A második körös kilépési tárgyalások alkalmából a francia pénzügyminiszter Bruno Le Maire nyilatkozott meg úgy a párizsiparlament előtt, hogy az ország támogatná a briteknek benyújtandó számlát – írja a Bloomberg.
A legfrappánsabb idézet
Messziről is szeretnénk gratulálni a pénzügyminiszternek ahhoz, hogy az összeg visszakövetelése közben a legendás volt brit miniszterelnök, Margaret Thatcher szavait idézte: „vissza akarjuk kapni a pénzünket!”
Thatcher egyébként anno egy komoly vitát nyert meg, amelynek eredményeképpen a britek egy külön megállapodás során kisebb terhet vállalnak az EU-s költségvetésből, ekkor hangzott el a némiképp legendássá vált mondat is. A témáról itt lehet bővebben is olvasni. >>>
Le Maire ezzel együtt azt is hozzátette, hogy a százmilliárd a brit „adósság” legfelső határa, azaz az összegen lehet alkudni, a franciák viszont elfogadhatatlannak tartják, hogy a britek semmit sem fizetnének.
A Brexit-miniszter, David Davis közben visszatért Brüsszelbe, ahol ma együtt ebédel Michel Barnier uniós főtárgyalóval, amelyet egy újabb találkozó követ a brit és az EU-s stábok között.
A legnagyobb ütközőpont
A Brexit-számla az egyik legnagyobb ütközőpont a kilépési tárgyalások során. Ugyanakkor most mintha közelednénk az áttöréshez, mivel az Egyesült Királyság hetek tiltakozása után elismerte, hogy valamennyit fizetnie kell a kilépés után. Az összeg viszont továbbra is kérdés marad.
A Privátbankár.hu végig nyomon követte a Brexit eseményeit, cikkeinket itt lehet megtalálni a témában! >>> |
A brit tárgyalók a hetet nagyrészt azzal töltötték, hogy letisztázzák, pontosan milyen területeken akarnak velük fizettetni, illetve az EU-s munkavállalók nagy-britanniai jogairól vitatkoztak.
Túlságosan hatékony tárgyalásokra ilyen korai szakaszban az uniós fél sem számított, viszont a nyomás jelentősen meg fog rajtuk nőni a nyári szünet utáni folytatáskor, ugyanis az október 19-20-án esedékes egy EU-s csúcstalálkozó, ahol már valamennyi haladást kellene felmutatnia a tárgyalóknak.
Mindeközben az Egyesült Királyság kormánya nagyon szeretne áttérni a kereskedelmi szerződésekre, különösen azért, mert a szigetország közvéleménye nem rajong az uniónak fizetendő számla gondolatától, azaz az előrehozott választáson óriásit pofára eső toryknak mindeközben a hátországukra sem árt odafigyelni.