2p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

Átmeneti állapot a kiskereskedelem megakadása - vélik a szakértők. Persze könnyen lehet, hogy a héten érkező többi adat is arról tanúskodik, hogy mégsem pörög annyira a magyar gazdaság.

Szemmel láthatóan lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedési üteme szeptemberről októberre - Ürmössy Gergely, az Erste vezető makrogazdasági elemzője szerint. Mi is beszámoltunk róla: éves összevetésben csupán 2,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom októberben, ami elmaradt a várakozásoktól, illetve az idei átlagos 4,8 százalékos növekedési ütemtől is.

Átmeneti állapot?

Az elemző részletek alapján látszik, hogy mindhárom fő komponens növekedési üteme jelentősen lassult és az idei éves átlagos tempó alá esett. A leglátványosabb lassulást az üzemanyag volumen esetén láthatjuk, hiszen csupán 1,2 százalékkal bővült egy év alatt. Összességében vélhetően novemberben és decemberben visszatérhet 4% közelébe a növekedési ütem, hiszen a munkaerőpiac továbbra is rendkívül feszes és a bérnövekedés üteme reálértékben számítva is jelentős.

Annak ellenére, hogy októberben megingott a kiskereskedelem bővülésének tempója, továbbra is arra számít az Erste szakembere, hogy a háztartások fogyasztása adja a GDP növekedés gerincét az idei utolsó negyedévben és jövőre is.

Virovácz Péter, az ING makrogazdasági elemzője szintén rámutat, hogy nem csak egy-egy terület gyengélkedett, hanem általánosságban csökkent a vásárlói kedv. Mindazonáltal érdemes megvárni az ipari termelés adatait is, hogy egyértelmű legyen, tényleg belassult-e a gazdaság az év végére.

Előre gondolkodtunk?

Oszlay András, a Takarékbank elemzője az üzemanyag értékesítés látványos visszaesésében (szeptemberi 7 százalékról 1,2 százalékos bővülés októberre) szerepet játszottak az előrehozott vásárlások is, ugyanis októberben emelkedett a benzin és gázolaj jövedéki adója.

A karácsonyi vásárlások a várakozások alapján a tavalyit jóval meghaladhatják a Takarékban elemzője szerint, így a 2 százalékos, vagy azt egy kicsit meg is haladó GDP-növekedés idén továbbra is reálisnak látszik. Jövőre pedig az eddigi bejelentések alapján jelentős bérkiáramlás várható, ami a kiskereskedelmi forgalom alakulásában is komoly mértékben látható lesz majd.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Végre nem Magyarország szerepel Ursula von der Leyenék szégyenlistájának elején
Privátbankár.hu | 2025. november 1. 13:56
Az Európai Bizottság statisztikai hivatala, az Eurostat szerint októberben az éves infláció Észtországban, Lettországban, Horvátországban és Ausztriában volt.
Makro / Külgazdaság Véget érhet a dízelesek rémálma a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. november 1. 11:06
Néhány nap alatt a gázolaj ára 15 forinttal ugrott meg, de most a drágulás megtorpanhat az Mfor Üzemanyagár-figyelő szerint.
Makro / Külgazdaság Szörnyű hírt kapott Brüsszel Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. november 1. 08:47
Negatívra rontotta az EU pénzügyi stabilitási mechanizmusának osztályzati kilátását a Moody's.
Makro / Külgazdaság Miközben a magyar repülőrajt elmaradt, Csehországban kilőtt a GDP
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 14:01
Miközben a magyar GDP lényegében stagnál, a cseh 2,7 százalékkal növekszik.
Makro / Külgazdaság A kereskedőket sokkolta a kormány bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 12:38
Az Országos Kereskedelmi Szövetség értetlenül áll azelőtt, hogy a kormány minden egyeztetés nélkül meghosszabbította az árrésstopot, sőt új terméket vont az árréstop hatálya alá.
Makro / Külgazdaság Jól indul a november az autósoknak
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 11:05
November első napján csökkenést tapasztalhatunk a kutak nagykereskedelmi áraiban.
Makro / Külgazdaság Csak 6172 gyerek született  szeptemberben
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 08:44
8758 fő halt meg.
Makro / Külgazdaság Gyorsult az áremelkedés az iparban
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 08:32
2,4 százalékkal magasabbak az árak az iparban.
Makro / Külgazdaság Döntött a kormány a 14. havi nyugdíjról
Privátbankár.hu | 2025. október 30. 19:57
Orbán Viktor elmondta: lesz 14. havi nyugdíj, de a bevezetési rendjén még dolgoznak. 
Makro / Külgazdaság Magyar Péter elmondta, kit látna szívesen egészségügyi miniszterként
Privátbankár.hu | 2025. október 30. 18:17
Az Egyesült Királyságban és Magyarországon is dolgozó ortopéd főorvos, Hegedűs Zsolt a jelölt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG