A WTI olajfajta árának alakulása. Friss árfolyamok >> |
A 2008-as globális pénzügyi válság után elindított monetáris stimulus fullad ki, a jegybankok fogynak ki a puskaporból. A deflációs örvény már tavaly magával rántotta a globális keresletet és ezzel a nyersanyag-árakat. Az olaj hordónkénti ára a 2014 nyarán mért 115 dollárról napjainkra 37 dollárra zuhant, míg a vasérc jegyzése 2011 óta ereszkedik és az elmúlt 15 hónapban az ára egyenesen megfeleződött. Ez egybeesik azzal, hogy a kínai feldolgozóipar export-megrendelései is pontosan 15 hónapja esnek.
Nem véletlen tehát, hogy a nyersanyag-termelő perifériák valutái masszív leértékelődési nyomás alá kerültek. Budapest két „stratégiai szövetségese”, Kazahsztán és Azerbajdzsán valutájának értéke töredékére esett 2015-ben. A fejlett devizák esetében is azonosítható a nyersanyaghoz kötött országok fizetőeszközeinek meredek gyengülése. Nem véletlen, hogy tavaly a kanadai dollár közel 20 százalékot zuhanva 11 éves mélypontra esett az amerikai dollárhoz képest, mellette a nyersanyagokhoz erősen kötődő ausztrál dollár is nagyot bukott.
Kanada megreccsen, Alberta állam fejre áll
Egy közelmúltbeli Bank of America – Merill Lynch tanulmány szerint Kanadából áramlik ki ezekben a hónapokban a legnagyobb arányban a tőke a fejlett világ országai közül, amely évre vetítve eléri a GDP 7,9 százalékát. A gazdasági horizonton további viharfelhők gyülekeznek: az ingatlanpiacon masszív buborék alakult ki az elmúlt években, amely bármikor kipukkanhat. A kanadai jegybank (BoC) a legutóbbi, pénzügyi rendszerről szóló beszámolójában „emelkedett” kockázatot látott az ingatlanpiac áresésére és beismerte, hogy ennek „súlyos” kihatása lenne a teljes gazdaságra. Eközben 2015 harmadik negyedévében a háztartások adóssága elérte az elkölthető jövedelem 163.7 százalékát, és ezzel a világon az egyik legmagasabb eladósodottsági szintről beszélhetünk.
Az olajtermeléstől erősen függő Alberta szövetségi államban tavaly az első nyolc hónapban 63 800-an vesztették el munkájukat, majdnem annyian, mint a 2009-es recesszió egész évében. A növekvő munkanélküliség már keményen kihat a bűnözési statisztikákra is: tavaly az első tíz hónapban (év/év alapon) megkétszereződött a kereskedelmi egységek elleni betörések száma, 65 százalékkal nőtt a bankrablásoké és 52 százalékkal a magánlak-sértések száma.
A nyersanyagtermelés adja Alberta költségvetési bevételeinek egyharmadát. A szövetségi állam fővárosában, Calgary-ben jelenleg 157 000 négyzetméter irodatér áll kihasználatlanul - ez több, mint bármely észak-amerikai nagyváros esetében. Alberta szövetségi állam olajtermelőinek csődhulláma pedig könnyen átterjedhet az egész országra.
Vége az aranykornak a kenguruk földjén
A nyersanyagtermeléstől erősen függő Nyugat-Ausztrália szövetségi államban Mike Nahan pénzügyminiszter szerint „a kormányzat akkora bevételi sokkal szembesül, mint az 1930-as Nagy Depresszió idején”. Ez főként annak köszönhető, hogy a zuhanó jegyzésű vasérc adja a szövetségi állam bevételeinek kerek 20 százalékát. Bár a pénzügyminisztérium 2014-ben még 120 dolláros tonnánkénti vasérc-árral kalkulált a következő évre, az végül a tényleges piacon csupán 46 dollár lett. Ráadásul a Goldman Sachs értékpapírház múlt decemberi jelentése mind 2017, mind 2018 vonatkozásában 35 dolláros tonnánkénti vasérc-árral kalkulál – mindezt a kereslet hiányával és Kína túlkapacitásaival indokolva.
2011-ben még a vasércben gazdag észak-nyugati Pilbara régióban egyenesen aranylázat okozott a csillapíthatatlannak tűnő kínai kereslet. A régióban akkor az országos átlagnál kétharmaddal magasabb keresetek uralkodtak és a munkások 80 százalékát a kontinensnyi ország legkülönbözőbb zugaiból rekrutálták. Napjainkra viszont összeomlottak az ingatlanárak a régióban és a bányászok ott ragadtak, az akkori csillagászati ingatlanárakra felvett brutális nagyságrendű jelzáloghitelekkel a nyakukban.
A régió második legnagyobb településén, a 14 000 lakosú Port Hedland bányavároskában - Perth-től 1300 kilométerre északra – egy éve a gyorsépítésű házak még 200 millió forintért cseréltek gazdát – ma már harmadannyiért, ha egyáltalán találnak vevőt.
Káncz Csaba jegyzete