5p

Hiába lett májushoz képest magasabb az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 43 európai országból 33-ban – így nálunk is – az éves infláció 2025 hatodik hónapjában, Magyarország helyezése nem változott. Ez azt jelenti, hogy az öreg kontinensen továbbra is a miénk a nyolcadik legmagasabb fogyasztóiár-index, a 27 tagú Európai Unióban pedig csak két országban nagyobb a pénzromlás, Észtországban és Romániában. A visszatekintő reálkamatok összevetésében pedig eggyel még romlott is a helyezésünk – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.

A Privátbankár Európai Inflációs Körkép csaknem hároméves fennállása óta nem jelentett olyan sok európai ország az előző havinál magasabb éves – vagyis az előző év azonos időszakához viszonyított – inflációs adatot, mint júniusban. Az adatait cikkünk megjelenéséig nyilvánosságra hozott 43 kontinentális országból 33-nak az éves fogyasztóiár-indexe haladta meg az eggyel korábbit. Az eddigi negatív rekord jóval alacsonyabb volt (43-ból 26) és tavaly december óta élt.

Ez azért nem szívderítő, mert a szakértők, elemzők szerint inflációt gerjesztő hatású vámháború az Egyesült Államok és Európa között még csak verbálisan zajlik, a Donald Trump által a megállapodásra adott határidő augusztus 1-jén jár le (más kérdés, hogy az amerikai elnök már konkrét tételekkel fenyegetőzik).

De lássuk, melyek azok az európai országok, ahol a legjobban nőtt májusról júniusra az éves infláció! Nos, a képzeletbeli citromdíj az 1,2 százalékpontot rontott Észak-Macedóniát illeti, amelyet a néhai Jugoszláviából formálódott két másik állam követi: Szerbia (+0,8 százalékpont) és Koszovó (+0,7 százalékpont), igaz, utóbbi Bulgáriával holtversenyben.

A kvartett közül csak a bolgárok a részei az Európai Uniónak, amelynek 27 tagja közül a második legnagyobb arányú, 0,5 százalékpontos inflációgyorsulást hárman is elszenvedték: Csehország, Észtország és Svédország.

Ám közülük csak az észtek tartoznak az abszolút értékben felállított rangsor negatív részének élmezőnyébe, az 5 százalékos júniusi éves inflációjuk a hetedik legmagasabb Európában. Az élen (de talán helyesebb azt mondani, az utolsó helyen) immár hosszú hónapok óta a hiperinflációján csak lassan faragó Törökország áll, négy volt szovjet tagköztársaságot – Ukrajnát, Oroszországot, Moldovát és Fehéroroszországot – megelőzve.

Utánuk jön Románia, amely tehát így az EU legmagasabb inflációjú országa – ezt a titulust márciusban vette át tőlünk. Ám ezzel együtt sincs okunk örülni, hiszen a már említett észtek után mi következünk, vagyis ugyanúgy hátulról harmadikak vagyunk az uniós összevetésben, mint egy hónappal korábban. De a kontinens egészét tekintve is maradt a helyezésünk, mindössze annyi változás történt a júniusi rangsorban májushoz képest, hogy a nyolcadik helyen a nálunk nagyobbat rontó szerbekkel vagyunk társbérletben.

Szűkebb pátriánkban, a volt szocialista országok alkotta közép- és kelet-európai régióban egyébként ezek lettek a júniusi éves fogyasztóiár-indexek:

  • Szlovéniában 2,2
  • Csehországban 2,9
  • Horvátországban 3,7
  • Lengyelországban 4,1
  • Szlovákiában 4,3
  • Bulgáriában 4,4
  • Szerbiában 4,6
  • Romániában 5,66

százalékot mutattak ki.

Irigykedve nézzük a kontinentális rangsor pozitív oldalának listavezetőit. Az EU-tag Cipruson immár második hónapja nemhogy nincs infláció, hanem az átlagos árszínvonal alacsonyabb az egy évvel korábbinál (júniusban éppen 0,4 százalékponttal). De az egymással monetáris és pénzügyi szimbiózusban élő Svájc és Liechtenstein plusz 0,1 százalékos, vagy a szorosan őket követő finnek 0,2 százalékos múlt havi rátája is előcsalogathatja belőlünk a sárga faktort.

Érdekes, hogy ezzel együtt a júniusi inflációcsökkentők mindössze kilenctagú táborát nem Ciprus vezeti. Hanem Ukrajna, igaz, neki volt honnan lemennie, a májusi éves fogyasztóiár-indexe még 15,9 százalék volt, abból sikerült 1,6 százalékpontot lecsippentenie. Az oroszoknak meg 0,5 százalékpontot  – az egymással hadban álló felek közé a Feröer-szigetek ékelődött be, -0,6 százalékponttal.

És ha már kipoentíroztuk a legnagyobb inflációgyorsítókat, illetve -lassítókat, akkor nevezzük meg azt az európai országot, amelyben az adataikat közzétett 43 közül egyedüliként stagnált a pénzromlás: Norvégiában ugyanúgy 3 százalék volt az éves inflációs ráta júniusban, mint májusban.

Úgy tűnik, az infláció gyorsulása még nem nyomta meg a pánikgombot az árstabilitás felett őrködő jegybankoknál, vagy tényleg arra az esetre tartogatják a munícióikat, ha valósággá válnának az Európával szembeni amerikai vámterhek. Júniusban azonban még csak két ország monetáris hatósága nyúlt az inflációleszorítás egyik leghatékonyabbnak tartott eszközéhez: Bosznia-Hercegovina jegybankja 52, Fehéroroszországé 25 bázispontos kamatemelést hajtott végre. A többség nem változtatott. Heten pedig lazítottak. Közülük a legkisebbet, 16 bázispontnyit Bulgária, míg a többi féltucat ország – Albánia, Lengyelország, Norvégia, Svédország, valamint Svájc és Liechtenstein tandemje – 25-25 bázispontnyit. Ezzel amúgy a svájci frank alapkamata 0 százalékra ment le.

Ami pedig a kormány és a Magyar Nemzeti Bank által figyelt visszatekintő reálkamatot illeti, annak eredőjeként, hogy májusról júniusra 0,2 százalékponttal, 4,6 százalékra emelkedett az éves infláció, miközben a jegybanki alapkamat 6,5 százalékon maradt, a kontinentális összevetésben eggyel romlott a pozíciónk: a májusi öttel szemben júniusban már hat országban volt magasabb a visszatekintő reálkamat.

Más kérdés, hogy a megtakarítók számára lényegesebb az előretekintő reálkamat, vagyis, hogy a most bankbetétbe tett, illetve befektetett pénzeikre majdan kapott kamatok, hozamok hogyan aránylanak az addig eltelt inflációhoz.

A korábbi hónapok Privátbankár Európai Inflációs Körképei itt tekinthetők meg.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság Sereghajtóvá vált a magyar gazdaság: három év alatt a térség minden állama lehagyott minket
Sasvári Péter | 2025. július 21. 10:21
Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?
Makro / Külgazdaság „Nincs új a nap alatt” – így léphetnek Varga Mihályék
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:05
Hogy látják a szakértők?
Makro / Külgazdaság Aggódnak a cégek, de itt a német kormány új dobása
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 08:55
Eloszlatnák az aggodalmat.
Makro / Külgazdaság Győrffy Dóra: Nem racionális támogatni tízmilliókkal egy Fülöp-szigeteki munkahely létrehozását
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 19. 10:58
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora volt a július 16-ai élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 79. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Besül a magyar kormány fegyvere? 2034 előtt nem várják Ukrajnát az EU-ba
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 10:11
Friedrich Merz német kancellár szerint Ukrajna valószínűleg nem csatlakozik az Európai Unióhoz a blokk következő költségvetési ciklusának vége, azaz 2034 előtt – pedig a magyar kormány minden nap az ukrán EU-csatlakozásról beszél már most is.
Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG