2p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Az Európai Unió Bírósága szerint nem sért uniós jogot a jogállamisági mechanizmus, amely így életbe léphet.

Ezt ma jelentette be a luxemburgi székhelyű uniós testület. Magyarország és Lengyelország még tavaly márciusban támadta meg a mechanizmust az uniós bíróságon, ebben az ügyben született most ítélet.

Orbán Viktor az EU-csúcson Brüsszelben 2021. október 21-én. (Fotó: Európai Tanács)
Orbán Viktor az EU-csúcson Brüsszelben 2021. október 21-én. (Fotó: Európai Tanács)

A bíróság ma reggeli Twitter-üzenetében így fogalmazott:

Az EUBíróság elutasítja az EU költségvetésből származó finanszírozás igénybevételét a jogállamiság elveinek tagállamok általi tiszteletben tartásához kötő feltételességi mechanizmus ellen Magyarország és Lengyelország által benyújtott kereseteket.

Ez azt jelenti, hogy a 2020 decemberi EU-csúcson elfogadott eljárás életbe léphet. Ennek lényege, hogy

az uniós források megvonásával vagy csökkentésével lehet szankcionálni a jogállami normákat megsértő tagállamot. Erre akkor kerülhet sor, ha egy tagállam oly módon sérti meg a jogállamiság elveit, hogy azzal veszélyezteti az uniós alapok hatékony és eredményes kezelését vagy az Unió pénzügyi érdekeit.

Elemzők korábban azt valószínűsítették, hogy az uniós bíróság jóváhagyását követően akár néhány héten belül megindulhat az eljárás Magyarországgal és Lengyelországgal szemben. Szakcionálásra, pénzmegvonásra ugyanakkor az áprilisi választásokig már nem kerül sor.

Feledy Botond külpolitikai szakértő lapunknak adott kommentárját a döntésről itt olvashatják.

További részletek az alábbi cikkben.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Árverezik a kormány becsődölt stratégiai partnerének egyik legnagyobb gyárát
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 10:09
3,6 milliárd forintról indul a licit a Tungsram nagykanizsai üzeméért.
Makro / Külgazdaság Von der Leyent visszaküldik a tervezőasztalhoz, Orbán Viktor ünnepelhet az ukrán csatlakozás ügyében
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 09:18
„Vége van” – mondták ki az uniós diplomaták az Európai Bizottság „fordított bővítési” tervéről – és még a 90 milliárdos hitel ügye sem rendeződött.
Makro / Külgazdaság Rengeteget vásároltak a magyarok januárban is
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 08:30
3,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom januárban a KSH adatai szerint.
Makro / Külgazdaság GKI: az építőipari cégek harmada jó évben bízik
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 07:28
Az építőipari termelés változatlan áron mérve – két visszaesést hozó év után – 2025-ben 2,8 százalékkal tudott bővülni. A tavaly december végi ágazati szerződésállomány csaknem 50 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. A GKI februári felmérése szerint a megkérdezett építőipari vállalkozások harmada árbevételének növekedésére számít 2026-ben az előző évhez képest, csökkenéstől 21 százalékuk tart. A 10 fő alatti cégek e téren kevésbé optimisták, de az 50 fő felett foglalkoztatók már sokkal inkább azok. További kedvező jel, hogy a GKI ágazati bizalmi indexe februárban tizenhárom havi csúcsára emelkedett. 2026-ban az építőipari termelés volumene 2-3 százalékkal nőhet az előző évhez képest – ebben a hazai és a nemzetközi elemzők is egyetértenek.
Makro / Külgazdaság A sajtó és hozzátartozók fogadták Szijjártó Péteréket Budapesten
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 07:18
Leszállt a miniszter gépe, rajta a két elengedett hadifogollyal.
Makro / Külgazdaság Megvan, ki vezetné Ukrajnába a magyar kormány küldöttségét
Privátbankár.hu | 2026. március 5. 06:56
A helyszínen mérné fel a Barátság vezeték állapotát a magyar kormány, az is megvan, kit jelöltek ki a küldöttség vezetésére.
Makro / Külgazdaság Magyar vezérigazgatói felmérés: romlott a bizalom
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 17:48
A magyar cégvezetők fókuszában a technológiai átalakulás kényszere áll – közölte a PwC nemzetközi tanácsadó cég szerdán az MTI-vel a magyar vezérigazgatók körében végzett felmérése alapján.
Makro / Külgazdaság A Barátság vezeték leállásnál sokkal nagyobb veszteség éri most Magyarországot
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 16:45
A magyar kormány ugyan az energiáit az Ukrajnával való vita köti le, energetikai szempontból számunkra az iráni háború sokkal nagyobb költséggel jár számunkra nemzetgazdasági szinten, áll az Mfor kedd reggel megjelent elemzésében.
Makro / Külgazdaság Minden korábbi várakozást felülírt a közel-keleti háború a magyar gazdaságban
Herman Bernadett | 2026. március 4. 16:31
A korábban biztosra vett márciusi kamatvágás elmaradhat, az infláció emelkedhet a közel-keleti konfliktus miatt. 
Makro / Külgazdaság Itt nézheti élőben, mit mond Bod Péter Ákos és Pleschinger Gyula a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 15:13
Fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire a volt jegybankelnök és a Monetáris Tanács 2013-2025 közötti tagja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG