4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mit jelent a devizahitel szerződéseknél az érvénytelenség és a részleges érvénytelenség? Mi a különbség? Hogyan lehet egy szerződés részlegesen érvénytelen, és mi történik, ha ezt kimondja a bíróság? Istvánovics Éva, ügyvédet kérdeztük.

November végén jogegységi eljárást kezdeményezett a devizahitelek érvényességének bírói gyakorlatban felmerült elvi kérdéseiről Wellmann György, a Kúria polgári kollégiumának vezetője.  A Kúria akkor 7 kérdést tett fel a devizahitelezéssel kapcsolatban, amelyből hatot decemberben meg is válaszolt. A Privátbankár.hu sorozatában az egyes kérdéseket és az azokra adott válaszokat elemzi és értelmezi.

A sorozat első része: Forint- vagy devizahitel? >>
A sorozat második része: Érvényesek-e a szerződések? Uzsora-e a devizahitel? >>
A sorozat harmadik része: Mit mond el a bank? >>A sorozat negyedik része: Mi van, ha semmis? >>

A deviza alapú hitelszerződésekről szóló kúriai jogegységi határozat részletes ismertetésének korábbi részeiben már volt szó a szerződés érvénytelenségéről, az érvénytelenség lehetséges okairól, az érvénytelen szerződés jogkövetkezményeiről.  Az érvénytelen szerződés semmis, vagy megtámadható. Az érvénytelenségi okok például a szerződés jogszabályba ütközése vagy uzsorás jellege, vagy a szerződés megkötésekor fennálló tévedés, megtévesztés, mint akarathiba.

Az érvénytelenségnek a lehetséges jogkövetkezményeit is érintettük, úgy, mint az eredeti állapot helyreállítása, a szerződés érvényessé vagy hatályossá nyilvánítása.

Szerződéses konstrukció

Ebben a részben a részleges érvénytelenséggel foglalkozunk. Az említett szabályok a polgári jogi szerződések mindegyikére érvényesek, a kúriai jogegységi határozat a deviza alapú hitelszerződések kapcsán, azok lényeges elemeire fókuszálva a deviza alapú hiteleket szerződéses konstrukciónak minősíti. Az egyes szerződések megítélése más eredményre is vezethet a konkrét perben, mint a Kúriának a konstrukció megítélésekor kifejtett álláspontja - mondta Istvánovics Éva.

Ha nem teljesíthető

Fogyasztói szerződés az a szerződés, ahol az egyik szerződő fél fogyasztó, fogyasztó pedig az a természetes személy, aki a pénzügyi szolgáltatást igénybe veszi. Korábban fogyasztónak minősült a jogi személy is, ha nem a gazdasági tevékenysége körében vette igénybe a pénzügyi szolgáltatást.

Ha a deviza alapú hitelszerződés egyes rendelkezései érvénytelenek, az egész szerződés csak akkor dől meg, ha a felek azt az érvénytelen rész nélkül nem kötötték volna meg - mondta az ügyvéd. A fogyasztói szerződés részbeni érvénytelenség miatt azonban csak akkor dől meg teljes egészében, ha a szerződés az érvénytelen rész nélkül nem teljesíthető - tette hozzá. A részleges érvénytelenség megállapítása is kérhető a bíróságtól úgy, hogy a felperes nem kéri az érvénytelenség jogkövetkezményének alkalmazását.

Mikor dől meg a szerződés?

A Kúria az indokolásában kiemeli, hogy a hitelintézeti törvény semmisségi okaira, nevezetesen a THM megjelölésének elmaradása, a hiteldíj megváltoztatásának a körülményei stb, mint érvénytelenségi okokra hivatkozás nem feltétlenül eredményezik az egész deviza alapú hitelszerződés érvénytelenségét.  Részleges érvénytelenséget eredményez például, ha hiteldíj futamidő alatti megváltoztatása jogszabályba ütköző vagy egyébként tisztességtelen. Ilyenkor az érvénytelen szerződési rendelkezést figyelmen kívül hagyva köti a szerződés a feleket.

Ha viszont a szerződés az érvénytelen rész nélkül nem teljesíthető, mert például nem számolható ki a törlesztő részlet, akkor az egész szerződés megdől - mondta Istvánovics Éva.

Érdemes-e perelni a Kúria döntése után?

Ezt mindig csak az adott egyedi esetben lehet eldönteni. A megfontolt tanács az, hogy lehetőség szerint mindenki teljesítsen, vagy keresse az egyezség lehetőségét a hitelezővel. Sok függ attól is milyen szakaszában van a szerződés, van-e késedelem, felmondták-e a szerződést, folyik-e végrehajtás, van e lehetőség végtörlesztésre, a fedezet érvényesítése milyen módon történik. stb. A helyzet bonyolultsága miatt megéri szakemberhez fordulni - mondta az ügyvéd.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Nagy Márton döntött egy kulcspozícióról
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:01
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Államadósság Kezelő Központ alapítói joggyakorlójaként 2025 februárjától Hoffmann Mihályt nevezi ki a társaság vezetői feladatainak ellátására.
Pénzügyi szektor Mi lehet az inflációkövető állampapírok alternatívája?
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:25
Átrendeződés várható a magyar befektetési piacon.
Pénzügyi szektor Minden magyar büszke lehet a forintra, nem szégyen kikapni az erősebbtől
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 07:24
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Vérengzés jön a bankszektorban – 200 ezer munkahely szűnhet meg nyomtalanul
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 10:28
A mesterséges intelligencia terjedése komoly hatásokat hoz magával.
Pénzügyi szektor Az MNB odasózott az OTP-nek és az MBH-nak
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 10:56
Az MNB összesen több mint 43 millió forint bírságot szabott ki az MBH Bankra és az OTP Bankra, mivel azok nem teljesítették maradéktalanul a felügyelet korábbi határozataiban előírt kötelezéseket a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzés terén feltárt hiányosságok orvoslására. Az OTP Bank egyebek közt nem megfelelően végezte el az előírt visszamenőleges szűréseket, az MBH Bank belső szabályzatai pedig továbbra is hiányosak.
Pénzügyi szektor Már folyósította is az első munkáshitelt egy hazai bank
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 16:31
Az év első munkanapján több tucatnyian tájékozódtak és adták be igényüket a munkáshitelre az OTP Bank fiókjaiban. A hitelintézet az első hitelbírálatokat lefolytatta, és már folyósította is az első támogatott konstrukciót.
Pénzügyi szektor Lengyelországban gyorsuló idei inflációval számolnak
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 14:48
A lengyel jegybank elemzők körében végzett legfrissebb felmérése szerint idén gyorsul a fogyasztói áremelkedés tavalyhoz képest, majd jövőre visszalassul a 2024. évi szintre.
Pénzügyi szektor Sok volt a hiba – lecsapott és büntetett az MNB
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 10:22
Az MNB csoportszintű átfogó vizsgálata nyomán összesen 63 millió forint bírságot szabott ki a MagNet Bankra és a MagNet Faktorra.
Pénzügyi szektor Ismeretlenek megint alaposan megfinanszírozták az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 12:25
Hozamemelkedés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet hétfői aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Brutális hiteleket vettek fel a magyarok idén, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 08:57
Milyen vége lesz ennek?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG