3p
Október végén mintegy 395 ezer regisztrált álláskereső szerepelt a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) nyilvántartásában, ez 93 ezerrel kevesebb az előző év azonos időszakinál - tette közzé az NMH.

A hivatal honlapján elérhető munkaerő-piaci adatok szerint októberben a nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 9 százalék volt, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 5,7 százalék. Továbbra is Győr-Moson-Sopron és Vas megyében tartották nyilván a legkevesebb álláskeresőt.

Míg nálunk a kétszereshez közelít a különbség a szellemi és fizikai dolgozók bére között, az EU-ban a felső fokú tanulmányokkal 70 százalékkal lehetett többet keresni, mint az általános iskolai szintű végzettséggel, és 44 százalékkal többet, mint középfokúval. Részletek >>>

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti 15-74 éves korcsoportba tartozó munkanélküliek száma 2014. július-szeptemberben 332 600 volt. Ez alapján a munkanélküliségi ráta 7,4 százalék volt, 2,8 százalékponttal kevesebb az előző év azonos időszakinál. 

Pályakezdőként 2014 októberében 52 400-an regisztráltak, a legtöbben Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. A pályakezdők aránya az összes álláskereső között a fővárosban volt a legalacsonyabb, 6,7 százalék. A megszerzett legmagasabb iskolai végzettséget tekintve a pályakezdő regisztráltak 40 százaléka legfeljebb általános iskolai, 17,8 százaléka szakiskolai, 5,5 százalékuk pedig felsőfokú végzettséggel rendelkezik. 

Tartósan, egy éven túl 101 200-an maradtak a nyilvántartásban, ez 30 százalékos csökkenés az előző évhez képest. A tartósan regisztráltak aránya az összes álláskeresőhöz viszonyítva elérte a 25,6 százalékot. Országszerte a munkaügyi hivatalokban 2014 októberében 76 100-an regisztráltak álláskeresőként, 7,6 százalékuk kérte első alkalommal felvételét a nyilvántartásba. 

Az NMH adatai szerint októberben a foglalkoztatók mintegy 72 ezer üres álláshelyet jelentettek be, így az újonnan bejelentett állások száma 78,5 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Az újonnan bejelentett állások közel 80 százalékához igényeltek támogatást a foglalkoztatók. Összességében az év tizedik hónapjában több mint 152 ezer álláshely állt rendelkezésre, a zárónapon 70 600 volt betöltetlen.

Nők az esztergagépnél

Elsősorban kétkezi, férfierőt igénylő hiányszakmák szerepelnek a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által összeállított listán, a fizikum azonban az elmúlt évtizedekben háttérbe szorult a technológia fejlődésével, így a nők is helytállhatnának a hiányszakmák egy részében. Részletek >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lehet, hogy korán örülnek a dízelesek
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 16:50
A gázolaj literje ismét lényegesen olcsóbb lesz, a beziné nem változik.
Makro / Külgazdaság Európai misszió indulhat a Hormuzi-szoros felszabadítására
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 16:20
A Hormuzi-szoros lezárásának hatása már érződik a benzinkutaknál, a szupermarketekben és a háztartási számlákon. Ez megmutatja, hogy Európa nagyon magas árat fizet a fosszilis tüzelőanyagoktól való túlzott függősége miatt – jelentette ki az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben hétfőn. Eközben Franciaország az Egyesült Királysággal közösen nemzetközi missziót indít a Hormuzi-szorosban a hajózás szabadságának biztosítására.
Makro / Külgazdaság Kiszámolták, hogy mennyit adna hozzá a magyar GDP-hez, ha Magyar Péterék hazahoznák az uniós pénzeket
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 14:09
Az ellenzéki Tisza Párt kétharmados, alkotmányozó többséget szerzett a parlamenti választásokon, ami a UBS elemzése szerint jelentős reformpotenciált szabadíthat fel. A lehetőségek az uniós források feloldásától a költségvetési konszolidáción át egészen az euróbevezetés előkészítéséig terjednek, amik jó lehetőségeket kínálnak a magyar állampapírok és a részvények piacán is.
Makro / Külgazdaság Hiába épült több épület, nem remekelt az építőipar
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 08:34
Az egy évvel korábbinál 0,4 százalékkal kisebb, az előző hónaphoz képest 4,9 százalékkal nagyobb volt az építőipari termelés volumene.
Makro / Külgazdaság Három választókerület még nem dőlt el, és néhány szavazaton múlhat a győzelem
Vámosi Ágoston | 2026. április 12. 23:50
Paks, Keszthely és Nyírbátor választókerületében éjjel is számolják a szavazatokat, éjfél után sincs egyértelmű győztes. Pakson és Nyírbátorban a fideszes jelölt vezet, Keszthelyen a tiszás van lépéselőnyben.
Makro / Külgazdaság Utcahosszal nyerte meg a választókerületét is Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 22:31
A Tisza Párt elnöke a voksok 63 százalékát szerezte meg Budapest 03. számú egyéni választókerületében a majdnem végleges adatok szerint. Steiner Attila (Fidesz-KDNP) mindössze 30 százalékot kapott.
Makro / Külgazdaság Térképen mutatjuk a Tisza Párt választási győzelmét
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 22:18
Az egyéni választókerületek eredménye rendkívül beszédes képet fest. 
Makro / Külgazdaság Békésben és Csongrád-Csanádban is tarolt a Tisza
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 22:08
4-4 választókörzetben nyert a fő ellenzéki erő.
Makro / Külgazdaság Veszprém vármegyét teljesen benyelheti a Tisza
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 21:59
Nagyon úgy tűnik, hogy mind a 4 egyéni választókerület az ellenzéki párté lesz.
Makro / Külgazdaság Hadházy Ákos távozik a politikából
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 21:51
Visszatér civil foglalkozásához. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG