A Beszerzési Menedzser Index júliusi értéke 53,1, ami meghaladja a hosszú távú júliusi átlagot (52,7), de elmarad az elmúlt három év átlagától (53,9). A foglalkoztatottságindex értéke 50,0 pont alatt maradt ebben a hónapban. A 2018-as év értékei minden hónapban növekedést mutattak májusig – mondta a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság a Privátbankár.hu-nak.
Májushoz képest a válaszadók összességében kedvezőbb folyamatokról számoltak be, az év végi trend végig kedvező képet mutatott, és ez folytatódik 2018 első felében is. Július összességében átlag feletti hónap volt a korábbi években, az elmúlt három évben a júliusi átlag magasabb volt (53,9), köszönhetően a tavalyi és a 2016-os értékeknek, de az idei érték összességében némileg így is átlag feletti júliusi értéknek tekinthető.
A termelési mennyiség indexe csökkent júniusi értékéhez képest, de 50,0 pont felett maradt, immár 35. alkalommal. Az új rendelések indexe kicsit gyengült, de szintén emelkedést mutat havi összevetésben. A júliusi szállítási átfutási idő hosszabb lett júniushoz képest, de az ütem némileg lassult, ez a mutató immár kilencedik hónapja 50 pont alatt van. A vásárolt készletek tizenkilencedik hónapja bővülnek, most némileg erősebb ütemben - az idei júliusi indexérték az elmúlt huszonkét év értékei alapján átlag feletti, és a harmadik legnagyobb júliusi. A foglalkoztatottsági index az elmúlt hónapoktól eltérően júliusban is csökkenésre utal, második alkalommal huszonegy hónap után.
Stabilan nő a kivitel
A beszerzési mennyiség indexe továbbra is emelkedést jelez, a mostani érték felülmúlja az elmúlt három év átlagát. A beszerzési árak esetében az index értéke alacsonyabb lett, de még mindig árnövekedést mutat. A késztermékkészletek szintje júliusban enyhén alacsonyabb lett az előző hónaphoz képest.
A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent júniushoz képest, de továbbra is 50,0 pont fölött maradt. A szezonális kiigazításnak köszönhetően harminchét hónapja folyamatosan jelzi az import mennyiségének növekedését az előző hónaphoz képest. Az export értéke növekedett havi összevetésben, az elmúlt két év alatt két hónap kivételével növekedést mutatott az index.
Ebben a hónapban acél, acéltermékek, alapanyagok, csirketermékek, csövek, élő csirke, fém, fémlemezek, gázégő, gumiipari kellékek, gyümölcsök, hústermékek, liszt, papír, rostok, takarmány, tejpor és vas kapcsán jeleztek válaszadóink jelentősebb áremelkedést. Hiány volt alumíniumból, cellulózból készült termékekből, csirkemellfiléből, elektronikai eszközökből, faipari alapanyagokból, félkésztermékekből, fémből, papíripari alapanyagból (rost), szakemberekből és szállítási kapacitásból. Jelentősebb árcsökkenésről réz esetében számoltak be a válaszadóink – írja a MLBKT közleményében.
Ennél többet tényleg nem bír kifacsarni magából a magyar ipar? Bár a kilátások összességében fényesek, mégsem tud komoly növekedést produkálni a magyar ipar: a maximumon pörögnek a kapacitások, munkaerő híján nincs tér a bővülésre. Részletek >>> |