5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ma dönt az Európai Unió Bírósága az uniós pénzek kifizetését jogállamisági feltételekhez kötő mechanizmusról. Jóváhagyás esetén Brüsszel heteken belül bevetheti ezt a fegyvert Magyarországgal szemben, az áprilisi választásokig ugyanakkor nem tud megvonni pénzt. Igaz, egy pénzcsapot már elzárt: a Helyreállítási Alap forrásait több mint fél éve visszatartja.

Ma hozza nyilvánosságra az Európai Unió Bírósága döntését az úgynevezett jogállamisági mechanizmus ügyében, amely bizonyos jogállamisági feltételekhez köti az uniós pénzek kifizetését.

Az eljárás, amit 2020. december elején gigantikus viták után fogadott el az Európai Tanács, majd néhány héttel később az Európai Parlament, tavaly márciusban került az uniós bíróság elé Magyarország és Lengyelország jóvoltából – a két ország kormánya így próbálta megakadályozni vagy legalább késleltetni annak életbe lépését.

A késleltetés sikerült, a megakadályozás – úgy tűnik – nem:

az előzetes jelek ugyanis arra utalnak, hogy az uniós bíróság ma jóváhagyja a mechanizmust.

Megint viharba kerülhet Orbán Viktor. (Korábbi felvétel. EPA/RADEK PIETRUSZKA )
Megint viharba kerülhet Orbán Viktor. (Korábbi felvétel. EPA/RADEK PIETRUSZKA )

De miért?

A luxemburgi székhelyű uniós testület jóváhagyását főleg az valószínűsíti, hogy a bíróság főtanácsnoka tavaly decemberben már megállapította: az eljárást megfelelő jogalapon fogadták el, az összeegyeztethető az uniós szerződésekkel, és tiszteletben tartja a jogbiztonság elvét.

Campos Sánchez-Bordona indoklásában kifejtette, hogy a mechanizmust megalkotó rendelet „pénzügyi feltételrendszer-eszközt” hoz létre az uniós értékek védelmére:

az uniós források megvonásával vagy csökkentésével lehet szankcionálni a jogállami normákat megsértő tagállamot.

De pontosan mely jogsértéseket lehet büntetni?

A főtanácsnok szerint azokat, amelyeknél

egy tagállam oly módon sérti meg a jogállamiság elveit, hogy azzal veszélyezteti az uniós alapok hatékony és eredményes kezelését vagy az Unió pénzügyi érdekeit.

Tehát a mechanizmust nem a jogállamiság valamennyi megsértése esetén kell alkalmazni, hanem csak azokban az esetekben, amikor közvetlen kapcsolat áll fenn az uniós költségvetés végrehajtásával.

Hozzátette: a rendelet kellően közvetlen kapcsolatot követel meg a jogállamiság megsértése és a költségvetés végrehajtása között.

Campos Sánchez-Bordona végül utalt arra is, hogy az esetleges szankciót a jogsértő tagállamnak kell viselnie, és nem háríthatja át azt a források végső kedvezményezettjeire, akiknek nincs közük a jogsértéshez. 

Indulhat az eljárás

Bár az uniós bíróság ítéletének hiánya miatt a mechanizmus még nem lépett életbe, az Európai Bizottság tavaly novemberben már megkezdte annak előkészítését Magyarországgal és Lengyelországgal szemben.

Ennek keretében levelet küldött a két kormánynak, amelyben

felsorolja a jogállamiságot, a költségvetési kontrollt, valamint a korrupció elleni küzdelmet szerinte jellemző visszásságokat és hiányosságokat a két országban.

Egyúttal részletes tájékoztatást kért a két kormánytól azzal kapcsolatban, hogy mit kívánnak tenni a problémák orvoslására. Az Eurologus szerint a magyar kormány a válaszadásra szánt két hónapos határidő leteltekor, január végén válaszolt Brüsszelnek.

A következő hetekben – amennyiben az uniós bíróság jóváhagyja a mechanizmust – élesben is megindulhat az eljárás Magyarországgal és Lengyelországgal szemben. Ezt valószínűsítette nemrég a Bloomberg, különböző szintű uniós vezetők pedig korábban szintén arról beszéltek, hogy a mechanizmust be fogják vetni, amint lehet.  

Az eljárás ugyanakkor hónapokat vesz igénybe, ráadásul a problémás tagállamok behúzhatják a „vészféket”, tehát az uniós vezetők elé vihetik az adott ügyet.

Szankcióról az áprilisi választásokig már nem születhet döntés az idő szűke miatt

- mondták lapunknak szakértők korábban. Az eljárás megindítása ugyan politikailag jelentős lépés lenne, de gazdasági hatásai csak jóval később csapódnának le.

Egy pénzcsapot már elzártak

Egy másik területen ugyanakkor már most is szankcionálja Brüsszel Magyarországot és Lengyelországot: továbbra sem engedélyezte az uniós Helyreállítási Alapból a két országnak járó pénzek elköltésére benyújtott nemzeti terveket – a magyar tervet tavaly júliusig kellett volna jóváhagynia a korábbi elképzelések szerint.  

A magyar kormány szerint a pénzt politikai okok, az úgynevezett gyermekvédelmi törvény miatt tartja vissza az EU. Brüsszel ezzel szemben azt mondja, hogy szakmai indokok állnak a háttérben.

Mindegyik tagállamra ugyanazok a kritériumok vonatkoznak. A 11 kritérium alapján arról készül értékelés, hogy (a nemzeti tervekben vázolt) intézkedések válaszolnak-e azokra a kihívásokra, amelyek szerepelnek az országra szabott ajánlásokban, illetve hogy a tervek megfelelő ellenőrző mechanizmust biztosítanak-e

- mondta lapunknak korábban Marta Wieczorek, az Európai Bizottság gazdaságért, pénzügyekért, munkahelyekért és szociális jogokért felelős szóvivője. Sajtóhírek szerint Brüsszel a többi közt a „korrupcióellenes erőfeszítésekkel” elégedetlen.

A tét több mint 7,2 milliárd euró, azaz több mint 2500 milliárd forint – ennyi vissza nem térítendő támogatás jár ugyanis Magyarországnak a 800 milliárd eurós alapból.

Ezt nem csak a koronavírus-járvány elleni intézkedések okozta károk enyhítésére, hanem a gazdaság modernizálására és reformjára is lehet majd fordítani – a kérdés már csak az, hogy mikor jutunk hozzá. A kieső összeget a magyar kormány egyelőre a költségvetésből pótolja.      

UPDATE:

Az uniós bíróság ma reggel bejelentette, hogy jóváhagyta a jogállamisági mechanizmust. Részletek az alábbi cikkben:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG