1p
Ígérete ellenére nem tervezi a kormány, hogy egyéni számlákat alakít ki az állami nyugdíjrendszerben, noha 2 évvel ezelőtt ezzel az "ajánlattal" csábított vissza 3,1 millió magánnyugíjpénztári tagot a társadalombiztosításba. Az egyéni számlás rendszer bevezetése még a második Széll-tervben is szerepelt - a kormányzati ciklus végéig biztosan nem lesz belőle semmi.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a Világgazdaság által feltett kérdésekre azt a választ adta, hogy a kormány nem tervezi a nyugdíjrendszer reformját. „A nyugdíjtörvény 2012. július 16-án elfogadott módosításának lényege, hogy nem változik a nyugdíjrendszer. A nyugdíj-jogosultsági és kiszámítási szabályok is a jelenlegiek maradnak” - válaszolta a minisztérium a lap azon kérdésére, hogy milyen változtatásokat terveznek a nyugdíjrendszerben a választásokig.

Borult az eredeti forgatókönyv

A szaktárca tájékoztatása szerint a Nyugdíjbiztosítási Alap egyensúlya biztosított, ezért nem indokolt sürgős módosítás. Vagyis az szinte biztos, hogy ebben a ciklusban nem fogják kialakítani az egyéni számlás nyugdíjrendszert, bár a korábbi ígéretek nem erről szóltak. A Privátbankár még tavasszal azt a választ kapta a nyugdíjreform menetrendjét firtató kérdésére, hogy nyáron valószínűleg kiderül, miként kerülnek kialakításra az egyéni számlák. Információink szerint azonban az is késedelmet szenvedett, hogy eldöntsék, melyik hatóság kezelje ezeket a számlákat, a PSZÁF vagy a NAV - miközben a számlák kialakításához elegendő adat állt rendelkezésre a nyugdíjpénztáraktól átvett adatok alapján. Technikai akadálya tehát biztosan nem volt az új rendszer kialakításának.

Gazdátlan terület lett a nyugdíjügy

A reformlendületben azonban - úgy tudjuk - elakadt a kormányzat is, mely korábban a svéd modellt preferálta, de később, az NGM egyik tanulmánya alapján az derült ki, inkább a német pontrendszer vezetnék be Magyarországon. Jellemző, hogy bár a nyugdíjügyek az erőforrás minisztériumhoz tartoznak, az újságírók korábban a nemzetgazdasági tárca elemzései alapján próbáltak információhoz jutni, mi is várható reform címszó alatt (valamint a pénztári vagyonok átirányítását is az NGM végezte). Mintha a területnek nem is lenne igazi gazdája a kormányzati hierarchiában.

Még a Széll 2.0-ban is szerepelt az egyéni számla

Hogy miért nem sürgős a nyugdíjrendszer átalakítása? „Ezt azzal lehetett megalapozni, hogy a korhatár előtti ellátásokat tavaly leválasztottuk a nyugdíjrendszerről, és a rokkantsági rendszer is átalakult” - írja a szaktárca. Mint fogalmaztak: „Az elvégzett átalakítások hatásának vizsgálatát követően hosszabb távon lehet majd megfontolni, hogy a rendszer milyen átalakítása szükséges”.

Vagyis, a nyugdíjrendszer további átalakítása 2014-ig biztosan lekerül a napirendről. Ez nem is csoda, főleg ha az egyéni számlás rendszer bevezetésére gondolunk (Svédországban csak az átállás 10 évet vett igénybe), szakértők már korábban is hangsúlyozták, hogy a nyugdíjrendszer további átalakítását már nem halogathatja a kabinet, ha ugyan még ebben a ciklusban a végére akar érni a rendszer átalakításának.

Érdekes az a gondolat a minisztérium válaszában, hogy majd ezek után lehet átgondolni, milyen változások szükségesek a nyugdíjrendszerben. A második Széll-terv ugyanis egyértelműen kijelöli az irányt: „ki kell alakítani a nyugdíjrendszerben az egyéni számlavezetést, illetve az egyéni váromány-nyilvántartást”. Sőt, a Világgazdaság emlékeztet rá, a tervben az is szerepel, hogy „a nyugdíjrendszerben további kiigazítások szükségesek, amelyek […] meghirdetése 2012-ben esedékes”.

3000 milliárd forint - eddig ennyi a reform mérlege

A kormányváltás után kezdett neki a nyugdíjrendszer átalakításának első szakaszához a kormány, lehetőséget teremtett rá, hogy a magánnyugdíjpénztári tagok átléphessenek az állami tb-rendszerbe - mindezt azzal az ígérettel, hogy az egyéni számlájukon felhalmozódott összeget majd jóváírják a tb-ben létrejövő számlájukon. Az állam így kapásból 3000 milliárdnyi vagyonhoz jutott, melyet mára tulajdonképpen felélt. A kormányzati ciklus feléhez közeledve arról szóltak a hírek, hogy az ún. svéd modell helyett a kormány inkább a német pontrendszert preferálná. A nyugdíjreform következő állomása ugyanis az kellett volna hogy legyen, hogy a kötelező magánnyugdíjpénztári tagok vagyonát valamilyen módon átvezessék egy állami, virtuális számlára, mely egyénenként eltérő a befizetések nagysága szerint. Az új rendszer lényege az lett volna, hogy az egyéni befizetések beleszámítottak volna abba, hogyan indexálják később a nyugdíjakat: vagyis aki többet fizet, az többet is kap később ellátmányként.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Bankkártyás figyelmeztetést küldött az MNB
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 11:11
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint érdemes korlátozni bankkártyák vásárlási-, készpénzfelvételi limitjeit a kibercsalások miatt. 
Személyes pénzügyek A megtakarításainkat a válság idején is érdemes biztonságban tudni
Hollós János | 2025. április 22. 13:02
Kicsit talán meglepő és tiszteletre méltó módon a világban kitört kereskedelmi háborúval egyelőre nem foglalkoznak a biztosítási piac szereplői. Egyebek mellett ez derült ki a Klasszis Média Nyugdíjszerviz című adásából, amelynek vendége volt többek között Malicskó Gábor, az UNIQA Biztosító Lakossági Üzletágért felelős igazgatósági tagja.
Személyes pénzügyek Végre! Ebben az összevetésben több közép- és kelet-európai országot lepipáltunk
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 14:42
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze a hazai megtakarítások struktúrája, és ez miben különbözik a térségben jellemző szerkezettől.
Személyes pénzügyek Szomorú tények: minél kevesebbet keres valaki, annál kevésbé emelkedett a bére
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 15:04
A januárinál mérsékeltebb februári reálkereseti adatokra is reagáltak a Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők.
Személyes pénzügyek Lelombozó adat jött ki arról, tartották-e a lépést a bérek az inflációval
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:28
A bruttó átlagkereset 9,3, a nettó átlagkereset 9,1, a reálkereset pedig 3,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Személyes pénzügyek Százezres flotta tagjai szaladgálnak kötelező nélkül
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 11:29
Több mint 650 ezer segédmotoros kerékpárból továbbra is kevesebb mint 300 ezer rendelkezik érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (kgfb) – közölte a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ). Becslések szerint a kgfb-kötelezettség alá tavaly nyár óta bevont mintegy 50 ezer e-roller közül is jó esetben csak 10-15 ezer rendelkezik az előírt biztosítási fedezettel.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! Újabb továbbjutó csapatokkal lett teljes a döntő mezőnye
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 11:18
Megvan a 20 csapat, amelyik májusban megmérkőzhet a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi tudatossági verseny döntőjében.
Személyes pénzügyek Ön is észrevette? Támadás érte az OTP-t
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:46
Az OTP-t szokatlan erős túlterheléses támadás érte.
Személyes pénzügyek Viszik az állampapírokat, mint a cukrot
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 16:11
A sajtó egy része az elmúlt napokban téves következtetéseket vont le a Magyar Nemzeti Bank (MNB) frissen megjelent februári értékpapírpiaci statisztikájából, amit a háztartások állampapírállománya tekintetében a februári jelentős kamatkifizetések torzítottak. Az állományi változásokról a kamatfizetések hatásától megszűrt, névértékes statisztika ad számot, ami egyértelműen mutatja, hogy tovább nőttek a lakossági befektetők állampapír-megtakarításai.
Személyes pénzügyek Ezt tudja az új, díjmentes alapszámla
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 17:31
Az MNB és a Bankszövetség megállapodása alapján az alapszámlának mindaddig elengedik a havi díját, amíg az infláció nem csökken három egymást követő hónapban 4 százalék alá.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG