3p
Az élelmiszer- és energiaárak hajtották az inflációt novemberben.

Az MNB friss inflációs jelentése szerint idén novemberben az inflációs alapmutatók többsége csökkent, az éves összevetésben számított infláció 2,5 százalék volt, a maginfláció 2,7 százalékot, míg az indirekt adóktól szűrt maginfláció 2,2 százalékot mutatott. 

Szerintük novemberben főként a változékonyabb, a költségváltozásokra érzékenyebb élelmiszer- és energiaárak hatottak az áremelkedésre, a kereslet-érzékeny termékek hozzájárulása lényegében nem változott előző hónaphoz képest.

Közel a jegybank célja? Az elemzők szerint már igen >>>

Az iparcikkek szezonálisan igazított árai enyhén emelkedtek az előző hónaphoz képest. A tartós iparcikkek ára csökkent, míg a nem tartós iparcikkeké emelkedett. A termékkör árazását a mérsékelt importárak árleszorító hatása, valamint a folyamatosan élénkülő belföldi kereslet kettős hatása alakítja.

Olcsóbbak lettek a szolgáltatások

Novemberben a piaci szolgáltatások árai az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal csökkentek, ami az adóváltozások hatásaitól eltekintve, historikus összevetésben is jelentős mérséklődésnek tekinthető. A korábbi évektől eltérő árdinamikát főként a kábeltévé-, valamint a mobiltelefon- és internet előfizetések árainak alakulása magyarázza az MNB szerint.

A feldolgozott élelmiszerek árai októberhez képest enyhén emelkedtek. Az elmúlt hónapokban érdemben emelkedő tej és tejtermékek árdinamikája novemberben lassult. A feldolgozatlan élelmiszerek árai is emelkedést mutattak, melyet elsősorban a tojás árának jókora növekedése okozott.

Mitől ilyen elképesztően drága a tojás?Míg korábban (még 1-2 hónappal ezelőtt is) a legkisebb, S-es méretű tojásokból egy 10-es dobozt akár 250 forint körüli áron is megvehettünk a hipermarketekben, most sehol sem találtunk 439 forintnál olcsóbb dobozos tojást. Az átlagár egyetlen hónap alatt 50,7 százalékot (!) ugrott, tavalyhoz képest 44,7 százalékos az áremelkedés, pedig még az áfa is jelentősen csökkent (27-ről 5 százalékra).
A Baromfi Termék Tanács előre szólt, de nem hittük, hogy ez ilyen gyors folyamat lesz. Az árváltozásokat az okozza, hogy az év eleji madárinfluenza-járvány, illetve a közelmúltbeli fipronilos rovarirtószeres tojásszennyezési ügy miatt Európa-szerte sok tyúkot kellett levágni, ezért az európai tojástermelés csökkent. A szakértők szerint a mostani árnövekedés az év végéig kitarthat, és 50-60 forint közötti hazai tojásárak is kialakulhatnak.
További adatok a legutóbbi Privátbankár Árkosár-felmérésében >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Elővették a radírt: a Világbank sem számított arra, amit Kína produkál
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 13:27
Felfelé módosították a kínai gazdaság idei és jövő évi növekedésével kapcsolatos előrejelzéseket.
Makro / Külgazdaság A Mol-vezér szerint skanzent csinálnak Európából a nagy elvek
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 13:02
Egy konferencián beszélt Hernádi Zsolt az orosz olajról való leválásról és Európa jövőjéről is.
Makro / Külgazdaság Megint beadta a derekát az Orbán-kormány Brüsszelnek
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 11:41
Állítólag eláll a vétójogtól a magyar kormány az orosz diplomaták ügyében.
Makro / Külgazdaság Szinte csak az államilag támogatott hitelek érdeklik az embereket
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 10:58
Többszörösére emelkedett a kereslet a jelzáloghitelek piacán, mindenki a 3 százalékos hiteleket keresi.
Makro / Külgazdaság Adócsökkentést helyezett kilátásba Nagy Márton – ki örülhet?
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 10:43
Egy egész csomaggal készülnek novemberre.
Makro / Külgazdaság Figyelem: a THM szabályozása is változhat!
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 09:56
A teljes hiteldíj mutató feltüntetésének és kiszámolásának szabályaihoz is hozzányúlna a kormány.
Makro / Külgazdaság Csoda történt a brit autópiacon?
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 09:03
2020 óta nem adtak el ennyi autót. a dízelekre mondjuk így is lasszóval fogták a vevőket.
Makro / Külgazdaság Munkáshitel: „túl sok ok nincs az örömre”
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 08:49
Fél év telt el, de máris sokan nem tudják fizetni a kedvezményes hitelt – és ez a jövőben is fájhat nekik.
Makro / Külgazdaság Tovább szenved a kormányprognózis teljesülésének egyik záloga
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 08:30
Azok után, hogy júliusban már a stagnáláshoz közelített az ipari termelés éves összevetésben, augusztusban ismét nagyot zuhant. Hogy lesz így meg az Orbán-kabinet által betervezett 1 százalékos GDP-növekedés?
Makro / Külgazdaság Váratlan ütést visz be Trump a vámháborúban – ez Európának is nagyon fájhat?
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 07:14
A nehézgépjárműveket is megvédené a „tisztességtelen versenytől” az amerikai elnök.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG