3p
A rövid válasz: egy szabo most csak mintegy húsz fillér. Egy einstein ára jóval magasabb. A Bitcoin pedig (majdnem) a magyarok nagy találmánya?
(Fotó: Eidenpenz József)

Felettébb nehéz úgy számolni egy devizával, hogy egy kisebb kocsi ára egyetlen egység értéke, erre már régen rájöttek a kriptodeviza-szakemberek és használók. (Egy bitcoin most több mint két és fél millió forint.) Így már régen használják a bitcoin egyes váltópénzeit, leggyakrabban talán a milli-bitcoint (egy ezred bitcoin, vagyis jelenleg mintegy 10 dollár), és a satoshit.

Az utóbbi a bitcoin álnevet használó atyjáról, Satoshi Nakamoto-ról kapta nevét, és a bitcoin értékének százmilliomod része. Vagyis jelenleg 2,5 fillér. (A bitcoin tízezred részének is a tízezred része, azaz a jelenlegi, tízezer dollár körüli áron is csak tízezred dollár, vagyis egyszázad dollárcent. Egy cent most 2,5 forint.)

Rendszerint satoshi/bájtban adják meg például a bitcoin ajánlott tranzakciós költségeit. (A bitcoin-utalások költségeiről itt írtunk.)

Kripto-úttörőkről nevezték el

Az Ethereum-rendszerben használt ether kriptodeviza ezred része, a milliether a finney névre hallgat. Hal Finney a bitcoin és így a kriptodevizák egyik úttörője, első használója és programozója volt, első bitcoinjait állítólag magától Satoshi Nakamoto-tól kapta a számlájára. Korán, 2014-ben hunyt el.

Az egymilliomod részt, a mikroethert viszont a szabo névre keresztelték, Nick Szabo amerikai informatikai szakember, kriptográfus után. Ő a Wikipedia szerint egyrészt “bit gold” néven a bitcoinhoz hasonló, a bitcoin elődjének nevezett dolgot talált ki, még 1998-ban, csak az sohasem valósult meg.

Új generációs devizák

Másrészt neki tulajdonítják az “okosszerződések” (smart contract) feltalálását, amelyek az Ethereum rendszerében fontos szereppel bírnak, a kriptodevizák új generációját teszik lehetővé. Egy szabo tehát most, hogy az ether árfolyama 810 dollár (mintegy 206 ezer forint), 20-21 fillért ér.

Elvileg még létezhet sokféle egyéb egység, bár egy részük nem hivatalos, vitatkoznak rajtuk a kriptovilág hangadói a fórumokon. Az einstein például ezer ethert (egy kiloethert) tesz ki, a wei viszont olyan kicsi, hogy a tizedesvessző után 18 nullát kell leírni. Ezek hétköznapi jelentősége azonban egyelőre elhanyagolhatónak látszik. (Egy másik számítás szerint a wei az Ethereum-rendszer alapegysége, az ether pedig tulajdonképpen annak 1018 hatványú sokszorosa.)

(A cikkben a fizetőeszközök egységeinek nevét kis betűvel írtuk, miként a forintot és a fillért is szoktuk, de másutt más szokásokat is látni.)

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 45620 45430 46290 -0,39% 45610 45640 3 511 597 550 HUF 2026-07-13 14:36:24
MOL 4112 4064 4130 +0,88% 4104 4110 1 906 708 846 HUF 2026-07-13 14:32:24
MTELEKOM 2648 2646 2660 -0,08% 2646 2648 149 219 800 HUF 2026-07-13 14:30:04
RICHTER 12070 12020 12280 -0,17% 12050 12070 453 009 920 HUF 2026-07-13 14:36:23
OPUS 369 352 377 -1,60% 361 369 15 760 319 HUF 2026-07-13 14:33:17
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Még tartja magát a magyar tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 12:48
A kereskedés félidejében még épphogy pluszban a magyar tőzsde.
Részvény / Deviza / Áru Készüljön: nagyot kaszálhat, ha igaz, amit a Wall Street vár
Czwick Dávid | 2026. július 13. 10:11
Egy újabb gyorsjelentési szezon vette kezdetét az Egyesült Államokban. Az elemzők szerint minden adott ahhoz, hogy a legtöbb tőzsdei cég kifejezetten kedvező második negyedéves eredményeket publikáljon. A befektetők ugyanakkor kíméletlenül elbánhatnak azokkal a részvénytársaságokkal, amelyek nem tudják beteljesíteni az elemzői várakozásokat. Energetika? A bankok vagy az annyiszor emlegetett tech szektor? Mutatjuk az előjeleket a jelentési szezon kezdetén.
Részvény / Deviza / Áru Erősödéssel nyitotta a napot a magyar tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 09:33
Idehaza a tőzsdét „nem zavarja” az újabb közel-keleti, kölcsönös ütésváltás az Egyesült Államok és Irán között.
Részvény / Deviza / Áru Az Európai Bizottság befenyítette a Metát
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 08:57
Komoly bírságot helyezett kilátásba az Európai Bizottság a Meta számára. 
Részvény / Deviza / Áru Az Apple pert indított az OpenAI ellen
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 08:34
Az Apple pert indított az OpenAI és két volt alkalmazottja ellen üzleti titkok jogosulatlan felhasználása miatt.
Részvény / Deviza / Áru Többtíz milliárd dollárhoz jutott egy dél-koreai cég
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 08:29
Sikeres volt az SK Hynix első napja a Nasdaqon. A dél-koreai memóriagyártó 26,5 milliárd dollárt vont be a részvényeladással.
Részvény / Deviza / Áru A forint egyelőre bírja a közel-keleti feszültséget
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 06:33
Bár az éjjeli órákban megint voltak amerikai légicsapások és iráni drón- és rakétatámadások is, a forint csak kismértékben gyengült.
Részvény / Deviza / Áru Büdös is, veszélyes is, zuhan is, de azért orbitális buli
Eidenpenz József | 2026. július 13. 05:42
A SpaceX árfolyama a múlt héten az első napi indulóár alá zuhant, bár a részvényt jegyzők még így is pluszban vannak. Számos érv szól a papír mellett és ellene is, egészen elképesztő célárakat is kihoztak az intézményi befektetők és komoly alapkezelők is vásárolnak belőle. Mások szerint viszont az egész egy nagy őrültség.
Részvény / Deviza / Áru Pozitív hangulatban zárt a New York-i tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. július 11. 08:28
Emelkedéssel zártak pénteken a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Így örül a forint az EU-s pénzek hazahozatalának hírére
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 18:22
Erősödött a magyar fizetőeszköz árfolyama a főbb devizákkal szemben pénteken estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG