3p
Leminősítette Brazíliát, a világ egyik legnagyobb feltörekvő gazdaságát hétfőn a Standard & Poor's, elsősorban a gyenge költségvetési és reálgazdasági teljesítménnyel indokolva a lépést.

A nemzetközi hitelminősítő az európai és az amerikai piaci zárások után, hétfőn éjjel Londonban bejelentette, hogy Brazília hosszú futamidejű szuverén devizaadósságának besorolását az eddigi "BBB"-ről egy fokozattal "BBB mínusz"-ra rontotta. 

Az S&P módszertanában ez a befektetésre ajánlott kategória alsó széle. Ha a cég innen még tovább rontja ezt az osztályzatot, akkor Brazília átkerül a befektetésre már nem ajánlott, spekulatív devizaadós-osztályzati sávba.

Az új osztályzat kilátása mindazonáltal stabil, ami jelzi, hogy a Standard & Poor's egyelőre nem tervezi Brazília újabb leminősítését.

Idén 1,8 százalékos növekedést várnak

Az osztályzatrontáshoz fűzött indoklásában az S&P a lépés fő tényezői közé sorolta a költségvetési elcsúszásokat, és azt a véleményét, hogy a költségvetési politika végrehajtása továbbra is gyenge marad a következő évekre várt nyomott növekedési ütem környezetében. A hitelminősítő szerint emellett az októberi elnökválasztásig tartó időszakban korlátozottak a lehetőségek a kiigazításra.

Az alacsony gazdasági növekedésnek ciklikus és strukturális okai egyaránt vannak; ez utóbbiak közé tartozik az igen alacsony beruházási ráta, amely tavaly nem haladta meg a brazil hazai össztermék (GDP) 18 százalékát - hangsúlyozza elemzésében a Standard & Poor's.

A múlt héten a Standard & Poor's és a Fitch Ratings is leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az addigi stabilról a "BBB" szintű orosz államadós-osztályzat kilátását, az ukrajnai beavatkozás nemzetközi szankciói által az orosz gazdaságra és az üzleti környezetre gyakorolt potenciális hatásokkal indokolva a döntést. Részletek >>>

A cég szerint ezek a tényezők együttesen jelzik a brazil kormány korlátozott mozgásterét külső sokkok esetén.

Az S&P előrejelzése szerint a brazil gazdaság növekedési üteme az idén mindössze 1,8 százalék lesz, és jövőre sem gyorsul 2 százalék fölé. Ebben környezetben a hitelminősítő várakozása szerint a GDP-arányos brazil államháztartási deficit az idén 3,9 százalékra emelkedik a tavaly mért 3,2 százalékról.

Brazília a világ legnagyobb felzárkózó gazdaságai alkotta BRIC-csoport (Brazília, Oroszország, India, Kína) második olyan tagja néhány napon belül, amellyel szemben negatív lépést jelentettek be nemzetközi hitelminősítők.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Visszaestek a Kínába irányuló külföldi működőtőke-befektetések
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 17:30
Kínában az év első 11 hónapjában 7,5 százalékkal esett a külföldi működőtőke-befektetés (FDI) értéke éves összevetésben, miután az első 10 hónapban 10,3 százalékos csökkenést regisztráltak.
Makro / Külgazdaság Így várták Oroszországban, és kisebb is lett
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 16:40
Az orosz jegybank pénteken az elemzői várakozásokkal összhangban 16,5 százalékról 16,0 százalékra csökkentette az irányadó jegybanki kamatot.
Makro / Külgazdaság Majdnem vétózott Brüsszelben Orbán Viktor – miért engedte át az Ukrajnának szánt hitelt mégis?
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 13:59
Felvetődött benne a gondolat, de nem akart mindenkivel szembekerülni. Brüsszelben értékelte az uniós csúcsot a magyar miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság A japán jegybank 30 éves csúcsra emelte a kamatokat, további szigorítást jelzett
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 13:40
A Japán Jegybank (Bank of Japan, BOJ) pénteken 30 éve nem látott szintre emelte az irányadó kamatokat, újabb mérföldkőhöz érve a több évtizedes, rendkívül laza monetáris politika és a közel zéró hitelköltségek felszámolásában.
Makro / Külgazdaság Szombattól tele is kérhetjük?
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 12:41
Még olcsóbb lesz a tankolás – már akinek.
Makro / Külgazdaság Meglepő, ki kaszálta el az orosz vagyon elvételének tervét Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 10:57
Nem a magyar és nem is a belga miniszterelnök verte be az utolsó szeget a jóvátételi hitel koporsójába.
Makro / Külgazdaság Jövőre még durvábban hódíthatnak a kínai autók
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 09:54
Teljesen átrendezik a piacot Európában és Magyarországon is. Célkeresztben a prémiumok?
Makro / Külgazdaság Gyorsuló növekedés, de gyorsuló infláció is jön? Ezeket az adatokat jósolják jövőre az OTP elemzői
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 09:09
Mire számíthatunk jövőre a magyar gazdaságban? Az OTP elemzői szerint főleg a választás előtti osztogatás fűtheti a növekedést.
Makro / Külgazdaság Ez is eljött: több magyar keres nettó 400 ezer forint felett, mint alatta
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 08:44
Közzétette októberi kereseti adatait a KSH: eszerint a fizetések középértéke már meghaladja a 400 ezer forintot, az átlag pedig a 480 ezret. A közszféra dolgozóinak keresete továbbra is nagyobb mértékben emelkedik, mint a versenyszférákban dolgozóké.
Makro / Külgazdaság Nagyítóval kell keresni a pozitívumokat a KSH legfrissebb adataiban
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 08:35
A természetes fogyás például egy picit csökkent – szinte minden más adat elég lesújtó a KSH népességre vonatkozó friss számaiban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG