Pontosan mennyi pénzre van szükséged ahhoz, hogy gazdagnak érezd magad – vagy inkább, hogy ne legyenek anyagi gondjaid – az Egyesült Államokban? A GOBankingRates új felmérése szerint ez az összeg egyre csak nő, ami nem meglepő, hiszen nemcsak Magyarországon létezik infláció.
A felmérés kérdései között szerepelt, hogy mennyi pénzre lenne szüksége megtakarításokban és befektetésekben ahhoz egy középosztálybeli amerikainak, hogy anyagilag biztonságban érezze magát. Hisznek-e abban, hogy valaha milliomosok lesznek? Biztosak-e benne, hogy eleget takarítottak meg nyugdíjas éveikre? – amint az a Travel + Leisure amerikai lapban olvasható.
Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>
Mindezt úgy derítették ki, hogy ezer, 18 éves vagy annál idősebb állampolgárnak tettek fel 13 kérdést az ország minden tájáról, egyebek között olyanokat, mint: hiszed-e, hogy milliomos leszel valaha az életed során? Mekkora éves jövedelemre lenne szükséged ahhoz, hogy gazdagnak érezd magad? Hogyan definiálod a vagyon fogalmát? Ha ma elveszítenéd az állásodat, hány hónapig tudnál élni a megtakarításaidból?
Az eredmények alapján az Egyesült Államokban élők 34 százaléka úgy véli, hogy több mint 500 ezer dollár (nagyjából 180 millió forint) megtakarítással és befektetéssel kell rendelkeznie ahhoz, hogy anyagilag biztonságban érezze magát. A szakértők szerint ma ez reális cél.
A nyugdíjasoknak több megtakarításra van szükségük
Az amerikaiak életük nagy részében nyugdíjas éveikre takarékoskodnak. Bár egyes pénzügyi szakemberek szerint ez sem mindig elég a gondtalan idősebb évekhez. „Egy ekkora portfólió, szerény, 4 százalékos éves kifizetési rátát feltételezve, mindössze évi 20 ezer dollárt (körülbelül 7,2 millió forintot) termelne – ez az összeg gyakran nem fedezi az alapvető megélhetési költségeket, azaz hozzá kéne nyúlni gyorsan az alaptőkéhez.”
Fotó: Depositphotos
Ha valaki még dolgozik, más a helyzet. Akkor nem kell ennyi pénzt félretenni ahhoz, hogy pénzügyileg stabilnak érezze magát. Az igazi anyagi biztonságot a fix jövedelem, a kezelhető adósságállomány (minden amerikai vásárol hitelre nagyobb értékű tárgyakat), és a vészhelyzetek kezelésére létező megtakarítások határozzák meg.
Aki úgy gondolja, hogy biztosan milliomos lesz az életben, az a Z generációhoz tartozik – ők a legmagabiztosabbak
. Ahogy John Gillet, a Gillet Agency pénzügyi tervező cég vezérigazgatója és alapítója kiemelte, ez egy biztos cél a fiatalok számára, bíznak benne, hogy ennyit megtakarítanak nyugdíjas éveikre. Az igazán áhított összeg egy nyugdíjas számára egymillió dollár (nagyjából 360 millió forint) – ennyivel már anyagi biztonságban lehet – mondta Gillet. „Ilyen esetben pénzügyi befektetésekkel garantálható a megfelelő, állandó jövedelemszint, hogy átvészeljen egészségügyi problémákat. Persze az sem árt, ha optimális a társadalombiztosítása.”
A Z generáció nagyobb lehetőségekkel és reménnyel vág neki az életnek. Bízik benne, hogy vagyonosabb lehet, mint az előző korosztály, részben technológiai tudásuknak és a mesterséges intelligencia korán megtanult alkalmazásának köszönhetően.
A digitális platformokkal való jártasságuk kifinomult befektetési, költségvetési és vállalkozási eszközökhöz biztosít hozzáférést – olyan erőforrásokhoz, amelyek a korábbi generációk számára sokkal kevésbé voltak elérhetőek.
Az idősebbeknek nyugdíj mellett is dolgozniuk kell
Ami az idősebb generációkat illeti, a dolgok rosszabbul állnak. Ahogy az eredményekből kiderült, a 44 és 54 év közötti amerikaiak valamivel több mint negyede (27 százalék), illetve az 55 és 64 év közötti amerikaiak 25 százaléka nyilatkozott úgy, hogy jó úton halad nyugdíjas évei finanszírozása felé. A 45 és 54 év közöttiek 20 százaléka és az 55 és 64 év közötti amerikaiak 30 százaléka viszont úgy gondolja, hogy az aktív évek után még részmunkaidőben kell majd dolgozniuk.
„Sok amerikai felkészületlen a nyugdíjas évekre, mert például halogatja a hosszú távú családi költségvetés elkészítését. Ugyanakkor a pénzügyi biztonság nem pusztán arról szól, hogy mennyivel rendelkezik valaki” – tette hozzá a szakember –, „hanem arról, hogy eleget tud-e tenni a kötelezettségeinek, és át tudja vészelni a váratlan kihívásokat.”
Ahogy a megélhetési költségek emelkednek, a gondtalan élethez szükséges összeg sokkal nagyobb, mint akár csak egy évtizeddel ezelőtt volt. A Z generáció a legbiztosabb abban, hogy élete során milliomos lesz. Az X generáció és a boomerek nem remélik ezt. A nyugdíj előtti korban lévő amerikaiak (45 és 64 év között) körében csak körülbelül egynegyedük gondolja úgy, hogy elegendő megtakarítással fog rendelkezni idősebb korára.