Hidegen fújnak a szelek..
Egyre világosabbá válik egyre több ember számára, hogy a 2008-as globális pénzügyi válságból nem sikerült tartósan kilábalni. A rendszer nem tisztult ki, sőt még nagyobb adóssághegyek keletkeztek a világban, Pekingtől Washingtonig. Miközben a státuszában és egzisztenciájában megrendült kisember határozott válaszokat követel a vezetőitől, a centrista politikai PR-gépezetek még rendületlenül a jóléti társadalom illúzióját festik a horizontra.
A ’realitás’ azonban nem a kommunikációs szakemberek forgatókönyveiből tájékozódik. A pénzügyi rendszerben felhalmozódott feszültségek már régen átkonvertálódtak olyan szintű politikai feszültséggé, amely az utóbbi időszakban az általunk ismert globális biztonsági rendszert is kikezdi. A menekültválság csupán a legutóbbi fejezete a dezintegrációs tendenciának.
Nemzeti és szocialista
Franciaországban a hagyományos nagy pártok megrendültek, az átlagpolgár frusztrált dühe rajtuk csapódik le. A legerősebb francia párt, a populista Nemzeti Front (FN) elnöke, Marine Le Pen az EU-t már „az ultraliberális globalizáció trójai falovának” tartja, a francia jogot pedig az európai jog fölé helyezné. Szándékai szerint helyreállítja az ország függetlenségét és megszabadítja a francia gazdaságot az eurózóna merev szabályaitól.
Marine Le Pen. (MTI/EPA/Julien Warnand) |
A nacionalista és a szociális kártyákat ügyesen keverve a nemzeti egységet és nagyságot mindenek felé helyezi. Le Pen számára már kész is van a 2017-es elnökválasztási kampány fő csapásiránya: az EU mint külső ellenség, a muszlim menekültek, mint belső ellenség és mindennek tetejébe Merkel, aki irányítja ezt az egész félelmetes marionett-játékot.
Trump fűti a feszültséget
A kiábrándult amerikai választók a republikánusoknál a politikai fősodorral és intézményrendszerrel szemben álló elnökjelölt-aspiráns felé fordultak a választási küzdelem eddig eltelt időszakában. A 14 áldozatot követelő múlt heti San Bernardinó-i mészárlás pedig egy elképesztő eszkalációját hozta az amerikai politikai közbeszédnek is. Teljes mértékben megtiltaná az iszlám világból érkező turisták és üzletemberek belépését az Egyesült Államokba Donald Trump, vezető republikánus amerikai elnökjelölt. A milliárdos addig korlátozná a beutazást, míg „az ország képviselői kitalálják, mi folyik itt”.
Donald Trump. (MTI/EPA/Justin Lane) |
A vezető elnökjelölt ezzel a retorikai kirohanással kétségtelenül a maga módján reagált az európai menekültválságra, amelynek megismétlődését ki akarja zárni az USA esetében. Trump szerint akkor lehet muszlimokat beengedni országa területére, ha már sikerült megérteni a radikális iszlám lényegét: azt, hogy honnan származik a gyűlölet.
Trump tegnap már háborúról beszélt és szerinte túl hamar elfelejtették az amerikaiak a World Trade Center elleni támadásokat. Nos, a száraz tények kedvéért egyvalamit meg kell jegyeznünk. A politikai feszültség ilyen szintű belobbanása annak ellenére következett be, hogy 2001 szeptember 11-e óta összesen 45 amerikait öltek meg az USÁ-ban iszlamista jellegű támadás során, kevesebbet, mint a fehér szélsőjobboldaliak, akik lelkén 48 ember lelke szárad.
Egyébként pedig 2001 ősze óta 200 ezer ember lett politikai motiváció nélküli gyilkosság áldozata az Egyesült Államokban.
Káncz Csaba jegyzete