A feketetaxizás visszaszorítása érdekében indított ellenőrző akciók során adóellenőröket „ejtett foglyul” egy pánikba esett Uberes - közölte a Privátbankár.hu-val a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A sztori egyébként nem olyan friss, majdnem két hete történt az eset - 2016. május 11-én kora délután rendeltek ubersofőrt a NAV ellenőrei. A célállomáson a sofőr viszont vélhetően gyanút fogott, ezért az utasok külön kérésére sem akarta lezárni a fuvart, hiába győzködték, hogy így nem értékelhetik a szolgáltatást a neten.
Rendszámomat két adóellenőrért!
Miután kiderült, hogy a sofőr NAV ellenőrzés alanya, először kiutasította a revizorokat, akik azonban a jegyzőkönyv lezárása nélkül nem hagyták el a helyszínt. A gépkocsivezető ekkor blokkolta az ajtókat, elindult és az ellenőrök kérdésére csak annyit mondott, „jó helyre” viszi őket. Út közben rádión leadta kollégáinak a két revizor személyleírását.
Fél órába telt, mire a sofőr megnyugodott és elengedte a NAV munkatársait, akik addigra már telefonon segítséget kértek. Az ubersofőr attól tartott, hogy a BKK és a Rendőrség munkatársai is előkerülnek, és leveszik az autó rendszámát, ezért ijedtében inkább elhajtott a revizorokkal együtt.
A NAV feljelentést tett az ügyben, hivatalos személy elleni erőszak miatt.
Nem hagyják élni az ubereseket
Az NGM közleményében emlékeztet: a feketén taxizókat magas pénzbüntetés, jogosítvány bevonása, a gépjármű forgalomból való kizárása sújthatja. Az Országgyűlés már megkezdte annak a törvényjavaslatnak a tárgyalását is, amely blokkolhatóvá teszi a törvénytelen személyszállítást végző szolgáltatók honlapjait. (A törvényjavaslat következtében az uberes sofőrök elveszíthetik jogosítványukat is: az uberes sofőrök ugyanis a közúti közlekedési előéleti pontrendszerben 9 büntetőpontot kaphatnak, ha lebuknak.) Ezzel párhuzamosan összehangolt adóügyi és közúti ellenőrzések kezdődtek a feketetaxizók kiszűrésére.
Az adóhatóság több mint 300 Uber-ellenőrzést végzett és 3,6 millió forint mulasztási bírságot szabott ki Uber-szolgáltatókra, kiszűrtek 20 adószám nélküli sofőrt - írja az NGM. Ez azonban azt jelenti, hogy az átlagos, egy ellenőrzésre eső bírságösszeg nem éri el a 12 ezer forintot - vagy pedig azt, hogy többnyire szabályosan uberező sofőröket találtak az ellenőrök.
Az utasok akarják, a taxisok nem
Az Uber nemrég 30 ezer aláírást gyűjtött össze tiltakozásul az ellen, hogy a kormány be akarja tiltani a szolgáltatást. A taxisok az Uber ellen tiltakozva keddenként tiltakozó megmozdulásokat szerveznek, útlezárásokkal - korábban például lezárták a a Ferihegyi repülőtérre vezető gyorsforgalmit, a múlt héten pedig egy sávot az Erzsébet hídon.
A társaság szerint egyébként világszerte 415 városban működik az Uber, sehol nem blokkolják - az innováció blokkolása nem lehet jó irány.
Minden olyan sofőrnek, aki az Uber rendszerét használja, vállalkozói adószámmal kell rendelkeznie, valamint február vége óta minden egyes budapesti uberes út után elektronikus számlát állítanak ki, ami tartalmilag és formailag is megfelel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal előírásainak. A sofőrök személyszállítói engedélyekkel rendelkeznek, amelyet - akárcsak a taxisok esetében - a közlekedési hatóság állít ki.