4p
Kereskedelmi lépések és kibertámadások kínai cégek ellen lehet Trump új csapásiránya, amellyel el akarja érni geopolitikai célkitűzéseit. Ahogyan már jelzi az Exxon vezérének kinevezése külügyminiszternek, az állam és piac határai egyre inkább elmosódnak.
Donald Trump (Kép forrása: EPA/Mark Lyons)

Donald Trump a külkereskedelem-politikával foglalkozó ún. Nemzeti Kereskedelmi Tanácsot hoz létre, amelynek élére a Kínával kapcsolatban kifejezetten ellenséges álláspontot képviselő Peter Navarro egyetemi tanárt nevezi ki. Ezzel arcot kap az izolacionizmus (»America First«) új külkereskedelmi stratégiája. Navarro több könyvet is írt arról, hogy Kína és az USA kereskedelmi háborút vív, amiben az amerikaiaknak keményen oda kell csapniuk Pekingnek. Korábbi kijelentési szerint az USA és Kína gazdasági háborúban állnak, emiatt a követendő lépésekben agresszívnak kell lenni.

Kereskedelmi lépések és dereguláció

Általában véve is olyan intézkedésekre van szükség szerinte, amelyek a külföldi termelést versenyképtelenné teszik. Trump a választási kampány során a pokol fenekére küldte a szabadkereskedelmi egyezményeket – ezeket a tirádákat már akkor Navarro koordinálta az elnökjelölt csapatában. Trump most a Tanács felállításával félreérthetetlenül jelzi, hogy végre fogja hajtani választási ígéreteit a „jobb” kereskedelmi egyezményekről, amelyek az amerikai ipari dolgozók érdekeit figyelembe veszik.

A Tanács feladata lesz többek között Trump „Vásárolj amerikait, foglalkoztass amerikait” szlogen végrehajtása, példának okáért a közbeszerzéseknél. Itt azonban a Tanácsnak mélyebbre kellene ásnia és a munkanélküliek hiányzó szakmai képességeinek kérdéskörét boncolgatnia. Mert bár az elmúlt két évtizedben valóban sok állás eltűnt a hagyományos iparágakban, de ennek fő oka a technológiai forradalom volt és csak kisebb részben a külföldi konkurencia. Nemzetközi összehasonlításban az amerikai állam a fejlett világban messze a legkevesebb pénzt költi arra, hogy munkanélkülijeit új álláshoz segítse. Szerdán Trump a 80 éves nagybefektetőt, Carl Icahnt nevezte ki szabályozási kérdésekért felelős tanácsadójának. A szabályozás leépítésének ígérete egy másik nagy ígérte volt Trumpnak és megígérte, hogy a jövőben minden egyes új szabályozásért kettő fennállót megszüntet. Hogy Trump pontosan mit ért szabályozás alatt, az a mai napig rejtély.

Káncz Csaba

Vissza a nagy üzleti manőverekhez

Közben az Atlanticben, az amerikai észak-kelet liberális értelmiségi magazinjában kedden terjedelmes cikk jelent meg Trump új külpolitikai víziójáról, amely a geopolitika helyett a geogazdasági logikán nyugszik.  Trump kifejti: „a sakkjátékos ideje lejárt” (ez nyilvánvaló utalás a Brzezinski által fémjelzett hidegháborús külpolitikára, az amerikai külügy óriásának könyve volt »A nagy sakktábla«) valamint, hogy „Amerika külpolitikáját az üzletkötő kezébe kell helyezni”. Az Atlantic rámutat arra, hogy mindez segít megérteni azt is, most miért Rex Tillerson, az ExxonMobil elnök-vezérigazgatója a külügyi poszt várományosa, aki tökéletes választás lehet erre a szerepre: kérlelhetetlen üzletkötő, a kemény alkuk embere.

Geogazdaságtan alatt olyan gazdasági eszközök koordinált használatát kell érteni, mint a kereskedelem, a befektetések, a monetáris politika, a külföldi segélyek és a kibertámadások külföldi cégek és bankok ellen – azzal a céllal, hogy „elérjük geopolitikai célkitűzéseinket”. Bizonyos értelemben a Trump kemény üzletkötései inkább visszatérést jelentenek a régi amerikai kerékvágásba, ahol például ’Louisiana Megvásárlása’ és a ’Marshall Terv’ során is a geogazdaságtan vitte a prímet a külpolitikában. Az USA versenytársai – köztük Peking és Moszkva – eközben aktívan alkalmazzák ezeket az eszközöket napjainkban, így Kína kilóra veszi meg azokat a kis országokat, amelyek még hajlandóak Tajvannal fenntartani a diplomáciai kapcsolatokat. Tanácsadói szerint ezért Trumpnak is új kurzusra kell állnia, példát vennie Moszkváról és Pekingről, ahol az állam és piac határai elmosódnak és szemrebbenés nélkül gyakorolják a hatalmat gazdasági eszközökkel.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ragaszkodik az oroszokhoz a világelső amerikai cég
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 16:16
Az Egyesült Államok legismertebb márkái látványosan hagyták el Oroszországot az Ukrajna ellen indított agresszió után, ám jóval több cég ragaszkodik ottani vagyonához, mint ahányan távoztak.
Makro / Külgazdaság Több mint 251 billió forintot költöttek egymásra a cégek
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 15:31
Hosszas stagnálás után meredeken emelkedett a globális vállalati szektor által bejelentett kiugró értékű egyesülési és felvásárlási ügyletek (M&A) összértéke az idei első negyedévben.
Makro / Külgazdaság Putyin kinyitotta a kiskaput
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 11:33
Oroszország lehetetlenné tette annak az ellenőrző testületnek a működését, amely rajta tartotta a szemét Észak-Koreán. Phenjan így nagyobb esélyt kapott sötét húzásai lebonyolítására.
Makro / Külgazdaság Mégis, mi van most a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 10:40
Erősödést ért el a forint a hétfőhöz képest, de azért még van mit ledolgozni. 
Makro / Külgazdaság Németország viheti rosszba a magyar gazdaságot, kritikát kapott a kormány
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 09:29
Utólag úgy látszik, nem volt okos döntés az elmúlt másfél évtizedben az Orbán-kormányok részéről, hogy teljesen kiszolgálták a Magyarországon megtelepedett német autógyártókat.
Makro / Külgazdaság Magyarország kétségbeejtő helyzetbe kerülhet hamarosan az orosz energiafüggősége miatt?
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 08:09
Az év második felében keményebbé válhat az Oroszországgal szembeni uniós szankciópolitika, mivel akkor már csak Magyarország lesz kiszolgáltatott az orosz energiahordozóknak  – véli Peter Zeihan amerikai geostratégiai szakértő.
Makro / Külgazdaság Jön az uniós pénz, több mint 155 milliárdra pályázhatnak a hazai kis cégek
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 16:46
Megjelent és április végétől rendelkezésre áll a hazai mikro- és kkv-k részére az európai uniós forrású KKV Technológia Plusz Hitelprogram, amely nulla százalékos kamat mellett kínál kedvező finanszírozást új fejlesztésekre és értéknövelő beruházásokra – közölte a Magyar Fejlesztési Bank (MFB).
Makro / Külgazdaság Lenyűgöző videó került elő Varga Judit, Rogán Antal és Gulyás Gergely közös múltjából
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 12:48
Magyar Péter vádjainak fényében a szereplők minden egyes arcrándulása egészen új értelmezést nyer.
Makro / Külgazdaság Valamit már mondott az ügyészségnek Varga Judit - kihallgatták a hangfelvétel ügyében
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 10:56
Elárulta az ügyészség, hogy berendelték a volt igazságügyminisztert a Magyar Péter vádjai kapcsán indult eljárás során.
Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG