4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A nyersanyagárak esése nemcsak egyes feltörekvő országokat rendít meg, hanem a fejlett világ nagy termelő államait is. Kanada és Ausztrália egyes régióiban már az 1930-as évek depressziójához hasonló állapotok alakultak ki. De mi lesz, ha kipukkad a kanadai ingatlan-buborék, amelyre a jegybank is nagy esélyt lát?
A WTI olajfajta árának alakulása. Friss árfolyamok >>

A 2008-as globális pénzügyi válság után elindított monetáris stimulus fullad ki, a jegybankok fogynak ki a puskaporból. A deflációs örvény már tavaly magával rántotta a globális keresletet és ezzel a nyersanyag-árakat. Az olaj hordónkénti ára a 2014 nyarán mért 115 dollárról napjainkra 37 dollárra zuhant, míg a vasérc jegyzése 2011 óta ereszkedik és az elmúlt 15 hónapban az ára egyenesen megfeleződött. Ez egybeesik azzal, hogy a kínai feldolgozóipar export-megrendelései is pontosan 15 hónapja esnek.

Nem véletlen tehát, hogy a nyersanyag-termelő perifériák valutái masszív leértékelődési nyomás alá kerültek. Budapest két „stratégiai szövetségese”, Kazahsztán és Azerbajdzsán valutájának értéke töredékére esett 2015-ben. A fejlett devizák esetében is azonosítható a nyersanyaghoz kötött országok fizetőeszközeinek meredek gyengülése. Nem véletlen, hogy tavaly a kanadai dollár közel 20 százalékot zuhanva 11 éves mélypontra esett az amerikai dollárhoz képest, mellette a nyersanyagokhoz erősen kötődő ausztrál dollár is nagyot bukott.

Kanada megreccsen, Alberta állam fejre áll

Egy közelmúltbeli Bank of America – Merill Lynch tanulmány szerint Kanadából áramlik ki ezekben a hónapokban a legnagyobb arányban a tőke a fejlett világ országai közül, amely évre vetítve eléri a GDP 7,9 százalékát. A gazdasági horizonton további viharfelhők gyülekeznek: az ingatlanpiacon masszív buborék alakult ki az elmúlt években, amely bármikor kipukkanhat. A kanadai jegybank (BoC) a legutóbbi, pénzügyi rendszerről szóló beszámolójában „emelkedett” kockázatot látott az ingatlanpiac áresésére és beismerte, hogy ennek „súlyos” kihatása lenne a teljes gazdaságra. Eközben 2015 harmadik negyedévében a háztartások adóssága elérte az elkölthető jövedelem 163.7 százalékát, és ezzel a világon az egyik legmagasabb eladósodottsági szintről beszélhetünk.

Az olajtermeléstől erősen függő Alberta szövetségi államban tavaly az első nyolc hónapban 63 800-an vesztették el munkájukat, majdnem annyian, mint a 2009-es recesszió egész évében. A növekvő munkanélküliség már keményen kihat a bűnözési statisztikákra is: tavaly az első tíz hónapban (év/év alapon) megkétszereződött a kereskedelmi egységek elleni betörések száma, 65 százalékkal nőtt a bankrablásoké és 52 százalékkal a magánlak-sértések száma.

A nyersanyagtermelés adja Alberta költségvetési bevételeinek egyharmadát. A szövetségi állam fővárosában, Calgary-ben jelenleg 157 000 négyzetméter irodatér áll kihasználatlanul - ez több, mint bármely észak-amerikai nagyváros esetében. Alberta szövetségi állam olajtermelőinek csődhulláma pedig könnyen átterjedhet az egész országra.

Vége az aranykornak a kenguruk földjén

A nyersanyagtermeléstől erősen függő Nyugat-Ausztrália szövetségi államban Mike Nahan pénzügyminiszter szerint „a kormányzat akkora bevételi sokkal szembesül, mint az 1930-as Nagy Depresszió idején”. Ez főként annak köszönhető, hogy a zuhanó jegyzésű vasérc adja a szövetségi állam bevételeinek kerek 20 százalékát. Bár a pénzügyminisztérium 2014-ben még 120 dolláros tonnánkénti vasérc-árral kalkulált a következő évre, az végül a tényleges piacon csupán 46 dollár lett. Ráadásul a Goldman Sachs értékpapírház múlt decemberi jelentése mind 2017, mind 2018 vonatkozásában 35 dolláros tonnánkénti vasérc-árral kalkulál – mindezt a kereslet hiányával és Kína túlkapacitásaival indokolva.

2011-ben még a vasércben gazdag észak-nyugati Pilbara régióban egyenesen aranylázat okozott a csillapíthatatlannak tűnő kínai kereslet. A régióban akkor az országos átlagnál kétharmaddal magasabb keresetek uralkodtak és a munkások 80 százalékát a kontinensnyi ország legkülönbözőbb zugaiból rekrutálták. Napjainkra viszont összeomlottak az ingatlanárak a régióban és a bányászok ott ragadtak, az akkori csillagászati ingatlanárakra felvett brutális nagyságrendű jelzáloghitelekkel a nyakukban.

A régió második legnagyobb településén, a 14 000 lakosú Port Hedland bányavároskában - Perth-től 1300 kilométerre északra – egy éve a gyorsépítésű házak még 200 millió forintért cseréltek gazdát – ma már harmadannyiért, ha egyáltalán találnak vevőt.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem lehet őszinte Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2024. november 19. 05:43
Az hagyján, hogy a kormányzati (siker)propagandában nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként emlegetett infláció októberben újra „kidugta a fejét”, s magasabb lett az előző havinál. Az igazi bosszúságot azonban az okozhatja a Karmelitában, hogy bár egy sor európai ország fogyasztóiár-indexe még a magyarnál is jobban emelkedett egy hónap alatt, s a Privátbankár Európai Inflációs Körkép kétéves történetében csak egyszer rontottak ennyien, még az sem volt elég ahhoz, hogy akár egyetlen helyet is előrelépjünk a ranglistán. Így viszont sovány vigasz, hogy a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében maradtunk az élmezőnyben.
Makro / Külgazdaság Igaza lesz Orbán Viktornak, tényleg fantasztikus évünk lesz a 2025-ös?
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 18:55
„2025-ben olyan dolgok történnek majd Magyarországon, amik eddig még sose. Fantasztikus lesz” – posztolta ki Orbán Viktor múlt pénteken a Facebook-oldalára. Ami annak beismeréseként is felfogható, hogy az elmúlt tizenegy és fél év mégsem volt annyira kimagasló, mint ahogyan az a kormányzati sikerpropagandából lejött. Mindenesetre a jövő évi „békeköltségvetésből” ez a fényes jövő nem olvasható ki. Mint ahogyan arra sem lehet mérget venni, hogy az Új Gazdaságpolitika keretében bejelentett intézkedések – a lakhatási támogatás, a kis- és középvállalkozásoknak juttatott újabb kedvezmények stb. – majd célt érnek, hiszen a hasonló akciók korábban sem hoztak eredményt. Ezekről is beszélt főszerkesztőnk, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti adásában.
Makro / Külgazdaság Szívhatja a fogát az Orbán-kormány: kellemetlen levél jött Brüsszelből
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 16:19
Újabb fizetési felszólítást küldtek ki.
Makro / Külgazdaság Bizonytalan a decemberi amerikai kamatvágás
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 11:26
A chicagói és a bostoni Fed-elnök is megszólalt a monetáris lazítás esélyéről.
Makro / Külgazdaság Még hivatalba sem lépett Trump embere, máris káoszt okozott
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 11:08
Robert F. Kennedy amerikai egészségügy élére jelölésének hírére zuhanni kezdtek a vakcinagyártók részvényei.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mennyiért tankolhatunk keddtől
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 10:51
Ez a hír minden autóst érint.
Makro / Külgazdaság Lengyelországban ennyibe kerülnek az alapvető élelmiszerek: Magyar Péter beszámolt róla
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 10:41
A Tisza Párt vezetője a lengyelországi Katowicében járt, és összevetette az ottani árakat a hazaiakkal. Fogyasztásélénkítő javaslatcsomaggal is előállt az ellenzéki vezető.
Makro / Külgazdaság Trump lépéseit figyeli a hadiipar világszerte
Káncz Csaba | 2024. november 18. 09:31
Trump védelmiköltség-emeléseket és kemény megközelítést követelhet Tajvannal kapcsolatban, ami megterhelné Szöul kapcsolatait Washingtonnal és Pekinggel. A kihívások ellenére a dél-koreai védelmi ipar számára Trump második elnöksége lehetőséget jelent. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trükkök százait veti be Orbán Viktor, hogy teljesüljön a statisztika?
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 08:36
Hogy lehet 8 százalék a GDP-deflátor, ha az infláció csak 3,7 százalék? Így akarnak megfelelni a stabilitási törvény által előírt kötelezettségnek?
Makro / Külgazdaság Az izraeli hadsereg támadásában meghalhatott egy Hezbollah-vezető
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 16:33
Libanoni források szerint egy izraeli légicsapásban meghalt Mohamed Afif, a Hezbollah sajtófelelőse. Dél-Libanonban pedig tüzet nyitottak az ENSZ misszió katonáira. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG