3p

Az izraeli kormány szerdán jóváhagyott egy olyan megállapodást, amely a Hamász 50 túszának szabadon bocsátását biztosítja palesztin foglyokért cserébe, valamint fegyverszünetet a Gázai övezetben, ami a hetek óta tartó háború után az enyhülés első kézzelfogható jele.

 "A kormány jóváhagyta a megállapodás első szakaszának nagy vonalakban megfogalmazott tervezetét, amelynek értelmében legalább 50 elrabolt embert - nőket és gyerekeket - szabadon engednek és négy napra a harcokban szünet lesz"

- derült ki az izraeli kormány AFP francia hírügynökséghez eljuttatott héber nyelvű közleményéből.

Enyhülhet a helyzet. Fotó: MTI/EPA/Abir Szultan
Enyhülhet a helyzet. Fotó: MTI/EPA/Abir Szultan

A túszok kiszabadításáról szóló megállapodás "a helyes döntés" - mondta Benjámin Netanjahu miniszterelnök kedd este, a kabinet ülésének kezdete előtt, amely szerda kora reggel már engedélyezte a megállapodást. Mintegy 240 embert raboltak el a Gázai övezetet uraló iszlamista mozgalom október 7-i, Izrael elleni véres támadása során.

Iszmáil Háníje, a Hamász egyik legfőbb vezetője előrehaladásról számolt be a tárgyalásokon, üdvözölte a "humanitárius fegyverszüneti" megállapodást, leszögezve, hogy "e megállapodás rendelkezéseit az ellenállás víziójával összhangban fogalmazták meg". "Közeledünk egy háromoldalú megállapodás megkötéséhez" - mondta korábban a Katarban száműzetésben élő Hamász vezető. A tárgyalásokhoz közel álló források szerint a megállapodás ebben az első szakaszban 50 túsz szabadon bocsátásáról rendelkezik, amely meghosszabbítható, cserébe 150 izraeli palesztin fogoly szabadon bocsátásáért. E szakasz végén Izrael továbbra is arra a célkitűzésére összpontosít, hogy "felszámolja" a Hamászt, és ösztönözze a palesztin iszlamista mozgalom által fogva tartott többi túsz szabadon bocsátását - közölte az izraeli kormány.

A közleményben közölte az izraeli kormány azt is: 

    "Az izraeli kormány, az izraeli hadsereg és a biztonsági erők folytatják a háborút, hogy visszahozzák az összes elraboltat, felszámolják a Hamászt és biztosítják, hogy Gázából többé ne fenyegesse Izrael államot semmilyen fenyegetés."

Benjamin Netanjahu közölte, hogy Izrael tágabb értelemben vett küldetése nem változott. "Háborúban állunk, és addig folytatjuk a háborút, amíg el nem érjük minden célunkat. Elpusztítani a Hamászt, visszakapni minden túszunkat, és biztosítani, hogy egyetlen gázai entitás se fenyegethesse Izraelt" - mondta a kormányülés kezdetén rögzített üzenetben.

 A Hamász pedig közleményt adott ki, amely szerint "miközben bejelentjük a tűzszüneti megállapodás megkötését, megerősítjük, hogy ujjaink továbbra is a ravaszon maradnak, és győztes harcosaink továbbra is készenlétben állnak, hogy megvédjék népünket és legyőzzék a megszállást".
 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb rossz hír Európából: gyenge lett a GDP
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 13:45
A vártnál lassabb ütemben nőtt az euróövezeti GDP az első negyedévben.
Makro / Külgazdaság A Közel-Kelet fűti az európai inflációt: 3 éve nem láttunk ilyen adatot
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 13:00
A várakozásokat is felülmúlta a drágulás üteme az euróövezetben: az áprilisi infláció 3 százalékra, 2023 szeptembere óta a legmagasabbra gyorsult. A háttérben elsősorban az energiaárak drasztikus emelkedése áll, amit a közel-keleti feszültségek fűtenek.
Makro / Külgazdaság Vakarják a fejüket az elemzők a friss GDP-adat láttán
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 12:40
Bár a vártnál erősebben kezdte az évet a magyar gazdaság, a 2026-os előrejelzéseket ez nem módosítja felfelé. A Tisza-kormánytól várható élénkítés hatásait ugyanis az iráni háború keresztülhúzhatja.
Makro / Külgazdaság Aggódhatnak az állásukért az állami cégek NER-es vezérei
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 10:45
Főleg Kapitány István és Vitézy Dávid dönthet a sorsukról.
Makro / Külgazdaság Besegített az erős forint, de így sem örülhetünk ennek az adatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 10:00
Márciusban a külkereskedelmi termékforgalom aktívuma 924 millió euró volt, 773 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten. Euróban kifejezve az export értéke 3,6 százalékkal, az importé 11 százalékkal nőtt – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Varga Mihály az MNB-alapítványokról: „Igyekszünk menteni, ami ebből menthető”
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 09:10
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) reputációját helyre kell állítani, a rendőrségi ügyekben a jegybank készen áll arra, hogy segítsék az igazságszolgáltatás munkáját. Emellett szeretnék a feleslegessé vált ingatlanjaikat értékesíteni – egyebek mellett ezekről beszélt Varga Mihály jegybankelnök.
Makro / Külgazdaság Most jött: több mint három éve nem láttunk ilyen GDP-számot Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslése szerint 1,7 százalékkal bővült a GDP idehaza az első negyedévben, 2025 azonos időszakához viszonyítva. Ennél magasabb, éves szintű növekedési ütemet legutóbb 2022 harmadik negyedévében láttunk.
Makro / Külgazdaság Erre az uniós pénzre is óriási szüksége lenne Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 08:05
A magyar védelmi ipar jelenleg még nem tekinthető kellően versenyképesnek a nemzetközi hadiipari beszállítói piacon, ami indokolttá teszi a célzott, hozzáadott értékre épülő specializációt – írja a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzésében. A finanszírozási környezet – különösen a SAFE-program forrásainak elérhetősége és azok stratégiai, állami koordinációja – meghatározó lesz abban, hogy a magyar védelmi ipar képes-e a következő évtizedben érdemi növekedési pályára állni.
Makro / Külgazdaság Megnyílik a 400 millió dolláros amerikai támogatás Ukrajna előtt
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 07:05
Az Egyesült Államok engedélyezte, hogy Kijev felhasználja a korábban jóváhagyott több százmillió dolláros támogatást. A kifizetések üteme attól függ, milyen beszerzésekről dönt az ukrán fél.
Makro / Külgazdaság Megint kellemetlen fejlemény várja a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. április 29. 11:27
Akkor, ha piaci áron tankol. Ott ugyanis azonos mértékű változás lesz a különböző üzemanyagoknál. A védett áraknál marad minden változatlan,
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG