3p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

Soron kívül kapott pofont Franciaország - most először érkezett légi úton fűtőanyag az atomerőműbe - bezár egy budapesti barkácsáruház - eltűnt a folyómérleg többletének harmada - és a devizahitelek forintosítása még az államadósságot is csökkentheti

Soron kívüli intézkedéssel negatív kihatású megfigyelés alá vette Franciaország államadós-besorolásait kedden a Fitch Ratings. A francia besorolások felülvizsgálata december 12-én lett volna esedékes, ám a cég kedden közölte, hogy megítélése szerint a franciaországi fejlemények indokolttá teszik az eltérést e menetrendtől. Elsősorban azzal indokolták a lépést, hogy érdemben romlottak a francia költségvetési, adósságdinamikai és növekedési kilátások.

A paksi atomerőmű fennállása során először történt meg, hogy légi úton szállították a telephelyére a működéshez szükséges friss nukleáris fűtőanyagot – írja szerdai cikkében a Napi Gazdaság. Az Országos Atomenergia Hivatal azt közölte: a szokatlan fuvar még szeptember 24-én hajnalban történt Oroszországból. A nukleáris fűtőanyagot szállító vonat Oroszországból Ukrajnán keresztül szokott Magyarországra jutni, az orosz-ukrán konfliktus kirobbanása óta folyamatosan keresik az alternatív szállítási útvonalakat.

Ma két pénzügyi intézmény - az Aegon Magyarország Hitel Zrt. és a Santander Consumer Finance Pénzügyi Vállalkozás Zrt. - devizaperét tárgyalja másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla. Az elsőfokú bíróság mindkét pénzügyi intézmény keresetét elutasította a szeptemberben megtartott tárgyalásokon. A bíróságnak másodfokon is arról kell döntenie, hogy tisztességesek-e a pénzintézetek általános szerződési feltételei.

A Baumax magyar leányvállalata év végén bezárja XVIII. kerületi áruházát - tudta meg a Világgazdaság az áruházlánctól. Az újság szerdai cikke szerint lejár a bérleti szerződés, így januártól 14 áruházzal működik tovább a lánc. A Baumax visszavonulása Romániából, Bulgáriából és Törökországból nincs hatással Magyarországra - közölte a lappal a cég.

Augusztusban 264 millió euró volt a folyó fizetési mérleg többlete - ez azt jelenti, hogy egy hónap alatt 110 millió euróval csökkent a többlet. Az ipari és külkereskedelmi statisztikák romlása miatt várható volt, hogy az áruforgalom bevételi többlete visszaesik: ez egy hónap alatt közel 200 millió euróval csökkent, miközben az idegenforgalmi aktívum 67 millió euróval nőtt.

Amerikában a részvényárfolyamok kedden többnyire nőttek, szerda reggel az ázsiai piacokon Dél-Korea kivételével erősödés volt. Az olasz jegybank új gazdasági adatokat közöl, megszólal Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke, az Egyesült Államokban pedig a negyedéves jelentések mellett a kiskereskedelmi árak változásáról is lesz statisztika. A nyugat-európai tőzsdék kis mínuszban vannak, a budapesti tőzsde viszont jobban teljesít.

A kormánynak vannak lehetőségei az államadósság év végi leszorítására. A jelenlegi befektetői környezetben meglepő módon - rövid távon - még a devizahitelek gyors forintosítása is csökkentheti az adósságrátát: ha ugyanis végre rendeződik a devizahitelek ügye, és csökken az ország devizakitettsége, az erősebb forintárfolyamot hozhat, ami pedig az államadósság forintban kifejezett állományát csökkentheti. Bár önmagában a forintosítás épp gyengíthetné a magyar fizetőeszközt, a jegybank ezt kiküszöböli azzal, hogy tartalékából ad devizát a tranzakciókhoz.

A forint egyébként ma sem teljesít rosszul, egyelőre tartja erejét.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szörnyű hírt kapott Brüsszel Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. november 1. 08:47
Negatívra rontotta az EU pénzügyi stabilitási mechanizmusának osztályzati kilátását a Moody's.
Makro / Külgazdaság Miközben a magyar repülőrajt elmaradt, Csehországban kilőtt a GDP
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 14:01
Miközben a magyar GDP lényegében stagnál, a cseh 2,7 százalékkal növekszik.
Makro / Külgazdaság A kereskedőket sokkolta a kormány bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 12:38
Az Országos Kereskedelmi Szövetség értetlenül áll azelőtt, hogy a kormány minden egyeztetés nélkül meghosszabbította az árrésstopot, sőt új terméket vont az árréstop hatálya alá.
Makro / Külgazdaság Jól indul a november az autósoknak
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 11:05
November első napján csökkenést tapasztalhatunk a kutak nagykereskedelmi áraiban.
Makro / Külgazdaság Csak 6172 gyerek született  szeptemberben
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 08:44
8758 fő halt meg.
Makro / Külgazdaság Gyorsult az áremelkedés az iparban
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 08:32
2,4 százalékkal magasabbak az árak az iparban.
Makro / Külgazdaság Döntött a kormány a 14. havi nyugdíjról
Privátbankár.hu | 2025. október 30. 19:57
Orbán Viktor elmondta: lesz 14. havi nyugdíj, de a bevezetési rendjén még dolgoznak. 
Makro / Külgazdaság Magyar Péter elmondta, kit látna szívesen egészségügyi miniszterként
Privátbankár.hu | 2025. október 30. 18:17
Az Egyesült Királyságban és Magyarországon is dolgozó ortopéd főorvos, Hegedűs Zsolt a jelölt.
Makro / Külgazdaság Magyar férfi vezette a bűnbandát, amely 70 milliárd forint értékű kokainnal üzletelt
Privátbankár.hu | 2025. október 30. 17:24
M. Ferenc Magyarországon is 40 kilogramm kokaint értékesített, a dominikai hatóságok azonban 2,2 tonnás szállítmányt találtak, amely szintén a bandájához köthető. A hatóságok Magyarországon is 13 helyen csaptak le az ügy miatt.
Makro / Külgazdaság Lezárta hosszú vitáját Donald Trump és Hszi Csin-ping
Privátbankár.hu | 2025. október 30. 15:49
Kína szállítani fogja a ritkaföldfémeket, és nagy mennyiségű amerikai szóját vásárol: ezekről is megállapodott Donald Trump Hszi Csin-pinggel. A két elnök között szóba került a drogkereskedelem elleni fellépés is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG