5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormánynak vannak lehetőségei az államadósság év végi leszorítására. A jelenlegi befektetői környezetben meglepő módon - rövid távon - még a devizahitelek gyors forintosítása is csökkentheti az adósságrátát.

Egyre több jel mutat arra, hogy a kormány annak érdekében, hogy megfeleljen annak az elvárásnak, hogy a GDP-arányos államadósságot a tavalyi szint alá csökkentse, komoly lépéseket tervez. Mint ismert, 2013. végén a GDP 79,2 százalékának megfelelő szinten állt a mutató az egy évvel korábbi 79,8 százalék után - bár itt is mesterségesen nyomták le a mutatót. Idén azonban komoly akadályok gördültek a további csökkenés elé, a hiány a második negyedévben 83,3 százalékon is tanyázott. Hogy nem lesz könnyű menet, azt mindennél jobban mutatja, hogy a múlt héten 190 milliárd forinttal nőtt a költségvetés adóssága, így az elérte a 24 716,6 milliárd forintot, ami a GDP 81,2 százaléka.

Megújítás nélkül

Pasquale Diana, a Morgan Stanley Közép-Európával foglalkozó elemzője a Napi Gazdaságban arról írt, hogy több lehetőség is rendelkezésére áll a kormányzatnak, hogy az Alaptörvényben is szentesített célját, az államadósság folyamatos csökkenését elérje. Az egyik megoldás szerint a lejáró hiteleket nem kell újrafinanszírozni, tekintve, hogy az Államadósság Kezelő Központ az idei év végéig már biztosította a finanszírozást.

A kutató szerint ez önmagában nagyjából 3,5 százalékponttal csökkentené a GDP-arányos államadósság mértékét. Pasquale Diana szerint az év vége előtt a jegybank a rendelkezésére álló forinttartalék terhére – amely körülbelül a GDP 5 százalékára rúg - visszavásárolhatna lakossági állampapírokat is.

Forint erősítés

További komoly lépést tehetne a kormány a forint árfolyamának erősítésével. Mivel hazánk adósságállományának 40 százaléka devizában denominált, ezért a forint árfolyam 5 százalékos változása nagyjából 1,5 százalékponttal csökkentheti az adósságrátát. Samu János, a concored makroelemzője ezt a matekpéldát úgy vázolta fel, hogy a forint 10 forintos gyengülése az euróval szemben nagyjából egy százalékponttal emeli az adósságrátát.

Az év közbeni 317 forintos eurócsúcshoz képest a tegnapi 307 forint körüli árfolyam ezt a 10 forintos lépést már teljesítette, s százalékosan 3,2 százalékot már „behozott”. Hogy a kormány számol a december kedvezőbb árfolyammal, azt az jelzi, hogy Varga Mihály is arról beszélt a közelmúltban, hogy kívánatos lenne egy "jó" forintárfolyam az év utolsó napjára, mivel – szavai szerint – ez az a nap, "amikor a legjobb formában kell lennie az államadósságnak".

Gyorsítható a devizahitelek forintosítása?

Egyes elemzők ennek kapcsán arról is beszélnek, hogy önmagában kedvezőbbé tehetné az árfolyamot, ha addigra érdemi lépés születne a devizahitelek forintosításában. Bár önmagában a forintosítás épp ellenkező irányú forint-elmozdulást indukálhatna, ám a szakértők szerint az a tény, hogy az elmúlt napok forinterősödésében egyértelműen kimutatható annak jele, hogy a devizahitelek átváltásával kapcsolatos kockázatok mérséklődtek, miután egyértelművé vált, hogy a jegybanki tartalék terhére fogja átváltani az MNB a devizahiteleket, akár merészebb gondolatok is születhetnek.

Miután a devizahitelek forintosítását nem lehet elhúzni, azt ildomos egy adott napi árfolyamhoz kötni. (Ez persze arra az esetre igaz, ha az átváltás piaci árfolyamon történik, ám eleddig ezt még senki nem cáfolta azt követően, hogy a Kúria is ügyfélteherként aposztrofálta az árfolyamváltozás terheit.) Ez esetben az átváltás lényegében „bármikor” megléphető.

A „nagy” forintosítás eszköze működik - tesztelés zajlik?

Az átváltással kapcsolatos kockázatokat mérsékli az a tény, hogy a Magyar Nemzeti Bank már tegnaptól ad el devizát a lakossági devizahitelekkel kapcsolatos elszámolásokból adódó banki igények kielégítése céljából. .

A feltételhez kötött euróeladási eszköz esetében a hitelintézetek tenderenként egy ajánlatot adhatnak be, amelyben a megvásárolni kívánt euró mennyiségét kell megjelölniük. A feltétel nélküli euróeladási eszköz a hitelintézet részéről egy azonnali euróvételi ügylet és egy 2016-ban vagy 2017-ben lejáró ellenirányú többdevizás kamatcsereügylet (CIRS) kombinációját jelenti. A jegybank a tendereket legalább 2015. március 30-ig alapesetben heti rendszerességgel, szükség esetén gyakrabban hirdeti meg. A feltételhez kötött tenderen a meghirdetett mennyiségre, 2 milliárd euróra 230 millió euró ajánlat érkezett, míg a feltétel nélküli tender esetében a meghirdetett mennyiségre, 1 milliárd euróra 750 millió euró ajánlat érkezett - a jegybank mindkettőt elfogadta.

Az MNB Monetáris Tanácsa szeptember 23-i ülésén nem hagyott kétséget arról, hogy a mostani megoldás nem pusztán az árfolyamréssel, az egyoldalú kamat- vagy kamatfelár-emeléssel kapcsolatos banki elszámolások fedezéséhez, de a lakossági devizahitelek kivezetéséhez, a forintosításhoz szükséges deviza mennyiség biztosítására is szolgál - erre 3 milliárd eurós keretösszeget határoztak meg. Egyes vélemények szerint üzenetértékű, hogy az átváltás rendszere már hónapokkal korábban működik, mint ahogy a forintosítást elvben a politikusi nyilatkozatok alapján meglépné az ország - az elmúlt hetekben 2015. közepére tette a forintosítást a nemzetgazdasági miniszter és a Fidesz frakcióvezetője is. Épp emiatt vélekednek mind többen úgy a mostani napok történései kapcsán, hogy a „nagy” forintosítás tesztelése zajlik - az árfolyam érdemi mozgatása nélkül. Ha olyan összkép alakulna ki a piacokon, amelyek kedvezően fogadják a forintosítást és ez – meglehet rövid távon – a forintot is erősítené, akár gyors forintosításra – vagy legalábbis annak bejelentésére - is lehetőséget adna.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Felemás hír érkezett Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 17:33
Az Egyesült Államokban az elemzői várakozásokkal összhangban nőtt az éves fogyasztóiár-emelkedés mértéke decemberben.
Makro / Külgazdaság Német lap: Magyarország bénult, most látszanak az Orbán-rendszer gyengeségei
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 17:13
A német Welt szerint fordulóponthoz érte Orbán Viktor rendszere. Az uniós pénz és a külföldi befektetések elfedték a problémákat, amelyek most kezdenek igazán látszani. 
Makro / Külgazdaság Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kéri Lászlót kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 08:07
A politológus, szociológus, tanár január 23-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz lapcsoportunk, a Klasszis Média élő adásának a vendége. A szokás szerint egyórásra tervezett beszélgetés témája mi más is lehetne, mint a hazai belpolitikai helyzet, amely Magyar Péter üstökösszerű felbukkanásával az elmúlt egy évben gyökeresen megváltozott. Kitarthat-e Orbán Viktor immár közel másfél évtizede tartó kormányzása jövő tavaszig vagy elkerülhetetlen lesz belemennie a választások előrehozatalába? Egyebek mellett erről is kikérjük Kéri László véleményét, ám ahogy eddig, önök is kérdezhetnek – ehhez elég csak egy ingyenes regisztráció.
Makro / Külgazdaság Pompás hír érkezett a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 16:54
Az amerikai termelőiár-index havi és éves összevetésben egyaránt az elemzők által vártnál kisebb mértékben emelkedett decemberben.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor kívülállóként tekint az Európai Unióra
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 15:44
Valóban repülőrajtot vesz a magyar gazdaság 2025-ben, ahogy azt Orbán Viktor várja? Bejönnek-e Nagy Márton várakozásai most, hogy gazdasági csúcsminiszter lett? Mi lesz Magyarországgal az Egyesült Államok és Kína közt várható vámháború idején? Megérte-e Magyarországnak tavaly 4000 milliárd forinttal támogatni zömmel távol-keleti beruházásokat? Tényleg lesz 8 százalékos bérnövekedés? Kollégánk, Dobos Zoltán az ATV Csatt című műsorában ezekről vitázott Lentner Csabával, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közgazdász professzorával, Pogátsa Zoltán közgazdásszal és Regős Gáborral, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdászával.
Makro / Külgazdaság Kőkemény lépés a lakáspiacon: Madridban betelt a pohár
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:55
A madridi kormány megelégelte, hogy a külföldiek lakásvásárlása súlyosbítja a lakhatási válságot, ezért ki akarja szorítani az EU-n kívüli vevőket a lakáspiacról. A britek újra ráfáznak a brexitre.
Makro / Külgazdaság Mi lett az orosz szellemhajókkal?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:33
Egymás után érik a csapások az orosz energiaágazatot, az amerikai szankciók szigorítása után tucatszámra álltak le az olajexportot lebonyolító tankerek, a Gazprom pedig karcsúsításra kényszerül.
Makro / Külgazdaság Megszületett az új állampapírkamat, jöhet a nagy átrendeződés
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:04
Megtudták a magyar befektetők azt a számot, ami alapján óriási pénznek kereshetnek új helyet. A friss inflációs adat szerint a PMÁP sorozatok kamata 13,9 százalékponttal csökken, kérdés, hogy mi lesz a 7 ezer milliárd forintnyi inflációkövető állampapír sorsa?
Makro / Külgazdaság Elon Musk rámegy a TikTokra is?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 10:44
A Bloomberg értesülései szerint Elon Musk vásárolhatja meg a TikTok amerikai üzletágát.
Makro / Külgazdaság Ez így elég karcsú: mínuszban Magyarország
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:44
Elég rosszul festenek az ipari adatok. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG