Hol van az unortodox gazdaságpolitika?
„Miniszterelnök úr, nincs unortodox gazdaságpolitika. Az ott lehet, ahol beruházások vannak. Ezért a legfontosabb lenne a beruházásokat beindítani, olyanokat, amiket termelni tudnak” – fogalmazott Demján Sándor a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) ügyvezető elnöke. Az Index tudósítása kiemeli, Demján támogatja a munkavédelmi akciótervet, de szerinte arra nem lenne szükség, ha a termelő beruházások beindulnának. A VOSZ elnöke régóta hangoztatja, bővített újratermelésre van szükség, anélkül a magyar gazdaság motorja aligha fog beindulni. Ezt most a VOSZ kibővített elnökségi ülésén is elismételte, ahol jelen volt Orbán Viktor miniszterelnök, Cséfalvay Zoltán, az NGM államtitkára, valamint a Miniszterelnökséget vezető Lázár János is.
Orbán Viktor és Demján Sándor a kormányváltás után: "vannak filozófiai különbségek" |
Termelni kell, nem feldolgozni
"Nagyon helyes, hogy a kormány álláspontot váltott és meg akar állapodni az IMF-fel. Hálásak lehetunk a szervezetnek, hogy 2008-ban kisegített minket. Nem őket kell hibáztatni, miért kerültünk olyan helyzetbe, hogy ki kellett segítsenek minket?" Demján szeirnt 15-20 év múlva nem is lesz euró, Európa éhezni fog, annyira elveszíti a versenyképességét. Európa nem fog növekedni, ezért olyan iparpolitikát és fejlesztési tervet kell létrehozni, ami egy tízéves stratégiát vázol fel. |
Demján szerint egy termelő munkahely létrehozása másik hármat jelent, ehhez pedig képzett szakmunkások és a diplomásoknál más képzési arány kell - enélkül aligha lesz meg az 1 millió munkahely. Ha a foglalkoztatás szerkezete megváltozna, meggyógyulna a magyar társadalom – fogalmazott Demján. A TriGránit cégbirodalom feje szerint az elmúlt 10 évben csak "látszat GDP-növekedésről" beszélhetünk, hiszen a felvett hitelek szociálpolitikai célokra mentek el, segélyekre - például beruházásösztönzés helyett.
Tőke kellene, de az nincs
„Pénz kell a termelésbe, ahhoz tőke kellene. De ez nincs, se a nagyoknál se a kis cégeknél” – mondta a nagyvállalkozó – Orbán közben jegyzetelt –, a kormány ebben kellene segítsen - írja az Index.
A vállalkozó az ellenség
Az MTI tudósítása kiemeli, hogy Demján szerint jó irányba tett lépés a foglalkoztatást segítő adócsökkentés. A vállalkozó ugyanakkor azt is mondta, van filozófiai különbség a vállalkozók és a kormány gondolkodása között, és arra célzott, hogy a feldolgozóipari beruházások elindításának a kormánynál nagyobb fontosságot tulajdonítanak. A VOSZ ügyvezető elnöke úgy vélte: teljesen felül kellene vizsgálni az infrastrukrúra-fejlesztést, és a termelésbe kellene tőkét fektetni.
"Probléma, hogy a tőketulajdonosok a rendszerváltáskor megmaradtak ellenségnek. Ez a társadalmi szemlélet hibás, a vállalkozók kellenek a jólét bővítéséhez, és azok az országok maradnak meg, amik képesek jólétet biztosítani. Egy termék versenyképességét az adóterhek határozzák meg. Ahol az adók magasak, azok az országok nem tudnak versenyképesek lenni. Bár történtek lépések – Demján részletes számokat azonban nem említett –, elsősorban a munkahelyvédelmi akcióterv hozhat áttörést" - így az Index.