Ariha egy légi bombatámadás után 2015 augusztusában. Kép forrása: EPA |
„Szultán cár ellen” – hangzik a német Focus magazin online vezető cikkének címe, amely szerint az orosz és a török elnök élesen szemben áll egymással Szíriával kapcsolatban. A helyzet igen veszélyes, a Nyugat számára is – írják. Emlékeztetnek az orosz harci gép tavalyi lelövésére, és azt állítják, hogy az orosz gépek azóta is gyakran megsértik a török légteret azon a félsziget-szerűen Szíriába belógó török határszakaszon. Az orosz bombák is gyakran hullanak le a határhoz nagyon közel.
Az ellentétek egyik fő alapját adják a szíriai kurdok, akik az orosz légitámadások segítségével teret nyernek. A török tüzérség állítólag napok óta lövi az állásaikat. A lap szerint már a török-orosz háború lehetőségét is mérlegelik a biztonsági szakértők, a lap számba is veszi az eddigi, a két ország között lezajlott törénelmi konfliktusokat.
Milliók menekültek Törökországba
Becslések szerint Törökországban már 2,7 millió szíriai is tartózkodhat, tavaly nyáron még inkább kétmillió köröli számokról volt szó. A török-európai uniós tárgyalások, mint a hétfői csúcstalálkozó egyik tétje, hogy Törökország határain belül tudja-e őket tartani. Nem tudni, mennyiben kapcsolódik ehhez, de egy mai hír szerint hét szíriai menekültet lelőttek a határőrök a török-szír határon, tízet megsebesítettek.
"Szultán cár ellen" – Focus Online |
Az Amnesty International szerint már februárban is lőttek határsértőkre, köztük gyerekekre is. A határon, amelyet a törökök lezártak, több tízezer ember vár bebocsátásra, csak a súlyos sebesülteket engedik át. Lehet, hogy Erdogan, ha nem mehetnek tovább Európa felé, akkor saját országába sem akar beengedni többet? Már régóta folyt a török-szíriai határon is a kerítésépítés.
Egy megyényi menekültvárost terveznek
Erdogan török elnök most kitalálta azt is, hogy a szíreknek szíriai területen kellene menekültvárost építeni. Erre Észak-Szíriában, a török határ közelében jelölnének ki egy 4500 négyzetkilométernyi (nagyjából egy magyar megyének megfelelő nagyságú) területet. A „nemzetközi közösség” is részt venne a programban, de a részletek, a zóna védelme például, nem ismeretesek, ahogy az sem, mikor valósulhat meg. Ankara azonban már régóta szorgalmazza a háború sújtotta Szíria északi részén egy védelmi folyosó létrehozását a menekültek számára.
Az ellenzéki lapokat lerohanják, ugye?
Jelenleg az a helyzet, hogy az EU támogatja a menekültek visszatoloncolását Törökországba, de így már lényegében a polgárháborúba való visszaküldésüket éri el vele – idézi a Frankfurter Allgemeine Zeitung a német ellenzékhez tartozó Zöldeket. Szerintük mindez ráadásul ellentétes a nemzetközi joggal.
A Die Welt címlapja az ellenzéki lap elleni rendőrattakról |
Sokan tartanak attól, hogy a menekültek visszatartásáért cserébe Törökország hosszan és keményen zsarolja majd az Európai Uniót, és attól is, hogy még inkább fittyet hány majd saját polgárai emberi jogaira is. Most is nagy a felháborodás, mert a török rendőrök szabályosan lerohanták egy ellenzéki, a kormánnyal szemben kritikus lap szerkesztőségét. Közben durván szétvertek egy tiltakozó tüntetést is. A lapot kijelölt kormánybiztos irányítja, a dolgozók emigrációba vonulást tervezgetnek.
Törökország szétlőtte saját városát
Gyakorlatilag háborús állapotok vannak a törökországi kurd területen, mindennaposak a harcok, számos rendőr, katona és polgári lakos hal meg nap mint nap. Több hónapos kijárási tilalom és harcok voltak Cizre városában a kurd felkelők ellen, amely hasonlóan romhalmazzá vált, mint számos szíriai város. A kijárási tilalom feloldásával a romok alatt ma is számos áldozat holtteste után kutatnak a hozzátartozók.