2p
Hiába keménykednek az oroszok, a Nemzetközi Valutaalap ezúttal megvédi a hányattatott sorsú országot.

 

 

A Nemzetközi Valutaalap módosítja hitelezési szabályait, és lehetővé teszi, hogy Ukrajna akkor is IMF-kölcsönhöz juthasson, ha nem törleszti határidőre 3 milliárd dolláros tartozását Oroszországnak. Arról, hogy mi okozza a konfliktust, itt írtunk bővebben! >>>

Az IMF előírásai alapján korábban nem kaphattak hitelt a valutaalaptól olyan országok, amelyek nem törlesztették más országokkal szemben fennálló, az illető állam által folyósított hiteleiket.

Ha ez a szabály érvényben maradna, akkor az IMF elvben nem folyósíthatná az Ukrajna számára jóváhagyott 17 milliárd dolláros hitelkeret esedékes részleteit mindaddig, amíg Kijev nem fizeti vissza tartozását vagy nem egyezik meg Oroszországgal a tartozás átütemezéséről.

Kezd fogyni az orosz türelem

Oroszország korábban felajánlotta, hogy kész feltételekkel átütemezni a december végén lejáró 3 milliárd dolláros ukrán adósságot. A feltételek között szerepelt, hogy Kijev ismerje el: állami hitelről van szó és nem magánhitelről, ahogy ezt állítja.

A másik feltétel az volt, hogy a visszafizetésre az Egyesült Államok, az Európai Unió vagy nemzetközi pénzintézet garanciát vállaljon. Oroszország felajánlotta, hogy Ukrajna a következő három évben egyenlő részletekben fizesse vissza a 3 milliárd dollárt.

Ukrajnának december 20-ig kellene fizetnie. Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter szerdán közölte, hogy tíz nappal hajlandók kitolni a határidőt, de utána pert indítanak Kijev ellen. Ugyanakkor részrehajlónak nevezte az IMF döntését, amely hátrányos Oroszország számára és csak egy célt szolgál: legalizálni, hogy Kijev megtagadja a fizetést.

Még keményebben fogalmazott Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök. Az az érzésem, hogy (az ukránok) nem fognak fizetni, mert svindlerek - mondta az állami televíziónak, hozzátéve: ha Kijev nem törleszt, akkor Moszkva minden más Oroszországgal szemben fennálló ukrán tartozásra ki óhajtja nyilvánítani a fizetésképtelenséget.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az amerikai munkaerőpiaci adat
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 17:10
Növekedést vártak, csökkenés lett.
Makro / Külgazdaság A költségvetést érintő döntéseket is hozott a kormány
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 16:44
Erről is szó esett a csütörtöki kormányszóvivői sajtótájékoztatón, ahol a miniszterelnök is ott volt.
Makro / Külgazdaság Hatalmas bejelentést tett a Mol
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 15:32
850 millió zloty értékű kötvénykibocsátással lépett be a lengyel kötvénypiacra a Mol.
Makro / Külgazdaság 552 milliárd eurós jó hírt kapott Brüsszelből Magyarország
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 13:59
A tisztább energiarendszerek kiépítésére ad pénzt az Európai Unió.
Makro / Külgazdaság Ígéretes számok érkeztek Magyarország szomszédjából
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 13:39
Lassult az osztrák infláció.
Makro / Külgazdaság Baljós számok várják azt, aki péntekig vár a tankolással
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 12:34
Lassan újra az eltörölt védett ár környékére kúsznak vissza az üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Csak 75 milliárdot kért, de végül 197 milliárdot tett zsebre a Tisza-kormány
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 12:16
Ráadásul a kamatok is tovább csökkentek.
Makro / Külgazdaság Már 50 ezer forinttal gazdagabban nézhet tüzijátékot 400 ezer gyerek – itt van Magyar Péter bejelentése
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 11:41
Már meglévő jogosultságokhoz kötik az iskolakezdési támogatást. 40 milliárdot költ erre az állam.
Makro / Külgazdaság Örülhet, aki most venne fel lakáshitelt
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 08:41
Az OTP lépett, hamarosan mehetnek utána a többiek is.
Makro / Külgazdaság Hajnalig gyűrték egymást a német kormány pártjai, itt van, mire jutottak
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 08:14
Átírják a személyi jövedelemadó rendszerét is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG