A Hamászt nem lehet csak úgy felszámolni – van neki egy terrorága, ugyanakkor egy alulról építkező szervezet, amely népszerű a palesztinok körében, mondta el a műsorban Wéber Balázs. Tehát nem úgy működik a dolog, hogy „odamegyek, és szétlövök mindent”.
Másrészt – tette hozzá – az izraeli hadművelet Gázában óriási civil áldozatokkal jár. Izraelnek nyilván joga van az önvédelemhez, ugyanakkor a mostani helyzet Izraelnek sem jó, a Gázából érkező képsorok – ahogy ezt António Guterres ENSZ-főtitkár is jelezte – aligha tesznek jót az országnak PR-szempontból.
Óriási tüntetések vannak világszerte, Londonban 300 ezren vonultak az utcára. Tehát nem biztos, hogy az a legjobb megoldás, ha „visszabombázzák a kőkorszakba az egész területet”, vélekedett kollégánk.
Surjányi Dávid szerint nem szabad csak a humanitárius katasztrófával foglalkozni.
Mint mondta, eljutottunk egy olyan kényszerhelyzethez, hogy fel kell számolni a Hamász szervezetrendszerét, és „fel kell szabadítani Gázát,” a megalkuvás pedig a palesztinok számára is rossz lenne.
A Gázai övezetben uralkodó állapotokkal kapcsolatban Wéber Balázs kifejtette: sikerült egy Budapesten élő palesztin családon keresztül, akiknek rokonai az övezetben élnek, tájékozódnia. (A cikket hamarosan közöljük - a szerk.) Ők a déli részen folyamatosan vándorolnak egyik helyről a másikra a bombázások elől menekülve.
Az övezetben nincs biztonságos hely, az izraeli olajblokád miatt pedig mától a segélyszállítmányok is leállnak. Emiatt éhínség fenyeget.
Surjányi Dávid szerint valóban nagyon nehéz helyzetbe fognak kerülni a palesztinok, de nagyon nehéz helyzetben vannak a Gázai övezetbe elhurcolt túszok is. Van, akinek a holttestét már megtalálták, a többieket feltehetően elvitte a Hamász a déli részre.
Az izraeli hadseregnek, mint megtámadott félnek, elsősorban a saját civil lakosságát kell megvédenie, a másik oldal érdekei ennek alá vannak rendelve – a háború így működik, fogalmazott.
Beszélt arról is, hogy óvatosan kell kezelni a Gázai övezetből a civil áldozatokról érkező adatokat, mert azokat a Hamász uralta intézmények szolgáltatják. „Nem relativizálom a palesztinok szenvedését, borzasztó”, de szerinte kettős mérce, hogy ellenőrizetlen információkat azonnal átvesz a média.
Kollégánk erre azt válaszolta, hogy az Egészségügyi Világszervezet sem vonja kétségbe a gázai adatokat, és a mintegy 11 500 halálos áldozatról és ezen belül több mint 4500 gyerekáldozatról szóló adatok aligha állnak messze a valóságtól, ha figyelembe vesszük például, hogy az izraeli hadsereg már mintegy 11 ezer célpontot támadott egy akkora területen, mint kétharmad Budapest.
Surjányi Dávid erre úgy reagált: „Ha feleannyi az igaz, az is borzasztóan sok,” ugyanakkor a Hamász uralma alól fel kell szabadítani az övezetet. Addig nincs továbblépés sem a kétállami megoldás, sem a stabilizáció felé,
Wéber Balázs végezetül megjegyezte: Izrael szerencsére meg tudja védeni magát, a gázai civilek sajnos nem képesek erre, és ennek tragikus következményei vannak.
Surjány Dávid szerint épp ezért kellene elszámoltatni azt az erőt, amely egybekavarta a civileket és a militánsokat Gázában.
A beszélgetést itt tekinthetik meg.