Van miért aggódni Kínában
Az Economist Intelligence Unit globális előrejelzésének tízes kockázati mezőnyében az első helyen, a legnagyobb - a cég zérótól húszig terjedő skáláján húszas - intenzitású rizikótényezőként a kínai gazdaság esetleges váratlan mértékű lassulása szerepel. A ház ezt nagy valószínűségű, nagyon nagy globális kihatású kockázatként azonosítja.
Az EIU elemzői szerint a hazai össztermék (GDP) 240 százalékához közelítő bruttó kínai adósságráta és a folytatódó tőkekivonás a kínai gazdaság szerkezeti gyengeségeit jelzi. Ráadásul a jüan annak ellenére is folyamatosan gyengül, hogy a kínai jegybank egyetlen hónap alatt 108 milliárd dollárt költött a devizakészletekből az árfolyam stabilizálására.
A kínai tőzsdék élénkítését célzó, balul sikerült hatósági kísérletek a gazdasági növekedés lassulási folyamatának megállítására tett kormányzati ígéretek hitelességét is kérdésessé teszik. Egyben jelzik azt is, hogy kormány nem eléggé elkötelezett a piaci erők érvényesülésének engedélyezése mellett.
Az olajár megint bezuhanhat?
Az EIU szerint, ha a kínai gazdaság növekedése a cég által jelenleg vártnál is nagyobb mértékben lassul, az további nyersanyagpiaci árzuhanásokhoz vezethet, különösen a nyersolaj és a fémek piacán, és ez hatalmas károkat okozhat azoknak a latin-amerikai, közel-keleti és afrikai nyersanyagexportőr gazdaságoknak, amelyek eddig a kínai kereslet által táplált nyersanyagpiaci fellendülés haszonélvezői voltak.
Mindemellett a nyugati ipari gazdaságok feldolgozószektorai is egyre nagyobb mértékben függnek Kína és más nagy feltörekvő gazdaságok keresletétől, így a kínai növekedés hosszasan elhúzódó gyengülési folyamata súlyos tovagyűrűző hatást gyakorolhat az EU és az Egyesült Államok gazdaságára. Jóval súlyosabbat, mint a korábbi évtizedekben.
Trump tönkretehet mindent
Az Economist Intelligence Unit kockázati listájának felső tízes mezőnyében szerepel az a lehetőség is, hogy Donald Trump az Egyesült Államok elnöke lesz.
Az EIU szerint ez főleg azért nagy kockázat, mert a milliárdos kifejezetten ellenzi a kereskedelemi megállapodásokat, különösen az észak-amerikai szabadkereskedelmi egyezményt. Az elemzők úgy vélik, hogyha Trumpot elnökké választják, ez az ellenséges hozzáállás gyorsan kereskedelmi háborúvá eszkalálódhat, különösen akkor, ha Trump magára haragítja Mexikót és Kínát.
Az EIU egyébként nem számol nem azzal, hogy Trump az elnökválasztáson vereséget mér legvalószínűbb demokrata versenytársára, Hillary Clintonra. A ház ugyanakkor kockázatokat lát erre az előrejelzésére, különösen abban az esetben, ha a választások előtt terrortámadás éri az Egyesült Államokat, vagy ha az amerikai gazdaságban hirtelen visszaesés kezdődne.