4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Lehet, hogy Clintonnak is akadt bőven szennyese, de Donald Trumpnak is megvannak a maga titkai.
Donald Trump a Kansas állambeli Wichitában tartott jelölőgyűlésen 2016. március 5-én. (MTI/AP/Charles Rex Arbogast)

A világ legnagyobb döbbenetére végül mégis Donald Trump lett az Egyesült Államok új elnöke, a szép lassan szivárgó nemzetközi gratuláció és az ingadozó tőzsdemutatók között azonban érdemes egy pillantást vetni arra, hogy pontosan mi is vár majd az amerikai gazdaságra, azon belül is az adórendszerre. Az új elnök előélete azonban nem patyolat tiszta, vállalkozóként korábban bizony súlyos milliókat „felejtett el” befizetni az államnak, ezt közölte az ado.hu a Privátbankár.hu-val.

Mexikó, Obamacare a kukában

Trump uralmának legnagyobb vesztese első pillantásra Mexikó lehet: amellett, hogy hatalmas fallal szigetelné el a(z általa „erőszaktevőnek” titulált) mexikóiakat az Egyesült Államoktól, egyszersmind kilátásba helyezte, hogy széttépi a két ország közötti szabadkereskedelmi egyezményt (NAFTA), valamint különadókkal sújtaná az államokból hazautaló bevándorlók pénzét, illetve a Mexikóból és Kínából érkező termékekre is plusz sarcot vetne ki.

Az eredmények közlését követően beszakadt a mexikói peso, soha nem látott 13 százalékos zuhanást produkált, erről itt írtunk korábban bővebben. >>>

Ezzel, elmondása szerint, visszakényszerítené a gazdasági tevékenységet az Államokba, ami idővel a dollár erősödéséhez és munkahelyteremtéshez vezetne. Mindemellett elnöksége első döntéseként az Obamacare néven ismertté vált, a szegények egészségügyi ellátását célzó program gyökeres és azonnali felfüggesztését kiáltotta ki.

A családok fellélegeznek, a vállalatok szívják a fogukat

Jelentősen átszabná az adózás jelenlegi rendszerét, Donald Trump egy háromkulcsos struktúrát képzelt el: 75 ezer dollárig 12 százalék, 75-225 ezer dollár között 25 százalék, míg efelett 33 százalékos személyi jövedelemadóval terhelné a kereseteket – ez valamivel alacsonyabb a jelenlegi legmagasabb, 39,9 százalékos kategóriához képest. A gyereknevelés költségeit le lehet majd vonni az adóalapból, valamint eltörölné az örökösödési adót.

Donald Trump bejelenti, hogy beszáll a Republikánus Párt hivatalos elnökjelöltségéért folytatott küzdelembe 2015. június 16-án New Yorkban. (MTI/EPA/Justin Lane)

A vállalatoknak azonban jön hideg is, meleg is: ezek adóját a jelenlegi 35 százalékról 15-re csökkentené, a fedezeti alapok, vagyis a hedge fund vezetőknek és menedzsereknek viszont magasabb adót vezetne be, valamint 35 százalékos adóval sújtaná az áruforgalmat minden termék és azok határátlépése után – a cél itt is az, hogy az Egyesült Államokon belül erősítse a kereskedelmet. Mindezzel csupán az a probléma, hogy a „Reagan óta nem látott” adócsökkenés épp azt a problémát hozná el, amit Reagan után végül Bush teljesített be: egy újabb válságot. A csökkentések nyomán ugyanis borzalmasan meglódulhat az amerikai államadósság, írja az ado.hu.

Mennyit adunk egy csaló szavára?

Ez az egész mese azonban meglehetősen hiteltelenné válik, tekintettel arra, hogy Donald Trump folyamatosan visszautasította, hogy nyilvánosságra hozza az adóbevallásait – noha ez Richard Nixon 1972-es elnökjelöltsége óta mondhatni íratlan szabály, és valamennyi elnökjelölt meg is tette. A New York Times korábban nyilvánosságra hozott egy dokumentumot, amely szerint Trump 1995-ben három Atlantic City-beli kaszinó bedöntése, valamint egy hotel és egy légitársaság megbukása miatt összesen 916 millió dollár (jelenlegi árfolyamon több mint 250 milliárd forint) veszteséget könyvelt el.

Ez az akció nagyjából egész Atlantic Cityt a csőd szélére juttatta, Trump pedig, épp erre hivatkozva 18 éven keresztül nem fizetett szövetségi jövedelemadót – évente mintegy 50 millió dollárt. Trump a kampánya során folyamatosan hangoztatta, hogy kívülről ismeri az amerikai adózás kiskapuit, és ki is használta azokat, így „ő a legalkalmasabb ember, hogy megreformálja az adórendszert”. Más kérdés, hogy mennyire merjük rábízni a gazdaságot arra, aki, Hillary Clinton egyik érve szerint „mintegy egymilliárd dollárt veszített egy év alatt”.

Trump lett az elnök – mi lesz ezután?

Az biztos, hogy az eredmény alaposan megmozgatja majd a piacokat, csupán az a kérdés, hogy melyiket mennyire rengetheti meg, erről korábban itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n. >>>

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Amiről tájékoztatnak a tőzsdei kibocsátók és amiről nem, pedig kellene
Dr. Bodnár Éva | 2024. november 26. 13:51
A közösségi média segítségével egyre gyorsabban közzétehetik a tőzsdei cégek a befektetők számára fontos információkat. De vajon elegendő-e itt megtenniük, és milyen adatokat, információkat, kell kötelezően nyilvánosságra hozniuk hivatalos felületen akár rendszeresen, akár eseti jelleggel?
Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG