3p
A 2008-as pénzügyi csőd félrekezelése társadalmi válságot eredményezett az Egyesült Államokban. Az ország harmadik legnagyobb városa, Chicago, gyorsan halad azon az úton, amelyen a pokolra jutott Detroit már végigment. Az eladósodottság, a drog és a faji ellentétek mára a várost egy igazi bűntanyává tették – a tehetősek pedig fejvesztve menekülnek.

Mára világos, hogy idén az USA legfontosabb elnökválasztási kampánytémája egy szűk réteg soha nem látott gazdagsága - szemben a lecsúszó középosztállyal és a reménytelen roncstársadalommal. Egy 2014-es Pew-felmérés szerint az amerikaiak 60 százaléka ért egyet azzal a megállapítással, hogy „a gazdasági elosztási rendszer igazságtalanul részesíti előnyben a gazdagokat”. A 2008-as pénzügyi összeomlást pénznyomás-cunamival kezelte az Obama kormányzat, amely jórészt a tőkepiacokra áramlott és a vagyongyarapodás 95 százaléka a társadalom legfelső 1 százalékához került.

A gazdasági globalizáció következményeként az elmúlt 35 évben a feldolgozóipari munkahelyek 35 százaléka tűnt el az Egyesült Államokban. Kialakult az az elképesztő helyzet, hogy az USA – és egyben az egész világ – legnagyobb foglalkoztatója a Pentagon lett. Ez viszont torz gazdasági szerkezetet, és irdatlan szociális kiadást jelent. Ezt sérelmezik a választók, ezért nyílt tér a Trump- és a Sanders-jelenségnek.

Chicago halálugrása

Káncz Csaba

Közben az ország harmadik legnagyobb városa, Chicago, gyors ütemben halad azon az úton, amelyen már a pokolra jutott Detroit végigment. A terjedő szegénység, az eladósodottság és a faji ellentétek mára a várost egy igazi bűntanyává tették.

Mi több, Mexikó legbefolyásosabb drogkartellje, a Szinaloa, Chicago-t tette meg az elmúlt években USA-beli logisztikai központjának, mert az óriási ország lakosságának 70 százaléka elérhető innen egy napi autós vezetéssel. Ráadásul a metropolisz egyben vasúti-, légi- és vízi közlekedési csomópont. Emellett jelentős hispán közösséggel rendelkezik a nagyváros, ahol az utcai bandák száma több mint 70, mintegy 100 ezres tagsággal.

A bűnözés tombol, az idei év első három hónapjában 141 ember esett gyilkosság áldozatává a nagyvárosban, ez 71,9 százalékkal több áldozat, mint tavaly ugyanebben az időszakban. Ugyanezen időszak alatt a lövöldözések száma 88,5 százalékkal emelkedett.

Az erőszak erőszakot szül. A chicagoi rendőrséget sem kell félteni és egyes beszámolók szerint egy hírhedt épületben válogatottan brutális kihallgatásoknak vetik alá a gyanúsítottakat.

Menekülnek a gazdagok az erőszak-spirálból

Nem véletlen tehát, hogy a Chicago Tribune beszámolója szerint mintegy 3000 milliomos hagyta el a várost csupán a múlt évben, amely a tehetős réteg 2 százalékát tesz ki. Az elmenekülők főként a rakétázó bűnözést és a faji ellentéteket hozzák fel költözésük indokaként. Többségük Seattle és San Francisco felé veszi az irányt, ezen városok a milliomosok nettó beáramlását tapasztalhatták 2015-ben.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG