(Fotó: Wikipedia) |
Ausztria a hivatalos állásfoglalást szerdán küldte meg az Európai Bizottságnak.
Az osztrák érvek szerint "nem megtérülő technológia használatának támogatásáról" van szó, amely "a belső villamosenergia-piacon versenytorzító hatáshoz vezethet".
Így előfordulhat, hogy a megújuló energiaforrást előállító és ezáltal költséghatékonyabb energiatermelők nem tudnak piacra jutni, vagy kiszorulnak onnan - áll az osztrák gazdasági minisztérium által kiadott indoklásban.
Nem kell nekik az atom
Ausztria fellép az atomerőművek létesítésének bármilyen fajta támogatásával, valamint a nukleáris energia előállításával szemben - közölte Reinhold Mitterlehner gazdasági miniszter a tárca szerdai közleményében. Mitterlehner az írásos anyagban úgy vélekedik: az atomenergia nem része a fenntartható energiaellátásnak, és nem megtérülő módja a klímaváltozás elleni küzdelemnek.
Az osztrák álláspont szerint az atomerőmű nem lehet megtérülő, amennyiben figyelembe veszik az összes felmerülő biztosítási és biztonsági költséget. Az osztrák vélemény alapján ugyanígy számításba kell venni a keletkező hulladék ideiglenes tárolásának, kezelésének, végleges elhelyezésének és az utólagos eljárásoknak a költségeit is.
Mit mondanak Brüsszelben?
Tavaly decemberben jelentette be a Bizottság, hogy mélyreható vizsgálatot indítanak a paksi bővítés tiltott állami támogatásának gyanúja miatt. Az Európai Bizottság január elején hozta nyilvánosságra a magyar kormánynak a paksi bővítés állami támogatása ügyében indított vizsgálat miatt írt levelet.
Erre reagálva a magyar kormány azt mondta, az összefoglaló számos pontatlanságot, félreértést, megalapozatlan és félrevezető állítást tartalmaz. Részletek >>>>
A vizsgálat miatt egyébként Lázár János Brüsszelben is járt, hogy meggyőzze a Bizottságot arról, hogy a paksi atomerőmű bővítési projekt nem kap tiltott állami támogatást és kitermeli az építkezés költségeit.