1p
Ha nem születne megállapodás az IMF-el, az rossz üzenet volna a piacnak - mondta Pleschinger Gyula, az NGM államtitkára, a tárgyaló magyar delegáció egyik tagja szerdán. Erre az esetre is van terv, a maradék nyugdíjvagyonnal, a Mol-részvények eladásával és az előző IMF-EU-megállapodásból maradt pénzekkel számolnak.

Mivel már bejelentettük a piacnak, hogy megállapodást szeretnénk aláírni az Európai Unióval, illetve a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ha nem születne ilyen megállapodás, az rossz üzenet volna a piacnak - mondta Pleschinger Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, az IMF-fel tárgyaló magyar delegáció egyik tagja a The Wall Street Journal (WSJ) üzleti napilapnak adott interjúban szerdán. Kijelentette: meglátjuk majd, hogy mi lesz a legjobb megoldás a két félnek.

Úgy fogalmazott: "világgazdasági szinten nagyon sok a bizonytalanság", s az elővigyázatossági megállapodás "biztonsági háló lenne, ami megnyugtatná a piacokat, és alátámasztaná pénzügyi erőnket". Az államtitkár szerint az ország gazdasága sokat fejlődött. Rámutatott: "erősek a fundamentumok, és folynak a strukturális változások". Meggyőződését fejezte ki, hogy - a kormány intézkedéseit látva - sikerül majd megállapodásra jutni.

Pleschinger Gyula elmondta: Magyarország hajlandó megfontolni egy úgynevezett készenléti hitelmegállapodást, az IMF azon hiteleszközét, amely szigorúbb feltételrendszert ír elő. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Magyarország szeretné elkerülni az olyan intézkedéseket, amelyek hátráltatnák az ország adósságcsökkentő és növekedési terveit. A növekvő államkötvény-hozamok állítása szerint nem jelentenek közvetlen veszélyt. Magyarország átlagosan 5,5 százalékos kamatot fizet adósságára, ami nagyon is kezelhető - tette hozzá.

Nátrán Roland, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes-államtitkára a WSJ-t ugyanakkor arról tájékoztatta, hogy Magyarország tervet dolgozott ki arra az esetre, ha nem születne megállapodás. Elmondta, a korábbi IMF-EU-megállapodásból fennmaradt, az MNB-nél tartott pénzeket hívhatnák le, illetve felhasználhatnák az államosított magánnyugdíj-pénztári vagyonból fennmaradt eszközöket, és a Mol-ban tartott részesedést is, ha szükséges.

A két szakember mindazonáltal a megállapodás pszichológiai fontosságára hívta fel a figyelmet, hogy helyreálljon az országba vetett piaci bizalom. "Nagyon pozitív üzenete van annak, ha megállapodás születik az EU-val és az IMF-fel. Jó válasz a piaci pletykákra" - tette hozzá. Pleschinger Gyula és Nátrán Roland is határozottan elutasította annak a lehetőségét, hogy a kormány az MNB devizatartalékait használná fel a kintlévő államkötvények visszafizetésére. Elmondták: a kormánynak nincsen ilyen szándéka, és még ha szeretné is, az jogi szempontból nem volna lehetséges. "Ez öngyilkos taktika volna" - jelentette ki Pleschinger Gyula.

A korábbi sajtóhírek szerint az állam a Mol 21,2 százalékos részvénypakettjét mintegy 500 milliárd forintért vásárolta meg, ami 22 400 forintos részvényenkénti árnak felelt meg. A mai 16 800 forintos záróár ennél 25 százalékkal alacsonyabb, egy esetleges részvényeladással tehát számításaink szerint hozzávetőleg 120 milliárd forintot tőzsdézne el az állam, nem számítva az idő közben, a vásárlás óta felhalmozódó kamatveszteséget.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
Makro / Külgazdaság Óvatos optimizmus Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:36
Túl van a legmélyebb ponton a német gépgyártás?
Makro / Külgazdaság Az egész világ és Donald Trump is erre a döntésre vár – nyilatkoztak az illetékesek
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:36
Kamatot vág-e a Fed? És mikor? Megszólalt a Trump által sokat kritizált elnök, illetve az amerikai pénzügyminiszter is.
Makro / Külgazdaság Ki fog itt tanítani?
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:51
Tovább nőtt a meghirdetett tanári állások száma.
Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG