1p
Ígérete ellenére nem tervezi a kormány, hogy egyéni számlákat alakít ki az állami nyugdíjrendszerben, noha 2 évvel ezelőtt ezzel az "ajánlattal" csábított vissza 3,1 millió magánnyugíjpénztári tagot a társadalombiztosításba. Az egyéni számlás rendszer bevezetése még a második Széll-tervben is szerepelt - a kormányzati ciklus végéig biztosan nem lesz belőle semmi.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a Világgazdaság által feltett kérdésekre azt a választ adta, hogy a kormány nem tervezi a nyugdíjrendszer reformját. „A nyugdíjtörvény 2012. július 16-án elfogadott módosításának lényege, hogy nem változik a nyugdíjrendszer. A nyugdíj-jogosultsági és kiszámítási szabályok is a jelenlegiek maradnak” - válaszolta a minisztérium a lap azon kérdésére, hogy milyen változtatásokat terveznek a nyugdíjrendszerben a választásokig.

Borult az eredeti forgatókönyv

A szaktárca tájékoztatása szerint a Nyugdíjbiztosítási Alap egyensúlya biztosított, ezért nem indokolt sürgős módosítás. Vagyis az szinte biztos, hogy ebben a ciklusban nem fogják kialakítani az egyéni számlás nyugdíjrendszert, bár a korábbi ígéretek nem erről szóltak. A Privátbankár még tavasszal azt a választ kapta a nyugdíjreform menetrendjét firtató kérdésére, hogy nyáron valószínűleg kiderül, miként kerülnek kialakításra az egyéni számlák. Információink szerint azonban az is késedelmet szenvedett, hogy eldöntsék, melyik hatóság kezelje ezeket a számlákat, a PSZÁF vagy a NAV - miközben a számlák kialakításához elegendő adat állt rendelkezésre a nyugdíjpénztáraktól átvett adatok alapján. Technikai akadálya tehát biztosan nem volt az új rendszer kialakításának.

Gazdátlan terület lett a nyugdíjügy

A reformlendületben azonban - úgy tudjuk - elakadt a kormányzat is, mely korábban a svéd modellt preferálta, de később, az NGM egyik tanulmánya alapján az derült ki, inkább a német pontrendszer vezetnék be Magyarországon. Jellemző, hogy bár a nyugdíjügyek az erőforrás minisztériumhoz tartoznak, az újságírók korábban a nemzetgazdasági tárca elemzései alapján próbáltak információhoz jutni, mi is várható reform címszó alatt (valamint a pénztári vagyonok átirányítását is az NGM végezte). Mintha a területnek nem is lenne igazi gazdája a kormányzati hierarchiában.

Még a Széll 2.0-ban is szerepelt az egyéni számla

Hogy miért nem sürgős a nyugdíjrendszer átalakítása? „Ezt azzal lehetett megalapozni, hogy a korhatár előtti ellátásokat tavaly leválasztottuk a nyugdíjrendszerről, és a rokkantsági rendszer is átalakult” - írja a szaktárca. Mint fogalmaztak: „Az elvégzett átalakítások hatásának vizsgálatát követően hosszabb távon lehet majd megfontolni, hogy a rendszer milyen átalakítása szükséges”.

Vagyis, a nyugdíjrendszer további átalakítása 2014-ig biztosan lekerül a napirendről. Ez nem is csoda, főleg ha az egyéni számlás rendszer bevezetésére gondolunk (Svédországban csak az átállás 10 évet vett igénybe), szakértők már korábban is hangsúlyozták, hogy a nyugdíjrendszer további átalakítását már nem halogathatja a kabinet, ha ugyan még ebben a ciklusban a végére akar érni a rendszer átalakításának.

Érdekes az a gondolat a minisztérium válaszában, hogy majd ezek után lehet átgondolni, milyen változások szükségesek a nyugdíjrendszerben. A második Széll-terv ugyanis egyértelműen kijelöli az irányt: „ki kell alakítani a nyugdíjrendszerben az egyéni számlavezetést, illetve az egyéni váromány-nyilvántartást”. Sőt, a Világgazdaság emlékeztet rá, a tervben az is szerepel, hogy „a nyugdíjrendszerben további kiigazítások szükségesek, amelyek […] meghirdetése 2012-ben esedékes”.

3000 milliárd forint - eddig ennyi a reform mérlege

A kormányváltás után kezdett neki a nyugdíjrendszer átalakításának első szakaszához a kormány, lehetőséget teremtett rá, hogy a magánnyugdíjpénztári tagok átléphessenek az állami tb-rendszerbe - mindezt azzal az ígérettel, hogy az egyéni számlájukon felhalmozódott összeget majd jóváírják a tb-ben létrejövő számlájukon. Az állam így kapásból 3000 milliárdnyi vagyonhoz jutott, melyet mára tulajdonképpen felélt. A kormányzati ciklus feléhez közeledve arról szóltak a hírek, hogy az ún. svéd modell helyett a kormány inkább a német pontrendszert preferálná. A nyugdíjreform következő állomása ugyanis az kellett volna hogy legyen, hogy a kötelező magánnyugdíjpénztári tagok vagyonát valamilyen módon átvezessék egy állami, virtuális számlára, mely egyénenként eltérő a befizetések nagysága szerint. Az új rendszer lényege az lett volna, hogy az egyéni befizetések beleszámítottak volna abba, hogyan indexálják később a nyugdíjakat: vagyis aki többet fizet, az többet is kap később ellátmányként.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Így változtak a fizetések Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 12:33
Az elmúlt évben is dinamikusan bővült az elektronikus fizetési forgalom: több mint 200 millióval emelkedett az elektronikus tranzakciók száma egy év alatt, így a teljes gazdaságban összesen több mint 2,5 milliárd elektronikus fizetés történt, a fizetési műveletekben a bankkártyás tranzakciók domináltak.
Személyes pénzügyek Jó hírek érkeztek a 3 százalékos szuper lakáshitelről
Herman Bernadett | 2025. július 16. 16:29
A társadalmi vita a jövő héten kezdődik, a korábbi hírek szerint nem lesz időkorlátja az Otthon Start hitel felvételének. A 10 százalékos önerőt a 40 év fölötti hitelfevevőkre is kiterjesztenék.
Személyes pénzügyek Váratlan jó hírt kapott az autósok fele: várhatunk a tankolással
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 12:16
Inkább áremelkedés nézett ki a héten, de mégis lefelé mozdul az egyik üzemanyagfajta ára.
Személyes pénzügyek Az Erste egykori devizahitelei is érvényesek, nem érdemes reklamálni
Herman Bernadett | 2025. július 16. 11:04
Az Erste Bank szerződései is érvényesek, a bank eleget tett az árfolyamkockázattal kapcsolatos ügyféltájékoztatásra vonatkozó követelményeknek. Az OTP már tegnap reagált a határozatra, rájuk sem terjed ki a Kúria döntése
Személyes pénzügyek Meghökkentő dolgok derültek ki a magyar egyetemistákról
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 10:48
Alig találni olyan egyetemistát, aki ne akarna dolgozni a nyáron. A fizetési igények sokszor meghaladják a 300 ezer forintot is, és meglepően népszerű a készpénz.
Személyes pénzügyek Bővülő hiteltermékek az MFB-nél – Elindult a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram
PR | 2025. július 15. 13:55
Elstartolt a GINOP Plusz program részét képező Nemzeti Bajnokok Hitelprogram, amely 155 milliárd forintos keretösszegből nyújt segítséget a beszállító és exportáló kkv-k számára. Az új EU-s társfinanszírozású konstrukció fix 0%-os kamatozás, illetve akár 30%-os vissza nem térítendő támogatás mellett érhető el. A terméket a zöld és digitális fejlesztésben gondolkodó, versenyképes vállalkozások igényelhetik az MFB Pont Plusz vállalati hálózat bankfiókjaiban.
Személyes pénzügyek Vigéckedett a héten a forint
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 11:38
A világban dúló geopolitikai konfliktusok, a vámháború és a zsenge hazai makrogazdasági adatok ellenére egyre stabilabb a hazai fizetőeszköz.
Személyes pénzügyek Elképesztő, mekkora károkat okozott a vihar
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:07
A lakásokban a vihar átlagosan 165 ezer forintnyi kárt okozhatott.
Személyes pénzügyek Nem akar lemaradni a szuperkedvezményes lakáshitelről? Akkor ezzel érdemes tisztában lennie
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:31
Nem mindenki felel meg az Otthon Start támogatott hitel felvételéhez szükséges feltételeknek.
Személyes pénzügyek A mélyszegénységi küszöb ma Magyarországon havi 120 ezer forint
Hollós János | 2025. július 10. 11:21
Magyarország a GDP 7,45 százalékát költi az öregségi nyugdíjakra, ezzel szemben az uniós átlag 10,9 százalék. A magyar 7,45 százalék Európában a legkevesebb. Ezt a friss adatot hozta nyilvánosságra Farkas András nyugdíjszakértő a Klasszis Média Nyugdíjszerviz című adásában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG