezelő Központhoz (ÁKK) tartozik, vagyis az NGM felügyelete alatt áll - jelenleg forinteszközökben és devizában is befektetési jegyek, ETF-ek, részvények, állampapírok valamint jelzáloglevelek és vállalati kötvények találhatóak, a jövőben ezeket értékesítheti a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz (NFM) tartozó MNV, és az így befolyó összeg mehet majd államadósság-törlesztésre.
A végső cél nem sérülhet
A javaslat általános indoklása szerint mivel az alapnál található vagyonelemek az állam tulajdonát képezik, célszerű azt az állami vagyont kezelő MNV-hez átirányítani, hogy azok egy kézben legyenek, és így "ne sérüljön a végső cél, vagyis az államadósság csökkentése".
A vagyonelemek átadása annyiban ésszerű lépés, hogy a PSZÁF korábbi elemzése szerint az állam drágábban kezelte a vagyont - vagyonarányosan 2%-os szinten -, mint a magánnyugdíjpénztárak, ahol a törvényi plafon ez alatt van.
Júliusban még nem látták indokoltnak, hogy sürgősen módosítsanak
A magánnyugdíjpénztári tagok azzal az ígérettel léptek vissza az állami rendszerbe, hogy a nyugdíjpénztári számlájukon tartott pénzüket valamilyen formában jóváírják majd az egyéni nyugdíjszámlájukon. A nyugdíjreform azonban a 3000 milliárdos vagyon és az egykori kasszatagok 97%-ának átvétele után megtorpant. Úgy tudjuk, a kormány először a svéd modell bevezetését tervezte (erre a Századvég egy átfogó tanulmányt is készített), majd inkább a német pontrendszer bevezetésén gondolkozott. Most már nem titok: az eredeti forgatókönyv borult. Július végén a nyugdíjreform kidolgozásán eddig dolgozó Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) közölte: a kormány nem tervezi egyéni számlák kialakítását - legalább is ebben a kormányzati ciklusban biztosan nem. A szaktárca akkori tájékoztatása szerint "a Nyugdíjbiztosítási Alap egyensúlya biztosított, ezért nem indokolt sürgős módosítás".
Egy biztos, a nyugdíjrendszerből kivettek 3000 milliárd forintot, amit ha nem is azonnal, de folyamatosan vissza kell csorgatni a rendszerbe.
A romló piaci körülmények között az állam sem tudott csodát tenni
A NACSA májusban nyújtotta be jelentését a parlamentnek, melyből egyértelműen kiderült, az államnak sem ment a "nyugdíjtőzsdézés". Az Alap 607,6 milliárd forint átvételi értékű értékpapírt adott el 2011-ben, az ügyleteken elért összbevétele viszont csak 589,2 milliárd forint volt - vagyis 18,4 milliárdot bukott az üzleten az állam. Ez az alig 3%-os veszteség kifejezetten kedvező ahhoz képest, hogy a vagyon értékesítését a második félévben lehetett megkezdeni, amikor a nemzetközi indexek jellemzően lényegesen lejjebb voltak az év eleji értékükhöz képest.
Az Alapnak azonban meg kellett szabadulnia ezektől az eszközöktől, hiszen költségvetési befizetéseit csak így tudta teljesíteni. Mint a jelentésben megjegyzik 2011 végén már egyértelműen ez volt a cél, valamint egy kismértékű adósságcsökkentés elérése. Az Alap a tervezetthez képest a piaci környezet miatt kevesebb eladást hajtott végre - de a költségvetésnek biztosítani tudta a szükséges forrásokat.
A magánnyugdíjpénztáraktól átvett vagyonelemeket kezelő Nyugdíjreform Alap vagyonát térítésmentesen adná át az MNV Zrt.-nek Lázár János ma benyújtott törvényjavaslata alapján. Ez azt jelenti, hogy a nemzetgazdasági tárcától a fejlesztési minisztérium alá tartozó Vagyonkezelőhöz kerül át az államosított nyugdíjvagyon megmaradt része.
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
Szijjártó Péter „fehér majom”-nak vagy befolyásos főnöknek kell a kínaiaknak? Ez Viszont Privát
13 perce
-
Mit művelt a forint a hét utolsó napján? Nézze csak az árfolyamot!
33 perce
-
Trump hétvégi bejelentéseitől tartottak a tőzsdén?
körülbelül 1 órája
-
Magyar Péter elárulta: adónemeket töröl el a kormány, nagy változások jönnek
körülbelül 1 órája
-
Fontos lépéshez érkezett az iskolakezdési támogatás bevezetése
2 órája
-
Félelmetes statisztikában jelentek meg az Európára lecsapó kánikula hatásai
2 órája
-
Rossz hangulatban indították a hét utolsó napját Amerikában
3 órája
Mfor.hu Top24
- Győrfi Pál otthagyja az Országos Mentőszolgálatot
- Melyik budapesti kerületben és melyik vidéki városban a legdrágább a panel?
- Magyar Péteréket is szamárpadba ültetheti Brüsszel
- Újabb jókora csontvázra bukkant Lázár János szekrényében Vitézy Dávid
- Bajban van a forint? Itt van, mennyiért adják az eurót péntek reggel
- Egy csepp olaj sem mehet át a Hormuzi-szoroson, közölte Irán
- Megvan az NKA új alelnöke, tovább zajlik a botrány felgöngyölítése
Személyes pénzügyek
Vigyázzon! Már az állampapírjaira is fáj a kibercsalók foga
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 11:44
A jegybaknak kellett figyelmeztetnie az egyre mohóbb tolvajok miatt.
Személyes pénzügyek
Akkora hitelt vesznek fel a magyarok, mint még soha
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 09:18
Vajon mindenki addig nyújtózkodik, amíg a takaró ér? Repkednek a rekordok.
Személyes pénzügyek
Nem tudott fizetni? Akadt egy kis gond a bankkártyákkal
Privátbankár.hu | 2026. július 8. 11:38
Az OTP kártyáit technikai probléma érintette.
Személyes pénzügyek
Akár egymilliós tiszta nyereség fél év alatt: hatalmasat kaszáltak a magánnyugdíjpénztári tagok
Herman Bernadett | 2026. július 8. 05:41
Mindössze 50 ezer körüli tagság maradt a magánnyugdíjpénztárakban, ők viszont nagyon jól jártak az idén. A részvénypiacok szárnyalása és az alacsony infláció miatt a tagok többségének több százezer, sokaknak akár egymillió forintnyi tiszta reálhozammal gyarapodott az egyéni számlája mindössze hat hónap alatt. Ha most visszalépnének a tb-be, ezt is zsebre tehetnék.
Személyes pénzügyek
Bemondták a svájciak: veszettül hízik a dúsgazdagok vagyona
Privátbankár.hu | 2026. július 6. 11:11
Rég láttak utoljára ehhez foghatót.
Személyes pénzügyek
Húsbavágó: máris változtat a kormány az iskolakezdési támogatás miatt
Privátbankár.hu | 2026. július 4. 13:03
Súlyos forintok múlnak majd a kormány következő lépésén a pénzügyminiszter szerint.
Személyes pénzügyek
Kiderült: itt a fontos júliusi időpont a nyugdíj kapcsán
Privátbankár.hu | 2026. július 4. 10:44
Fény derült a pontos dátumra, ami minden érintettet érdekel ebben a hónapban.
Személyes pénzügyek
100 ezer forintos iskolakezdési támogatást jelentett be Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. július 1. 19:44
A részletek csütörtökön derülnek ki.
Személyes pénzügyek
Kiderült a nyugdíjról: mit sem sejtünk az előzetes lehetőségekről
Privátbankár.hu | 2026. június 30. 12:49
A magyarok többségének egyszerűen nincs elég információja.
Személyes pénzügyek
A matracokba dugott 9200 milliárd forint titka: itt a magyarázat a magyarok készpénzfüggőségére
Herman Bernadett | 2026. június 30. 05:51
Annak ellenére, hogy a digitális fizetési infrastruktúra robbanásszerűen fejlődik, és a korábbi rekordszintű infláció miatt súlyos reálveszteség érte a lakosságot, a forgalomban lévő készpénzállomány nominális értéke makacsul és megállíthatatlanul növekszik Magyarországon. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szakértői szerint a háttérben nem a pénzügyi analfabétizmus áll, hanem a tartós bizonytalanság által kiváltott kollektív pszichológiai önvédelem.
Heti top
- Visszhangzik a magyar sajtó a 107 eurós törölközőtől – valóban drágább a horvát tengerpart a Balatonnál? 2026. július 12. 16:49
- Magyar Péter Zsolt bácsiról és december 24. munkaszüneti nappá nyilvánításáról is vallott 2026. július 12. 09:13
- Brüsszelben csak ámulhatnak a Budapestről érkező híreken 2026. július 17. 05:43
- Vörös posztó volt az Európai Unió szemében, a kormány módosította a közbeszerzések rendszerét 2026. július 13. 17:13
Havi top
- Kemény lépésre készül a Tisza: befagyasztanák a polgármesterek fizetését 2026. június 19. 17:32
- Húsbavágó: máris változtat a kormány az iskolakezdési támogatás miatt 2026. július 4. 13:03
- Bojár Gábor: Csalódás, hogy a Magyar-kormány nem szüntette meg a rezsicsökkentést és az árrésstopot 2026. július 9. 11:52
- Egészen csúnyán átfordult a forint 2026. július 8. 07:14
Friss
Részvény / Deviza / Áru
Mit művelt a forint a hét utolsó napján? Nézze csak az árfolyamot!
Volt már jobb hete a forintnak.
33 perce
Makro / Külgazdaság
Fontos lépéshez érkezett az iskolakezdési támogatás bevezetése
A törvényjavaslat felkerült a parlament honlapjára.
2 órája
A 100 Leggazdagabb
-
Már 100 méter alatt nem is jacht a techmilliárdosoknál2026. július 16. 14:24 -
Wimbledon újabb milliárdos csemegéje: Jessica Pegula, a sportbirodalom örököse2026. július 15. 07:16 -
Jön az euró, mit jelent ez a vagyonos rétegnek?2026. július 15. 06:42 -
Messi utolsó tánca vagy Anglia 60 éves álma: melyik döntő hozna többet a futballbiznisznek?2026. július 15. 05:58 -
Milliárdosok adnának kezdőtőkét amerikai gyerekeknek2026. július 14. 15:26
További hírek >
Piac&Profit cikkei
Turizmus Online cikkei
-
Európa legforgalmasabb repülőterei 2025-ben
14:52
-
Alakul a Flórián téri felüljáró
14:48
-
Neszmélyről érkezik az idei Sziget Fesztivál hivatalos bora
12:21
-
Hőkupola helyett mediterrán életérzés: új nyári menü a pesti aszfaltdzsungel közepén
11:36
-
Közös javaslatcsomagot készít elő a turizmus–vendéglátás szakképzés megújítására az MVI
10:56
A vidék hírei
-
100 ezer forintos iskolakezdési támogatást kapnak a rászoruló családok gyermekei
18:18
-
Hírek a garázsból: Az Egri Bor Ünnepe
15:57
-
Látványosan gyengült a forint pénteken, kéthavi mélypontra került a magyar deviza
15:44
-
Jövő héten megszűnik a lezárás a Régi Cifrakapu útnál, de több új forgalomkorlátozás is jön Egerben
13:44
-
Három család maradt fedél nélkül az egri tűz után – adománygyűjtés indult a Rudivár utcai károsultak megsegítésére
11:22
legolvasottabb
-
Kemény lépésre készül a Tisza: befagyasztanák a polgármesterek fizetését
2026. június 19. 17:32
-
Húsbavágó: máris változtat a kormány az iskolakezdési támogatás miatt
2026. július 4. 13:03
-
Bojár Gábor: Csalódás, hogy a Magyar-kormány nem szüntette meg a rezsicsökkentést és az árrésstopot
2026. július 9. 11:52
-
Egészen csúnyán átfordult a forint
2026. július 8. 07:14
-
Csak 75 milliárdot kért, de végül 197 milliárdot tett zsebre a Tisza-kormány
2026. július 2. 12:16
top 24
-
Brüsszelben csak ámulhatnak a Budapestről érkező híreken
2026. július 17. 05:43
-
Megint elmeszelte Magyarországot az Európai Unió bírósága
2026. július 17. 13:14
-
Együtt csengetett be Kármán András és Varga Mihály
2026. július 17. 10:21
-
Tovább csúszik a lejtőn a forint
2026. július 17. 07:34
-
Ennél többet vár Brüsszel a Magyar-kormánytól
2026. július 17. 07:54



