Ellenőrzés a magyar-szlovén határnál, 2015 októberében, a migrációs válság csúcspontján. MTI Fotó: Varga György |
Az Európai Parlament (EP) csütörtökön jóváhagyta tárgyalási álláspontját a schengeni övezeten belüli ideiglenes határellenőrzésről.
Csak utolsó megoldásként, rövidebb időre
A 319 szavazattal, 241 ellenszavazat és 78 tartózkodás mellett elfogadott, uniós szakminiszterekkel tervezett tárgyalásokra szóló mandátumban a képviselők kiemelték: az ideiglenes határellenőrzés akadályozza a személyek szabad áramlását, ezért csak kivételes esetben és utolsó megoldásként lehessen bevezetni.
A képviselők szerint a határellenőrzéseket először csak kettő, nem pedig a jelenlegi hat hónapra szabadna bevezetni. Emellett azt javasolják, hogy a határellenőrzések teljes időtartama kettő helyett legfeljebb egy év lehessen.
A schengeni övezet államainak a kezdeti két hónapon túl részletes kockázatelemzéssel kell kísérniük a határellenőrzés fenntartását. Ha még tovább - hat hónapra - szeretnék meghosszabbítani azt, akkor az Európai Bizottságnak állást kellene foglalnia arról, hogy a hosszabbítás megfelel-e a jogi követelményeknek. Azt az uniós tagországok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanácsnak is jóvá kellene hagynia. A képviselők emellett az Európai Parlament tájékoztatását kérik.
Kezdődhetnek a tárgyalások
Mivel az uniós szakminisztereket tömörítő Európai Unió Tanácsa már júniusban döntött kiinduló álláspontjáról, a tárgyalások azonnal elkezdődhetnek.
A felülvizsgálat alatt álló schengeni határellenőrzési szabályrendszer jelenleg megengedi, hogy a tagállamok az övezeten belül ideiglenesen ismét határellenőrzést vezessenek be, amennyiben komoly veszély fenyegeti országuk köz- vagy belbiztonságát.
Több ország is visszaállította az ellenőrzést
A schengeni övezeten belül jelenleg Ausztriában, Németországban, Dániában, Svédországban és Norvégiában van a belső határokon ellenőrzés, amelyet még a 2015-ös migránsválság nyomán vezettek be. Franciaország a folyamatos terrorfenyegetettségre hivatkozva tart fenn határellenőrzést.