A második negyedévben 5,1 milliárd forintos nettó profitot ért el az Egis, ami ugyan hajszálnyival elmaradt az 5,2 milliárd forintos elemzői konszenzustól, de 13,8 százalékkal meghaladta a KBC Equitas szakértőjének prognózisát, amely 4,5 milliárd forint volt. Az árbevétel terén minden várakozást felülmúlt az Egis a 34,7 milliárd forint éves alapon 7,1, negyedéves összevetésben pedig 3,5 százalékos növekedésével. A vártnál jobb, 59,3 százalékos bruttó margin, vagyis haszonkulcs révén a bruttó fedezet közel 4 százalékkal haladta meg az elemzői várakozásokat.
Az EBIT (vagyis a kamat és nyereségadó-ráfordítások levonása előtti eredmény) soron 88,1 százalékos éves növekedés látható, az 5,9 milliárd forintos eredmény főként a vártnál magasasbb árbevétel és bruttó margin révén vált elérhetővé. A konszenzus csupán 5,5 milliárd forintos EBIT-et prognosztizált.
A legfontosabb működési költségek terén 8,8 százalékos éves növekedés mutatkozik, ezen belül az értékesítéshez kapcsolódó költségek 9 és fél százalékkal, az adminisztrációs költségek pedig 14,8 százalékkal emelkedtek. Az EBIT-et ezúttal viszont már nem terhelték a gyógyszerkassza befizetési kötelezettségek.
Míg a magyarországi bevételek a vártnak megfelelően csökkentek, addig a Független Államok Közösségének piacai továbbra is erősek, a térségben 12,7 százalékkal növelte az Egis az árbevételét. Az alacsony bázis és a jelentős előszállítások miatt Ukrajna vezet 50,7 százalékos éves növekedéssel, a többi FÁK ország átlagosan 23 százalékos növekedést mutatott. Az orosz bevételek csupán 6,1 százalékkal nőttek, mivel az árbevétel kétharmada a hatóságilag rögzített árú termékszegmensekből származik.
A lengyelországi értékesítés valamelyest elmaradt a várakozásoktól, részben szabályozási változások, részben pedig az euróval szemben gyengülő zloty miatt. A lengyelországi visszaesést viszont a többi kelet-európai régiós piac ellensúlyozni tudta.
Az éves árbevételnövekedés a menedzsment által jelzett 3-5 százalékos sáv alsó szélét érheti el, miután az első kilenc hónap alapján 2,8 százalékos volt az árbevétel bővülése. A jelentősebb megugráshoz a forint gyengülésére lenne szükség, amire nem számítunk az aktuális, júliustól szeptemberig tartó negyedévben.
A Egis pénzügyi évének első kilenc hónapjában a részvények 2170 forintos EPS-t ért el, ez az éves menedzsment prognózis 85,1 százaléka. A részvény továbbra is alulértékelt az idei EPS alapján számított 6,5-es P/E rátájával. Nem szabad ugyanakkor elfelejteni a kockázatot, hogy jövőrel mégsem lesz levonható a támogatott gyógyszerek 20 százalékos adója és az orvoslátogatói díj az adóalapból. Ezek a költségek összesen évente 4,3 milliárd forintot jelentenek, emiatt kissé borúlátóbbak a KBC Equitas elemzői.
Közben az EGIS gazdasági igazgatója sajtótájékoztatóján jelezte, hogy a gyógyszergyár a következő üzleti évben 4-6 százalékos forgalombővülést vár, míg a szeptember végén záruló idei üzleti évben 3-5 százalékos, forintban mért növekedéssel számol. Poroszlai Csaba hozzátette: a magyar piacon az idei 8-10 százalékos csökkenés után jövőre is 5-10 százalékos lehet a visszaesés.
Az EGIS számára a kitörést a FÁK országok piacai jelentik. Az idei 6-8 százalékos növekedés után jövőre még nagyobb, 8-12 százalékos lehet a bővülés, euróban számolva. Ezen belül az orosz piaci forgalom a mostani üzleti évben 5-7 százalékkal, a következőben akár 8-12 százalékkal emelkedhet.
Kelet-Európában az idén várt 10 százalékos csökkenés után a következő üzleti évben már 3-6 százalék közötti növekedést vár az EGIS - közölte a gyógyszergyár gazdasági igazgatója.
Az EGIS harmadik negyedévi friss adatairól itt olvashat bővebben.