4p
A magas költségek miatt a lakások árát nagyban befolyásolja, hogy milyen fűtési rendszerrel működnek. Az okos városokban eljöhet a távfűtés reneszánsza.

A fővárosban autózók bosszúságára jó pár hete kerülgethetik a munkagödröket az Erzsébet-híd környékén, ahol éppen a belváros felé tartó új távhővezetéket fektetik le. Az átmeneti kényelmetlenség eredményeként azonban a pesti belváros levegőszennyezettsége bizonyára csökkenni fog – és ez nem csak az életminőséget növeli, de az ingatlanok árát is.

A távfűtés megítélése évtizedeken keresztül nem volt éppen jó, főleg azért, mert a fűtést nehezen lehetett szabályozni. Aztán a kilencvenes évek elején még hirtelen nagyon drágává is vált ez a fűtési módozat, ami miatt aki csak tehette igyekezett megválni a távfűtéses lakásától, főleg, ha az panel volt.

Sokat dobott a panelprogram

Sok mindennek meg kellett változnia ahhoz, hogy a távfűtéses lakások piaci megítélése 180 fokos fordulatot vegyen. A panelkorszerűsítési program keretében sok helyen hőalközpontokat hoztak létre, szigetelték a házak homlokzatát, kicserélték a nyílászárókat, radiátorokat, és megteremtették az egyedi mérés lehetőségét is. Ezzel sokat spóroltak a lakók, és a komfortérzetük is nőtt. A távhőszolgáltatás kedvezményes, 5 százalékos áfakulcs alá sorolása versenyképessé tette a távfűtést más fűtési megoldásokkal szemben.

A távfűtéses lakások (zömükben panelek) megítélése a fentiek miatt pozitív fordulatot vett. Ma már kifejezetten keresett és kedvelt lakóingatlan a panel, amelyek drágulása az elmúlt években általában meghaladta az azonos környék téglalakásaiét is.

Ha létezik a fűtési módozatok megítélésének hierarchiája a városokban, akkor annak valahol az alján helyezkednek el a kályhák, ezt követik a gázkonvektorok. A házközponti fűtés már előkelőbb helyen van, de a korábbi rossz élmények, kényelmi és költségszempontok alapján elsősorban a cirkófűtéses lakások helyezkednek el a dobogó legfelső fokán. Melléjük zárkózhat most fel a távhő.

Hatékony?

A különféle ingatlanfejlesztési fórumokon egyre többször esik szó arról, hogy mennyire hatékony a távhőszolgáltatás, különösen azóta, amióta már nem csupán fűtésre, de hűtésre is lehet használni. A hatalmas irodaépületek építésénél már teljesen természetes, hogy a fejlesztők komolyan mérlegelik a távhő használatát, ahogy a több száz lakásos projekteknél is egyre gyakrabban választják ezt a megoldást.

Az újépítésű ingatlanok esetében ma már természetesnek számítanak a különféle digitális megoldások is, így az, hogy az épület hőháztartását távolból, akár okostelefonról is lehet irányítani, illetve hogy a fogyasztók interneten követhetik a fogyasztás alakulását, a hozzá tartozó költségekkel együtt.

Új szempont: a környezetvédelem

„Az ingatlanpiacon megjelent egy új szempont is, amely számottevően növeli az ingatlanok értékét. mégpedig az, hogy milyen környezeti lábnyomot hagy maga után egy ház üzemeltetése. A környezettudatosság, a fenntartható energiaforrások használata nagyon fontos szemponttá vált. A távhő mellett ilyennek számít az ugyancsak egyre elterjedtebb hőszivattyús fűtési megoldás is. A jövőben már egyre inkább csak olyan házak épülhetnek, amelyek nem terhelik hő és égéstermék kibocsátásával a környezetüket – mondja Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője

A távfűtés előnye egyebek mellett, hogy helyben nem növeli a légszennyezettséget – sőt, a korszerű erőműveknél kialakított szűrők révén összességében is csökkentik a szennyezőanyag-kibocsátást. Az új, biomassza- valamint hulladékégetésen alapuló hőerőművek belépése után pedig nulla közelébe kerül a levegőbe kibocsájtott szennyező anyagok aránya.

A Főtáv Kéménymentes belváros programjának részeként az Erzsébet hídon vezetik át a távhőt Budáról Pestre. A beruházás összköltsége csaknem ötmilliárd forint, amit részben uniós támogatásból, részben pedig a Főtáv Zrt. saját forrásaiból finanszíroznak. Az új hálózatra rákapcsolódhatnak majd a nyomvonalon található épületek, közintézmények és üzleti fogyasztók, majd a társasházak számára is elérhető lesz a csatlakozás.

Jöhetnek a felújítások, megdobja a lakás árát

Budapest belvárosában elsőként a Városházát kötik rá a most kiépülő távfűtési hálózatra. Azoknál a házaknál, amelyekben központi kazán van, minimális költséggel megoldható majd a csatlakozás. Az átállás, már ha ezt választják a lakók, komolyabb költséget csak ott jelent majd, ahol még kályhával fűtenek, így a radiátor- és csőrendszert ki kell építeni az egész házban.

A távfűtési hálózat megjelenése a főváros központjában vélhetően elindítja a fűtési rendszerek rekonstrukciójának folyamatát, amely ugyan évtizedekig is elhúzódhat, de a korszerűsített fűtési rendszerű lakások értéke minden bizonnyal meghaladja majd a ráfordított befektetését.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Airbnb-pánik Budapesten: több ezer család megélhetése forog kockán
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 17:54
Szakmai javaslattal állt elő a Magyar Apartmankiadók Egyesülete.
Ingatlan Mindent átírt az Otthon Start
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 14:07
Változtak a lakáskeresők preferenciái és a hitelfelvétel módja az Otthon Start hitelnek is köszönhetően: népszerűbbek lettek a vármegyeszékhelyek, és sokan szeretnék a vételár 81–90 százalékát hitelből fedezni. Az új hitel iránt érdeklődők kétharmada az olcsóbb lakásokat keresi, de egyötödük 100 millió forintnál is többet költene új otthonára. Többek között ezek derülnek ki a CIB Bank megbízásából készített reprezentatív felmérésből.
Ingatlan Egy szót törölt az Otthon Start szabályozásából a kormány – hatalmas következményei lehetnek
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 06:46
Felpöröghetnek az építkezések a módosítás hatására.
Ingatlan A csiga hal, az irodaház meg halgazdaság – méretes adóelkerülés Londonban
Bózsó Péter | 2025. december 6. 17:13
Terry Ball különös és egyre hírhedtebb „csigafarm-birodalmat” épített ki az angol fővárosban, amely cinikus módon aknázza ki a brit üzleti ingatlanok rendszerébe ágyazott adózási kiskapukat.
Ingatlan Jövőre indul az új otthontámogatás – ennek a piaci szegmensnek adhat lendületet
Privátbankár.hu | 2025. december 2. 13:25
Az 1 millió forint vissza nem térítendő otthontámogatási lehetőség a közszférában dolgozók számára újabb lökést adhat az alsó- és középkategóriás lakáspiacnak – ezt közölte a Duna House az MTI-vel.
Ingatlan Fordul a kocka az ingatlanpiacon – mostantól a vevőké a pálya?
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 11:44
A kereslet csökken, a kínálat nő – de meddig?
Ingatlan Befektetésnek sem utolsó az Otthon Starttal vett ingatlan
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 13:26
A bérleti díjak lassuló emelkedése ellenére is vonzó befektetés maradhat a lakásvásárlás – derül ki az MBH Jelzálogbank legfrissebb ingatlanpiaci elemzéséből. Az MBH Index szerint a lakásbérleti díjak Magyarországon idén augusztusban átlagosan 7,5 százalékkal voltak magasabbak az előző év azonos időszakához képest, a legnagyobb drágulás a Dél-Alföldön, míg Budapesten belül a belvárosban és a külső pesti kerületekben ment végbe. A szakértők ehhez kapcsolódóan rámutattak: befektetési célú lakásvásárlásnál a piaci hitellel finanszírozott lakásbefektetésekhez képest az Otthon Start programmal még kedvezőbb, akár 9–10 százalékos hozam is elérhető, miközben a bérleti piac szerkezetében átrendeződés várható a konstrukció hatására.  
Ingatlan Spanyol ingatlanirodát vásárol a Duna House
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 17:36
A ma már DH Group néven működő Duna House csoport felvásárolja a donpiso ingatlanhálózatot. Azzal számolnak, hogy az ezzel párhuzamosan indított hitelközvetítői szolgáltatás 2026-ban még veszteséges lesz, de 2027-től az is nyereséget termelhet.
Ingatlan Többen állnak sorba az Otthon Startért, mint amennyien megkapták
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 13:49
8500 folyósított hitel, 22 ezer igénylő: ez az Otthon Start mérlege november közepéig. Az építési engedélyek száma is fokozatosan növekszik, az államtitkár év végéig 30 százalék feletti emelkedést is lehetségesnek tart.
Ingatlan Itt található Magyarország legdrágább és legolcsóbb utcája: több mint ötszázszoros a különbség
Imre Lőrinc | 2025. november 20. 11:30
Drasztikusak a különbségek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG