5p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Pánikra még nincsen ok, de enyhe áremelkedést mértünk június végén a három nagy diszkontlánc áraiban. Itt a legújabb Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés. 
 

Érdekes kilengéseket mutattak június végén a Privátbankár havonta megjelenő Diszkont Árkosár-felmérésében szerepet kapó, elsősorban alapvető élelmiszerek árai: a májusi szinthez képest több jelentős áremelést és árcsökkenést is megfigyeltünk bizonyos termékek esetében. Mielőtt azonban ezeket részletesen is szemügyre vennénk, nézzük az összképet. Legfrissebb felmérésünkben a három nagy diszkontlánc üzleteiben – Lidl, Aldi, Penny – átlagosan 12 477 forint volt a bevásárlói kosár értéke, szemben az egy hónappal korábbi 12 333 forinttal, amely 1,16 százalékos áremelkedésnek felelt meg.

Ahol estek az árak

Június végén három, a felmérés fogyasztói kosarában szereplő termékcsoport esetében történt jelentős árcsökkenés a májusi szinthez képest. Ezek közül is kiemelkedik az egyetlen 10 százalék feletti áresés: egy hónap alatt 11,7 százalékkal lett olcsóbb a listán szereplő 2 literes Coca-Cola, amely két boltlánc egységeiben is a 700 forintos szint alá esett.

Tovább csökkent a tojás ára is, a felmérésben szereplő, legolcsóbb, S-es méretű tojások átlagosan 6,7 százalékkal lettek olcsóbbak a májusi adatokhoz képest: 10 darabot nagyságrendileg 613 forintért vásárolhattunk meg a diszkontláncoknál, az egy hónappal korábbi 657 forinttal szemben. A tojás a kormányzati árrésstop hatálya alá eső termék, így részben ezzel is magyarázható, hogy a januárban, az intézkedés bevezetése előtt mért 737 forintos átlagárhoz képest már több mint 16 százalékkal kúszott lejjebb a termék ára.

Végül az árcsökkenők közé került a kristálycukor is, az 1,9 százalékos esés a termék alacsony árszintjét tekintve a vásárlók pénztárcájában nem fog érezhetően megjelenni, hiszen a májusi 315 forint után most 309 forintért árulták a diszkontok az alapélelmiszer kilóját.

Burgonyagondok

A tengely másik végén négy olyan termékkategóriát találtunk, ahol kiugró áremelkedés történt. Ezek közül is kitűnik a burgonya: az üzletek június végén átlagosan 310 forint/kilogramm áron árusították; a krumpli ráadásul jellemzően csak nagyobb, 2-5 kilogrammig terjedő kiszerelésben érhető el a vevők számára. Májusban egy kilónyi krumpliért átlagosan 249 forintot kellett fizetnie a vásárlóknak, azaz egy hónap alatt több mint 24,5 százalékos áremelkedés történt. Fontos megjegyezni, hogy az áremelkedés részben a burgonya szezonalitásával is magyarázható, ezt a cikkünk írásakor legfrissebb, májusi inflációs adatok is igazolni látszanak, a hónap/hónap alapú drágulásban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közlése szerint meghatározó volt az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs) 1,6 százalékos átlagos árnövekedése. A 24,5 százalékos drágulást emellett magyarázhatja a bolti akciók kifutása is.

Érdekes adalék, hogy a nyersburgonya árának kilengése egyáltalán nem jelent meg a fogyasztói kosarunkban szereplő fagyasztott hasábburgonya-termékek árszintjében, ugyanis a mirelitcsomagok átlagára egyáltalán nem változott májushoz képest, tartotta a 749 forintos szintet.

11,7 százalékos drágulást produkált júniusban a kilós félbarna kenyér is, ezt 599 forintért, egységes áron vásárolhatták meg a diszkontoknál a vevők, ez hónapok óta a kenyérfajta stabil ára, az előző hónapban mért 536 forintos átlag egy akciós árnak volt köszönhető.

Szintén a drágulók közé került, és tovább emelkedett az őrölt kávé ára, 8,9 százalékkal, 1132 forintra, de hasonló tendencia volt megfigyelhető a spagettitésztáknál is, ahol 8,2 százalékos áremelkedés után 384 forintra nőtt a termékcsoport ára a diszkontokban.

Merre tart az infláció?

2025 májusában a fogyasztói árak átlagosan 4,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat – tette közzé a KSH. Áprilishoz viszonyítva átlagosan 0,2 százalékkal nőttek az árak, pedig március 17-étől már érvényes az árrésstop.

2024 májusához viszonyítva az élelmiszerek ára 5,9 százalékkal nőtt, köztük például a tojás ára is 26 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi szinthez: ez mindenképpen árulkodó azzal kapcsolatban, hogy mennyire szabad örülnie a vásárlóknak a június végén tapasztalt 613 forintos átlagárnak; hiszen még mindig jóval többet fizetünk az alapélelmiszerért, mint egy évvel korábban.

A Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés során a kosárban 2023 októberétől 19 termék szerepelt: félbarna kenyér, 2,8 százalékos ESL tej és 2,8 százalékos UHT tej, kristálycukor, búzafinomliszt, csirkemellfilé, 1,5 literes ásványvíz, banán, alma, Coca-Cola, őrölt kávé, toalettpapír, gyorsfagyasztott hasábburgonya, folyékony mosószer, tojás, krumpli, tömbös kiszerelésben kapható trappista sajt és spagettivel. Tavaly februártól módosult a kosár tartalma, a mosószer és a toalettpapír távozott. Ennek elsősorban az az oka, hogy a mosószereknél több alkalommal is változtak a termékek és a kiszerelések, valamint azt, hogy hány mosásra elegendő egy-egy termék. A toalettpapír pedig azért került ki, hogy a jövőben kizárólag a szóban forgó élelmiszerek diszkontokban elérhető árának változását lehessen nyomon követni.  A felmérésekre minden hónap második felében kerül sor az adott hét csütörtökjén vagy péntekjén, mivel a diszkontok heti új akciói csütörtöktől kezdődnek.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vitézy Dávid elárulta, mikor szállíthat utasokat a Budapest–Belgrád vasútvonal
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 16:49
Új szakaszba léphet a vitatott gigaberuházás.
Makro / Külgazdaság Valami készül az energiafronton: fontos döntést hozott a kormány
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 16:14
Kinyitják az ajtót a szélerőművek előtt. 
Makro / Külgazdaság Nem volt meglepetés a paksi leállás
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 14:39
A napelemes szövetség szerint nem az időjárás a fő ok.
Makro / Külgazdaság Március óta nem láttak ilyet Németországban
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 13:57
Júniusban az elemzők által vártnál nagyobb mértékben, március óta a leggyorsabb ütemben nőttek a feldolgozóipari megrendelések Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis csütörtökön közzétett jelentése alapján.
Makro / Külgazdaság Elfogyott a lendület az eurózóna boltjaiban
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 13:38
Csalódást okozott a kiskereskedelmi adat.
Makro / Külgazdaság Van egy szerencse is a paksi leállásban, aminek az ipar örülhet
Imre Lőrinc | 2026. augusztus 6. 13:16
A Paksi Atomerőmű teljesítményének jelentős csökkentése és a vállalatok termelésének visszafogása biztosan meglátszik majd a júliusi, de leginkább az augusztusi ipari adatokban. Ősszel viszont pótolhatják a cégek az ebben az időszakban keletkezett kieséseket.
Makro / Külgazdaság Bezsákolt 156 milliárdot a kormány – de még így is önmérsékletet tanúsított
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 13:02
Jóval többet ajánlottak a befektetők.
Makro / Külgazdaság Pénteken nézhetünk csak igazán nagyot a tankolásnál
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 12:49
Folytatódik a szerdán bejelentett trend.
Makro / Külgazdaság Az iráni háború ellenére is pörög az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 12:09
Kilenchavi magaslaton fontos mutatók az Egyesült Államokban.
Makro / Külgazdaság Szombaton ül össze a Tisza-frakció, hogy eldöntsék, ki lesz az új köztársasági elnök
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 11:28
Már hétvégén lesz hivatalos jelöltje a frakciónak, de még mindig nem tudjuk, kik közül választanak egyáltalán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG